Turnus terapeutyczny dla Osób Jąkających się w Darłówku: 15 – 29 sierpień 2015

Szanowni Państwo!

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Jąkających się OSTOJA oraz Centrum Wspierania Rozwoju Osobistego i  Funkcjonowania Społecznego ARKA Fundacji FROGOS (Organizacja Pożytku Publicznego) ponownie mają zaszczyt zaproponować udział w integracyjnym Turnusie terapeutycznym dla osób jąkających się, który odbędzie się nad polskim morzem w Ośrodku Wypoczynkowym Diuna 2 w Darłówku.

Relacje z ostatnich turnusów, w oprawie zdjęciowej, można znaleźć na stronie www.frogos.org.pl oraz www.jakanielublin.pl

Zdjęcia i relacja z ubiegłorocznego Turnusu w Darłówku: galeria 1 i galeria 2, oraz z Turnusu, który odbył się w Murzasichle (2013): galeria 3 i galeria 4

Na wyjątkowość tej oferty składa się:

 • uczestniczenie w nowatorskich programach terapeutycznych, opracowanych przez wiodących terapeutów mowy – praktyków, pracujących na co dzień z grupami osób jąkających się w poszczególnych regionach kraju, w tym również specjalistów, którzy kiedyś sami mieli problem z jąkaniem,
 • gwarancja usług na najwyższym poziomie, przy najniższej możliwej cenie (projekt organizowany przez organizacje pozarządowe – nie dla zysku),
 • wieloletnie doświadczenie w organizowaniu specjalistycznych turnusów rehabilitacyjnych – od 1993 roku,
 • nie obiecujemy „gruszek na wierzbie”; prowadzimy stałe, wieloletnie badania nad skutecznością oddziaływań terapeutycznych na naszych turnusach,
 • turnus trwa 15 dni (14 pełnych dób), w szczycie sezonu,
 • program dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta, dzięki zaangażowaniu do turnusu wielu specjalistów,
 • bogaty program rekreacyjno – wypoczynkowy mieszczący się w kosztach turnusu,
 • uwzględniamy dofinansowanie z PFRON, zakładów pracy, pomocy społecznej i in.

 Zainteresowanych prosimy o podjęcie następujących pilnych działań:

osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności powinny złożyć wnioski o dofinansowanie turnusu w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR lub MOPS); Później środki skończą się…

Organizatorem turnusu jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Jąkających się OSTOJA, 20-426 Lublin, ul. Próżna 26. Posiada wpis do rejestru instytucji uprawnionych do organizowania grup turnusowych, przy udziale środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nr: OR/06/0009/13

Ośrodek Wypoczynkowy „Diuna 2”, 76-153 Darłówko, ul. Słowiańska 16 posiada wpis do Rejestru Ośrodków uprawnionych do przyjmowania grup turnusowych przy udziale środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nr: OD/32/0018/14, ważny do dnia 25.05.2017 r.

O dofinansowanie turnusu można starać się również w macierzystym zakładzie pracy rodziców lub uczestników, w pomocy społecznej (gmina, powiat) oraz – w przypadku studentów – w dziekanacie

 Integracyjny Turnus Rehabilitacyjny w Darłówku

Czas trwania:

Turnus rozpoczyna się od dnia 15 sierpnia 2015 r. kolacją ok. godz. 1900. Przyjmowanie uczestników od godz. 1700. Osoby, które przyjadą wcześniej będą mogły przechować swoje rzeczy we wspólnej sali. Można również zamówić dodatkowy obiad w cenie 15 zł, tylko poprzez wcześniejsze odnotowanie tego w Karcie Zgłoszeniowej.

Turnus kończy się 29 sierpnia śniadaniem + suchy prowiant na drogę.

Dojazd:

Na razie w rozkładzie jazdy PKP nie ma bezpośrednich dziennych połączeń Kraków – Warszawa – Sławno. Dlatego skłaniamy się do połączeń nocnych.

Zapewniamy transport (autobus / bus):

 1. Z dworca PKP w Sławnie (do Darłówka) dn. 15.08.br. o godz. 0850.

Preferowany pociąg TLK „USTRONIE”: Kraków Główny 14.08, br (1814) – Radom (2105) – Warszawa Centralna (2320) – Toruń Główny (0207) – Gdynia Główna (0534) – Sławno (0800 )

lub

TLK „POSEJDON”: Lublin Dworzec Główny 14.08 br (2118) – Warszawa Centralna (2350) – Sławno (0850)

 1. Na dworzec PKP w Sławnie 29.08.br na godz. odjazdu (2115)

Preferowany pociąg TKL „USTRONIE”: Sławno (2115) – Gdynia Główna (2257) – Toruń Główny (0238) – Warszawa Centralna (0530) – Radom (0802) – Kraków Główny (1124)

lub

TLK „POSEJDON”: Sławno (2236) – Lublin Dworzec Główny (0918)

W przypadku braku dziennych połączeń PKP i wyboru podróży nocnej będziemy skłaniali się do zakupy tzw. taniej kuszetki – dodatkowy koszt do biletu 33 zł (miejsce do spania + jednorazowe prześcieradło).

Dla chętnych mogą być zamówione dodatkowe posiłki: dnia 15.08 obiad (15 zł); dnia 29.08 obiad (15 zł), kolacja (10 zł).

Uwaga! Rozkład jazdy pociągów może ulec zmianie.

Jak co roku bilety PKP kupujemy zbiorowo (by być obok siebie). Koszt biletu PKP (+ ew. taniej kuszetki) dodatkowo płatny. Zgłoszenia prosimy odznaczać w Karcie Kwalifikacyjnej w nieprzekraczalnym terminie do 30 czerwca br.

Miejsce i Ośrodek:

Darłówko (nadmorska dzielnica Darłowa) – uznana miejscowość turystyczna, położona na środkowym wybrzeżu w odległości 30 km od Koszalina, z dużym portem rybackim, latarnią morską, mostem zwodzonym oraz czystym morzem i piękną przestrzenną plażą. Duże nasłonecznienie oraz spora wilgotność powietrza, nasyconego leczniczymi cząsteczkami jodu, korzystnie wpływa na drogi oddechowe. Wielkie obszary leśne i brak większych zakładów przemysłowych gwarantują wysoką czystość powietrza, natomiast korzystne prądy morskie nie dopuszczają do zanieczyszczenia kąpielisk i plaż.

http://www.darlowo.pl/

Ośrodek Wypoczynkowy „Diuna 2”, 76-153 Darłówko Wschodnie, ul. Słowiańska 16 tel./fax: (94) 314 10 90; (94) 314 12 27

http://www.owdiuna.pl/diuna2/

Ośrodek Wypoczynkowy „Diuna 2” (byliśmy w ubiegłym roku na turnusie) położony jest 100 m. od morza, na terenie około 2 ha mocno zadrzewionym lasem mieszanym i krzewami.

Zakwaterowani będziemy w budynku Hotelowym B, który cały przeszedł w tym roku drugi etap generalnego remontu. Nowe osobne pokoje 2, 3, 4 osobowe z nową funkcjonalną łazienką, balkonem i telewizorem oraz z nowym wyposażeniem (tapczany, szafy, krzesła itd.).

Tylko 6 pokoi w dalszym ciągu jest typu STUDIO 2, 3 i 4-osobowe (nowe węzły sanitarne wspólne dla dwóch pokoi) z nowym wyposażeniem, tv i balkonami (prawie wszystkie pokoje).

Ponadto na życzenie: lampka, czajnik i szklanki, parawan, leżaki i koce na plażę.

Kwaterowanie w pokojach z własną łazienką następuje według kolejności zgłoszeń! Na miejsce kwaterowania będzie miała również wpływ przynależność do danej grupy wiekowej oraz płeć, szczególnie w przypadku grupy kolonijnej.

Link do zdjęć pokoi w budynku Hotelowym B (przykładowy nowy pokój)

Budynek Hotelowy B ma nieco wyższy standard niż budynek A (tu jest załączonych więcej zdjęć)

Budynek ma nową elewację, nowe drzwi i okna.

Stołówka nowa (zakończenie budowy marzec 2014).

Na terenie ośrodka znajdują się (do dyspozycji uczestników) między innymi:

 • 8 sal (w tym dwie z lustrami na jednej ścianie)
 • boiska: dwa do piłki nożnej, dwa do piłki siatkowej i jedno do badmintona,
 • sprzęt do tenisa stołowego (6 stołów),
 • sprzęt sportowo-rekreacyjnego (gry planszowe, piłki, paletki, skakanki, rzutki, itp.),
 • miejsca na ognisko i grilla,
 • duży plac zabaw,
 • wiele ławek,
 • siłownia,
 • internet w holu (Wi-Fi),
 • automaty do przekąsek

Teren jest ogrodzony, posiada bezpłatny, dozorowany parking (mieszczący ok. 100 samochodów).

Uczestnicy:

Uczestnicy zostaną podzieleni na różne grupy wiekowe:

 • dzieci do 11 – 12 lat; wymaga się by uczestniczyły w turnusie razem z opiekunami,
 • starsze dzieci i młodzież – pod opieką wychowawców i ratownika,
 • dorośli

Terapia i opieka medyczna:

Na Turnusie Rehabilitacyjnym odbywać będą się grupowe zajęcia terapii mowy, jak również zajęcia indywidualne – w miarę potrzeb.

Zajęcia prowadzić będą najlepsi specjaliści – logopedzi i psychologowie, niejednokrotnie związani z ośrodkami akademickimi, w tym między innymi:

 • mgr Zenobia Bogdanowska – posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami jąkającymi. Trener rozwoju osobistego, neurologopeda, surdologopeda, spec. emisji głosu, terapeuta wielu metod m.in.  podejścia skoncentrowanego na rozwiązaniach, pracy z ciałem i oddechem, redukcji stresu, metody Johansena, komunikacji opartej na empatii. Jest pracownikiem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Olsztynie. Autorka i współautorka wielu artykułów o tematyce psychoedukacyjnej, programów wspomagania rozwoju dzieci, grupowej terapii jąkania. Realizatorka „Szkoły dla rodziców i wychowawców”, konsultantka multimedialnych programów edukacyjnych. Od wielu lat prowadzi szkolenia i warsztaty dla nauczycieli,  dziennikarzy i rodziców.
 • mgr Małgorzata Wiślicka z Lublina – logopeda, polonista, nauczyciel dyplomowany. Od kilkunastu lat z pasją zajmuje się terapią osób z niepłynnością mówienia (dzieci, młodzieży i dorosłych). W swojej pracy łączy najnowsze metody i techniki upłynniające mowę z elementami psychoterapii. W 2005 roku otworzyła przewód doktorski na Wydziale Humanistycznym UMCS w Lublinie. Kilka lat współpracowała ze Stowarzyszeniem Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo jako terapeuta mowy dzieci: z porażeniem mózgowym, autyzmem, jąkających się, z alalią, dyslalią oraz specjalista wczesnej profilaktyki logopedycznej. Ukończyła ponad dwadzieścia różnych form doskonalenia zawodowego w zakresie psychologii i pedagogiki. Od kilkunastu lat współpracuje z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Osób Jąkających się „Ostoja”.
 • mgr Anna Kołodziej – neurologopeda, pedagog (edukacja wczesnoszkolna), nauczyciel – „Wychowanie do życia w rodzinie”. Od 18 lat prowadzi terapię osób jąkających się w różnym wieku. Założycielka i koordynatorka Klubu J w Rawiczu (od 2009 r). Pracuje w Poradni Psychologiczno-Pedagogiczne w Rawiczu oraz w Zespole Szkół w Konarach. W pracy zawodowej zajmuje się również dziećmi niepełnosprawnymi – z autyzmem, upośledzeniem umysłowym, niedosłuchem. Ukończyła kursy i szkolenia z zakresu terapii osób jąkających się prowadzonych m. in. przez K. Szamburskiego, Z. Tarkowskiego, K. Węsierską i M. Chęćka, a także z zakresu emisji głosu. Posiada III stopień z Kinezjologii Edukacyjnej. Członek Zarządu Polskiego Związku Logopedów (Odział Wielkopolski).
 • mgr Karolina Jankiewicz-Kuźniewska – neurologopeda, mieszka i pracuje w Płocku; od początku swojej pracy zawodowej zainteresowana tematyką jąkania i pomocy osobom jąkającym; magistrantka Doktora Krzysztofa Szamburskiego; od 2012 roku prowadzi terapię grupową i indywidualną na turnusach rehabilitacyjnych dla osób jąkających; od 2011 bierze udział w Ogólnopolskich Zjazdach Osób Jąkających. Pracowała w wielu placówkach publicznych i niepublicznych, gdzie zajmowała się diagnozą, terapią oraz profilaktyką logopedyczną, w tym terapią jąkania. Obecnie pracuje w Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Czarodziejski ogród”, gdzie organizuje spotkania Klubu J w Płocku.
 • mgr Marta Danielowska – psycholog, trener biofeedback II stopnia. Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Aktualnie prowadzi własny gabinet terapii biofeedback w Skawinie, gdzie współpracuje z innymi terapeutami w ramach Centrum Terapii Tugi. Zwolenniczka holistycznego podejścia w terapii. Pasjonatka pracy z ciałem, oddechem i głosem – brała udział w kursach dotyczących tej tematyki. Obecnie doskonali głos w „Chórze w Kontakcie”. Uczestniczyła w warsztatach dr Katarzyny Węsierskiej poświęconych tematyce jąkania. Angażuje się w prace Uniwersyteckiej Grupy Wsparcia dla Osób Jąkających Się – „Klub Ludzi Mówiących Płynnie” – przy Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Planuje studia doktoranckie dotyczące wpływu terapii biofeedback na jąkanie.
 • Angelika Sędziak – Pedagog, terapeuta, tancerz. Głównym obszarem zainteresowań jest terapia osób jąkających się. Wspomaga również pracę z dziećmi w przedszkolu integracyjnym oraz zajęcia korekcyjno-kompensacyjne; prowadzi zajęcia muzyczno – ruchowe dla dzieci i młodzieży. Występuje w licznych spektaklach tanecznych na deskach teatru. Od 1998 roku – rok do roku -aktywnie uczestniczy w turnusach terapeutycznych, dzięki czemu uporała się z problemem jąkania. Na podstawie nabytych doświadczeń staje po tej „drugiej stronie”, by pomóc również innym wyjść z problemu. Rozpoczęła studia magisterskie na kierunku logopedia. Kieruje się mottem „ile dasz z siebie, tyle dostaniesz sam”.

Zapewniamy podstawową opiekę medyczną: lekarz dojeżdżający w razie potrzeby i stałą opiekę pielęgniarską oraz podstawowe leki pierwszej pomocy i materiały opatrunkowe. W przypadku konieczności użycia specjalistycznych lekarstw, uczestnik ponosi za nie odpłatność.

Wyżywienie:

Trzy posiłki dziennie (śniadania i kolacje – stół szwedzki) oraz podwieczorek.

Wypoczynek, rekreacja:

Poza specjalistycznymi zajęciami terapii mowy, pragniemy w pełni wykorzystać okres wakacji na czynny wypoczynek. Darłówek posiada bogatą ofertą rekreacyjną, zapewniającą spędzenie udanych wakacji.

Planujemy między innymi (wliczone w koszty):

 1. Rejs statkiem po morzu,
 2. Pobyt w Aquaparku, największym na Pomorzu (woda morska, liczne zjeżdżalnie itd.);
 3. Ognisko / grill,
 4. Częste pobyty na plaży,
 5. Spacer czerwonym szlakiem turystycznym, tzw. nadmorskim,
 6. Wieczorek zapoznawczy oraz na zakończenie turnusu,
 7. Liczne gry, zawody sportowe z nagrodami, zabawy, dyskoteki.

Dzieci i młodzież będą znajdowali się pod stałą opieką profesjonalnych wychowawców.

Kwalifikacja uczestnika i informacje w sprawie Turnusu:

Obsługą administracyjną Integracyjnego Turnusu Rehabilitacyjnego zajmuje się Centrum Wspierania Rozwoju Osobistego i Funkcjonowania Społecznego ARKA Fundacji FROGOS (Organizacja Pożytku Publicznego).

Zgłoszenie uczestnika na turnus odbywa się poprzez wysłanie (pocztą w wersji papierowej lub elektronicznie w pliku pdf) wypełnionych i podpisanych:

 • KARTY ZGŁOSZENIOWEJ NA INTEGRACYJNY TURNUS REHABILITACYJNY (dodatkowo również – w Excelu – drogą elektroniczna),
 • ANKIETY DLA UCZESTNIKA TURNUSU,
 • KARTY KWALIFIKACYJNEJ UCZESTNIKA WYPOCZYNKU (tzw. Karty Kolonijnej) – dotyczy tylko młodzieży pod opieka wychowawców.

Prosimy o kontakt, najlepiej e-mailowy, celem pobrania potrzebnych dokumentów.

Zgłoszenia (czytelnymi DRUKOWANYMI literami) należy dokonać do dnia 30 kwietnia br. na adres korespondencyjny: Fundacja FROGOS, 31-853 Kraków, os. Albertyńskie 21/121.

e-mail: arka-krakow@frogos.org.pl

Tel.: (793) 00 11 60.

Ze względu na ograniczona ilość miejsc – naprawdę trzeba się spieszyć – i atrakcyjną ofertę proszę o szybki kontakt (telefoniczny lub e-mailowy). Decyduje kolejność zgłoszeń.

Odpłatność uczestników:

Obsługę finansową Integracyjnego Turnusu Rehabilitacyjnego realizuje Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Jąkających się OSTOJA, 20-068 Lublin, ul. Leszczyńskiego 23

Zdzisław Gładosz tel. (605) 440 294, tel/fax (81) 741 76 14; e-mail: ostojalublin@onet.pl, facebook: Ostoja Lublin

1650 zł – dotyczy osób nie korzystających z dofinansowania z PFRON.

1700 zł – dotyczy osób korzystających z dofinansowania z PFRON. Większa odpłatność wynika ze sposobu przyznawania i rozliczania dofinansowania (każdą osobę indywidualnie), co powoduje większe koszty.

Istnieje możliwość uczestniczenia asystenta w Integracyjnym Turnusie Rehabilitacyjnym bez realizowania zajęć terapeutycznych. Wówczas koszt pobytu wynosi: 1250 zł. W takim przypadku prosimy o indywidualny kontakt z organizatorami.

Wpłaty prosimy dokonać na konto Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Jąkających się OSTOJA: Bank Pocztowy S.A. Oddział w Lublinie, Nr 81 1320 1104 3122 4639 2000 0001, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 10 maja 2014 r.

Ważne: Płatnikiem na dokumencie wpłaty/przelewu powinna być osoba/firma na którą będzie wystawiona faktura!

Inne:

 1. O dofinansowanie turnusu – oprócz PFRON – można starać się również w macierzystym zakładzie pracy rodziców lub uczestników, w pomocy społecznej (gmina, powiat) oraz – w przypadku studentów – w dziekanacie,
 2. Proszę zabrać ze sobą aktualne książeczki zdrowia, legitymacje szkolne/studenckie oraz wygodny strój treningowy.
 3. Wszyscy są ubezpieczeni od NW, w czasie pobytu na turnusie.
 4. Prosimy by uczestnicy, korzystający z dofinansowania PFRON koniecznie zabrali ze sobą „INFORMACJĘ O STANIE ZDROWIA” – ważna jest 3 miesiące od daty jej sporządzenia. Prosimy, by informacje w niej zawarte były pełne oraz by w diagnozie było wpisane „jąkanie” lub „zacinanie mowy”, gdyż będą bardzo istotne dla lekarza na turnusie.
 5. Prosimy by uczestnicy, korzystający z dofinansowania PFRON (do 26 roku życia) koniecznie zrobili duplikat „WNIOSKU LEKARSKIEGO NA TURNUS REHABILITACYJNY” (może być kopia, potwierdzona z oryginałem przez lekarza lub PCPR). Prosimy, by lekarz w miejscu „Zalecenia” wpisał: miejsce i termin turnusu rehabilitacyjnego. Będzie to konieczny dokument dla skorzystania z ulgowego przejazdu na turnus rehabilitacyjny.

Serdecznie zapraszamy!!!

Informacje o powyższym Projekcie Terapeutycznym – w tym pliki do pobrania – są zamieszczone na stronach:

 1. Centrum Wspierania Rozwoju Osobistego i Funkcjonowania Społecznego ARKA Fundacji FROGOS:

http://www.frogos.org.pl           Dział Społeczeństwo – Menu Zdrowie – Jąkanie – Turnusy – 2015

 1. Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Jąkających się OSTOJA www.jakanielublin.pl

Zdzisław Gładosz (OSTOJA)     Bogusław Pietrus (ARKA)

Pliki do pobrania:

www.frogos.org.pl

www.jakanielublin.pl

do:

 1. Karta Zgłoszeniowa na Integracyjny Turnus Rehabilitacyjny,
 2. Ankieta dla uczestnika turnusu,
 3. Karta (tzw. kolonijna) kwalifikacyjna uczestnika wypoczynku (tylko dla dzieci i młodzieży pod opieką wychowawców).

PRZEKAŻ INFORMACJE INNYM ZAINTERESOWANYM!!!

Zasady dofinansowania turnusów rehabilitacyjnych ze środków PFRON w roku 2015

Zasady dofinansowania turnusów rehabilitacyjnych zostały określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 22 maja 2003 r. w sprawie turnusów rehabilitacyjnych (Dz. U. Nr 100, poz. 926 ze zm.).

Osoba ubiegająca się o dofinansowanie kosztów udziału w turnusie rehabilitacyjnym powinna złożyć we właściwym dla miejsca zamieszkania Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (Ośrodku Pomocy Społecznej):

 • „WNIOSEK O PRZYZNANIE DOFINANSOWANIA ZE ŚRODKÓW PFRON DO UCZESTNICTWA W TURNUSIE REHABILITACYNYM”. W miejscu: „Planowany termin uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym” wpisujemy: 15 – 29 sierpnia 2015 roku.
 • kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (konieczne jest posiadanie przy sobie oryginału – do wglądu – orzeczenia o niepełnosprawności),
 • WNIOSKU LEKARSKIEGO NA TURNUS REHABILITACYJNY” (możliwe jest dofinansowanie opiekuna; wówczas we wniosku niezbędne jest uzasadnienie lekarza o konieczności pobytu opiekuna np. ze względu na zaburzenie komunikacji ograniczającą samodzielną egzystencję i pełnienie ról społecznych)
 • oświadczenie o wysokości miesięcznego dochodu oraz liczbie osób we wspólnym gospodarstwie domowym.

Wnioski pobieramy w PCPR lub Ośrodku Pomocy Społecznej.

PCPR rozpatruje wnioski w terminie 30 dni od daty ich złożenia.

Na korzyść wnioskodawcy uwzględnia się fakt niekorzystania z dofinansowania do turnusu w roku ubiegłym, lecz nie eliminuje to z możliwości uzyskania dofinansowania w tym roku.

Osoba niepełnosprawna może korzystać z dofinansowania PFRON – na turnus rehabilitacyjny – jeden raz w roku kalendarzowym.

W przypadku przyznania dofinansowania osoba zainteresowana dokonuje – w terminie 30 dni od daty otrzymania decyzji (nie później jednak niż na 21 dni przed rozpoczęciem turnusu) – wyboru turnusu rehabilitacyjnego, zgodnie z wnioskiem/zaleceniem lekarza, przez wypełnienie „Oświadczenia wnioskodawcy o wyborze turnusu” i przekazanie go do PCPR.

Organizatorem turnusu jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Jąkających się OSTOJA, 20-068 Lublin, ul. Leszczyńskiego 23 (uwaga zmiana adresu!). Posiada wpis do rejestru instytucji uprawnionych do organizowania grup turnusowych, przy udziale środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nr: OR/06/0009/13

Ośrodek Wypoczynkowy „Diuna 2”, 76-153 Darłówko, ul. Słowiańska 16 posiada wpis do Rejestru Ośrodków uprawnionych do przyjmowania grup turnusowych przy udziale środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nr: OD/32/0018/14, ważny do dnia 25.05.2017 r.

Pamiętaj o: „INFORMACJI O STANIE ZDROWIA” (dokument ten należy koniecznie zabrać ze sobą na turnus rehabilitacyjny).

Uwagi:

 1. Wysokość dofinansowania waha się od 18% do 35% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, czyli waha się od ok. 710 zł do ok. 1390 zł.
 2. Jest ona zależna od stopnia niepełnosprawności, wieku oraz sytuacji życiowej wnioskodawcy.
 3. Powiaty mają pewną swobodę w ustalaniu wysokości dofinansowania. W przypadku niedoborów środków starosta może obniżyć wysokość dofinansowania, nie więcej jednak niż o 20% kwoty wynikającej z przysługującego dofinansowania.
 4. W przypadku uzasadnionym szczególnie trudną sytuacją życiową osoby niepełnosprawnej dofinansowanie dla tej osoby lub dofinansowanie uczestnictwa jej opiekuna może zostać podwyższone do wysokości 35% przeciętnego wynagrodzenia (ok. 1390 zł); trzeba wówczas napisać odrębny wniosek wraz z
Ulgi w przejazdach dzieci i młodzieży niepełnosprawnych

Na podstawie ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 254 ze. zm.) o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, a raczej jej zmiany z dnia 21 grudnia 2001 r. (obowiązująca od 31 stycznia 2002 r.) dzieci i młodzież niepełnosprawna oraz ich jedno z rodziców lub opiekunów (także podróżujący po dziecko lub po odwiezieniu dziecka) mogą korzystać z ulgi 78% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego (PKP, PKS oraz środkami innych przewoźników, wykonujących zbiorowy przewóz) w pociągach osobowych, pośpiesznych, EIC w klasie 2 oraz oraz autobusowego linii zwykłych, przyśpieszonej i pośpiesznej. Uprawnienie to obejmuje wyłącznie przejazd z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej, placówki opiekuńczo – wychowawczej, placówki oświatowo-wychowawczej, ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego, DPS, ośrodka wsparcia, ZOZ-u, poradni psychologiczno-pedegogicznej, w tym poradni specjalistycznej i z powrotem. Ulga nie obejmuje kosztu zakupu dopłaty tj. np. miejscówki, kuszetki.

Ważne!          W przypadku dojazdu dzieci i młodzieży do szkoły i z powrotem wymagana jest legitymacja szkolna wraz z legitymacją osoby niepełnosprawnej wystawioną przez uprawniony organ (najczęściej Powiatowy Zespół Orzekający o Niepełnosprawności). Tymi samymi dokumentami (dziecka) musi wykazać się jeden z rodziców lub opiekunów wracający do domu, po odwiezieniu dziecka.

Przy przejazdach do jednostek udzielających świadczeń zdrowotnych albo pomocy społecznej wymagany jest – oprócz legitymacji osoby niepełnosprawnej wystawionej przez uprawniony organ (najczęściej powiatowy zespół orzekający o niepełnosprawności), legitymacji szkolnej (studenckiej)zaświadczenie (zawiadomienie) określające miejsce i termin badania, leczenia, konsultacji, zajęć rehabilitacyjnych, zajęć terapeutycznych albo pobytu w ośrodku wsparcia lub domu pomocy społecznej. Tymi samymi dokumentami (dziecka) musi wykazać się jeden z rodziców lub opiekunów wracający do domu, po odwiezieniu dziecka. (Rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 29 stycznia 2002r. – Dz. U. z 2002r., nr 8, poz. 72-74).

Uprawnienia ulgowe przysługują dzieciom i młodzieży szkolnej do ukończenia 24 roku życia oraz studentom do ukończenia 26 roku życia.