Turnus terapeutyczny dla osób Jąkających się w Darłówku (14 sierpnia – 27 sierpnia)

Szanowni Państwo!

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Jąkających się OSTOJA oraz Centrum Wspierania Rozwoju Osobistego i Funkcjonowania Społecznego ARKA Fundacji FROGOS (Organizacja Pożytku Publicznego) ponownie mają zaszczyt zaproponować udział w integracyjnym Turnusie terapeutycznym dla osób jąkających się, który odbędzie się nad polskim morzem w Ośrodku Wypoczynkowym Diuna 2 w Darłówku.

Bez nazwyRelacje z ostatnich turnusów, w oprawie zdjęciowej, można znaleźć na stronie www.frogos.org.pl  oraz  www.jakanielublin.pl/
Relacje zdjęciowe i filmowe z innego turnusu, który odbył się w Darłówku (2010): 1

Na wyjątkowość tej oferty składa się:

 • uczestniczenie w nowatorskich programach terapeutycznych, opracowanych przez wiodących terapeutów mowy – praktyków, pracujących na co dzień z grupami osób jąkających się w poszczególnych regionach kraju,
 • gwarancja usług na najwyższym poziomie, przy najniższej możliwej cenie (projekt organizowany przez organizacje pozarządowe – nie dla zysku)
 • wieloletnie doświadczenie w organizowaniu specjalistycznych turnusów rehabilitacyjnych – od 1993 roku,
 • turnus trwa 15 dni (14 pełnych dób), w szczycie sezonu
 • program dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta, dzięki zaangażowaniu do turnusu wielu specjalistów,
 • bogaty program rekreacyjno – wypoczynkowy mieszczący się w kosztach turnusu
 • uwzględniamy dofinansowanie z PFRON, zakładów pracy, pomocy społecznej i in.

Zainteresowanych prosimy o podjęcie następujących pilnych działań:

 • osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności powinny już złożyć wnioski o dofinansowanie turnusu w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR lub MOPS); Później środki skończą się…
 • Organizatorem turnusu jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Jąkających się OSTOJA, 20-426 Lublin, ul. Próżna 26. Posiada wpis do rejestru instytucji uprawnionych do organizowania grup turnusowych, przy udziale środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nr: OR/06/0009/13
 • Ośrodek Wypoczynkowy "Diuna 2", 76-153 Darłówko, ul. Słowiańska 16 posiada wpis do Rejestru Ośrodków uprawnionych do przyjmowania grup turnusowych przy udziale środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nr: OD/32/0011/11, ważny do dnia 24.05.2014 r. (w maju wpis będzie przedłużony o kolejne 3 lata)
 • o dofinansowanie turnusu można starać się również w macierzystym zakładzie pracy rodziców lub uczestników, w pomocy społecznej (gmina, powiat) oraz – w przypadku studentów – w dziekanacie

Integracyjny Turnus Rehabilitacyjny w Darłówku

Czas trwania:

Turnus rozpoczyna się od dnia 14 sierpnia 2014 r. kolacją ok. godz. 1900. Przyjmowanie uczestników od godz. 1700 (osoby, które przyjadą wcześniej będą mogły przechować swoje rzeczy we wspólnej sali. Turnus kończy się 28 sierpnia śniadaniem + suchy prowiant na drogę.

Dojazd:

Zapewniamy transport (autobus / bus):

1.          Z dworca PKP w Sławnie (do Darłówka) dn. 14.08.br. o godz. przyjazdu pociągu TLK „Dobrzeże" (o 1706). Preferowany pociąg: Kraków Główny (0558) – Warszawa Centralna (0920) – Gdynia Główna (1509) – Sławno (1706 )

lub

Lublin Dworzec Główny (625) – Warszawa Wschodnia (935) – Sławno (1706)

2.          Na dworzec PKP w Sławnie dn. 24.08.br na godz. odjazdu (1112) pociągu TKL „Pobrzeże": Sławno (1112) – Gdynia Główna (1309) – Warszawa Centralna (1850) – Kraków Główny (2235)

lub

Sławno (1112) – Lublin Dworzec Główny (2113)

W sezonie powinien jeździć szynobus: Sławno – Darłowo – Sławno. Ale losy tego połączenia jeszcze się ważą…

Jeżeli nie będzie uruchomione, wówczas będziemy podstawiali autobus / bus do: Sławno – Darłówko – Sławno

Uwaga! Rozkład jazdy pociągów / szynobusów może ulec zmianie.

Jak co roku bilety PKP kupujemy zbiorowo (by być obok siebie). Koszt biletu PKP dodatkowo płatny. Zgłoszenia  prosimy odznaczać w Karcie Kwalifikacyjnej w nieprzekraczalnym terminie do 30 czerwca br.

Miejsce i Ośrodek:

Darłówko (nadmorska dzielnica Darłowa) – uznana miejscowość turystyczna, położona na środkowym wybrzeżu w odległości 30 km od Koszalina, z dużym portem rybackim, latarnią morską, mostem zwodzonym oraz czystym morzem i piękną przestrzenną plażą. Duże nasłonecznienie oraz spora wilgotność powietrza, nasyconego leczniczymi cząsteczkami jodu, korzystnie wpływa na drogi oddechowe. Wielkie obszary leśne i brak większych zakładów przemysłowych gwarantują wysoką czystość powietrza, natomiast korzystne prądy morskie nie dopuszczają do zanieczyszczenia kąpielisk i plaż.

www.darlowo.pl

Ośrodek Wypoczynkowy "Diuna 2", 76-153 Darłówko Wschodnie, ul. Słowiańska 16 tel./fax: (94) 314 10 90; (94) 314 12 27

www.owdiuna.pl

Ośrodek Wypoczynkowy „Diuna 2" (lustrowaliśmy go w połowie marca 2014 roku) położony jest 100 m. od morza, na terenie około 2 ha mocno zadrzewionym lasem mieszanym i krzewami. Zakwaterowani będziemy w budynku Hotelowym B, w pokojach typu STUDIO 2, 3 i 4-osobowe (prysznic i umywalka oraz ubikacja i umywalka wspólne dla dwóch pokoi; czworo drzwi wejściowych do dwóch pokoi i prysznica oraz WC w przedpokoju) z tv (jeden na dwa pokoje) i balkonami (prawie wszystkie pokoje); szafa we wnęce przy drzwiach wyjściowych z pokoju. Ponadto na życzenie: lampka, czajnik i szklanki, parawan, leżaki i koce na plażę.

Link do zdjęć pokoi w budynku Hotelowym B:

http://www.frogos.org.pl/index.php?option=27&gal_id=74&menu_id=497&page=262

Budynek ma nową elewację oraz nowe drzwi (do pokoi, WC, pryszniców) i okna.

Stołówka nowa (zakończenie budowy marzec 2014).

Na terenie ośrodka znajdują się (do dyspozycji uczestników) między innymi:

 • 8 sal (w tym dwie z lustrami na jednej ścianie)
 • boiska: dwa do piłki nożnej, dwa do piłki siatkowej i jedno do badmintona,
 • sprzęt do tenisa stołowego (6 stołów),
 • sprzęt sportowo-rekreacyjnego (gry planszowe, piłki, paletki, skakanki, rzutki, itp.),
 • miejsca na ognisko i grilla,
 • duży plac zabaw,
 • wiele ławek,
 • siłownia,
 • internet w holu (Wi-Fi),
 • automaty do przekąsek
 • teren jest ogrodzony, posiada bezpłatny, dozorowany parking (mieszczący ok. 100 samochodów).

Uczestnicy:

Uczestnicy zostaną podzieleni na różne grupy wiekowe:

 • dzieci do 11 – 12 lat; wymaga się by uczestniczyły w turnusie razem z opiekunami,
 • starsze dzieci i młodzież – pod opieką wychowawców i ratownika,
 • dorośli.

Terapia i opieka medyczna:

Na Turnusie Rehabilitacyjnym odbywać będą się grupowe zajęcia terapii mowy, jak również zajęcia indywidualne – w miarę potrzeb.
Zajęcia prowadzić będą najlepsi specjaliści – logopedzi i psychologowie, niejednokrotnie związani z ośrodkami akademickimi, w tym między innymi:

mgr Róża Sobocińska z Torunia. Logopeda – specjalista w zakresie terapii osób jąkających się; emisji i higieny głosu; wczesnej interwencji logopedycznej oraz pedagog i terapeuta trudności w czytaniu i pisaniu. Posiada II stopień specjalizacji logopedycznej oraz II stopień Alternatywnych sposobów porozumiewania się dzieci niepełnosprawnych; I stopień Kursu – Terapia – Dotyk dla zdrowia (2009 r.). Obecnie studiuje neurologopedię. Wykładowca na Podyplomowym Studium Logopedycznym UMK w Toruniu, na WNP UMK oraz WSB- Toruń. Od 1988 roku pracuje z dziećmi i młodzieżą jąkającą się i dyslektyczną. W terapii jąkania stosuje metodę kompleksową, opierającą się na wykorzystaniu m.in. metody Charls'a van Ripera, metody prof. Lilii Arutiunian (posiada Certyfikat – od 1994 roku – uprawniający do prowadzenia terapii jąkania metodą prof. Arutiunian). Terapię organizuje w formie zarówno grupowej jak i indywidualnej. Od 1993 r. społecznie pomaga osobom jąkającym w ramach Klubu J w Toruniu. Jej zainteresowania to teatr ruchu i psychologia.

mgr Małgorzata Wiślicka z Lublina – logopeda, polonista, nauczyciel dyplomowany. Od kilkunastu lat z pasją zajmuje się terapią osób z niepłynnością mówienia (dzieci, młodzieży i dorosłych). W swojej pracy łączy najnowsze metody i techniki upłynniające mowę z elementami psychoterapii. W 2005 roku otworzyła przewód doktorski na Wydziale Humanistycznym UMCS w Lublinie. Kilka lat współpracowała ze Stowarzyszeniem Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo jako terapeuta mowy dzieci: z porażeniem mózgowym, autyzmem, jąkających się, z alalią, dyslalią oraz specjalista wczesnej profilaktyki logopedycznej. Ukończyła ponad dwadzieścia różnych form doskonalenia zawodowego w zakresie psychologii i pedagogiki. Od kilkunastu lat współpracuje z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Osób Jąkających się "Ostoja".

mgr Sylwia Kuleta – pedagog specjalny, neurologopeda, neuroterapeuta EEG-Biofeedback. Prezes Polskiego Towarzystwa Neurologopedów. Mieszka w Szczecinie. Od 1998 roku prowadzi terapię na turnusach dla osób jąkających się. Współzałożycielka Szczecińskiego Klubu „J”. Rok rocznie organizuje lokalne obchody Światowego Dnia Osób Jąkających się, wakacyjne treningi płynnej mowy. Jest autorką artykułów, ulotek rozpowszechniających informacje o jąkaniu i możliwościach wsparcia osób jąkających się oraz małych dzieci dotkniętych fizjologiczną niepłynnością mowy. Współzałożycielka Polskiego Towarzystwa Neurologopedów. Aktywna zawodowo na polu terapii indywidualnej i grupowej, działalności charytatywnej, medialnej, szkoleniowej i naukowej. Obecnie prowadzi własną firmę STUDIO BIOFEEDBACK „ALPHA”, zajmującą się terapią zaburzeń mowy i komunikacji dzieci (od wieku niemowlęcego) i dorosłych (jąkanie, zaburzenia mowy po udarze, wylewie oraz wady wymowy), terapią i treningami EEG-Biofeedback, doradztwem, organizacją i prowadzeniem szkoleń. Prowadzi terapię w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju dzieci, zajęcia dla Szkoły Euroliderek oraz z przyszłymi rodzicami w Szkole Rodzenia. Praca jest dla niej pasją, a efekty tej pracy największą nagrodą.

mgr Karolina Jankiewicz – logopeda, mieszka i pracuje w Płocku. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Magistrantka Doktora Krzysztofa Szamburskiego. Koordynatorka spotkań Klubu J w Płocku. Pracowała w płockich poradniach publicznych i niepublicznych, gdzie zajmowała się diagnozą i terapią logopedyczną, w tym terapią grupową osób jąkających się. Prowadziła również terapię osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz fizyczną. Obecnie pracuje jako logopeda w przedszkolach, gdzie zajmuje się terapią i profilaktyką logopedyczną. Od 2012 roku prowadzi terapię grupową i indywidualną na turnusach rehabilitacyjnych dla osób jąkających. Rozpoczęła studia w zakresie neurologopedii, aby dalej się rozwijać. Lubi kryminały.

mgr Grzegorz Chmielewski – psycholog ( specjalność psychoprofilaktyka i pomoc psychologiczna), pedagog ( specjalność pedagogika terapeutyczna z rehabilitacją). Słuchacz II roku studiów podyplomowych z logopedii. Na początku 2014 r. założył Ośrodek Terapii Jąkania w Lublinie OPNIS. Prowadzi indywidualną i grupową terapię dla osób jąkających się. Od 2007 roku zaangażowany w działalność w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Osób Jąkających się „Ostoja”. Prowadzi grupę terapeutyczną dla osób jąkających się w Lublinie. Wspomaga pracę grupy samopomocy dla osób jąkających się w Lublinie. Autor, współautor publikacji poświęconych tematyce jąkania. Od 2 lat prowadzi badania poświęcone tematyce jąkania.

Angelika Sędziak – absolwentka pedagogiki i terapii pedagogicznej. Głównym zainteresowaniem jest terapia osób jąkających się. Wspomaga również pracę z dziećmi w szkole integracyjnej oraz zajęcia korekcyjno-kompensacyjne; prowadzi zajęcia muzyczno – ruchowe w szkołach podstawowych. Od 1998 roku – rok do roku – aktywnie uczestniczyła w turnusach terapeutycznych, dzięki czemu uporała się z problemem jąkania. Na podstawie nabytych doświadczeń, staje "po tej drugiej stronie", by pomóc również innym wyjść z problemu.

Uczestnicy – za zgodą terapeuty wiodącego – mają możliwość wsparcia zasadniczej terapii pakietem 10 sesji treningowych EEG-Biofeedback – dodatkowy koszt 400 zł/osoba (w ustalonym wolnym czasie popołudniowym lub wieczornym).

Zapewniamy podstawową opiekę medyczną: lekarz dojeżdżający w razie potrzeby i stałą opiekę pielęgniarską oraz podstawowe leki pierwszej pomocy i materiały opatrunkowe. W przypadku konieczności użycia specjalistycznych lekarstw, uczestnik ponosi za nie odpłatność.

Zapewniamy podstawową opiekę medyczną: lekarz dojeżdżający w razie potrzeby i stałą opiekę pielęgniarską oraz podstawowe leki pierwszej pomocy i materiały opatrunkowe. W przypadku konieczności użycia specjalistycznych lekarstw, uczestnik ponosi za nie odpłatność.

Wyżywienie:

Trzy posiłki dziennie oraz podwieczorek.

Wypoczynek, rekreacja:

Poza specjalistycznymi zajęciami terapii mowy, pragniemy w pełni wykorzystać okres wakacji na czynny wypoczynek. Darłówek posiada bogatą ofertą rekreacyjną, zapewniającą spędzenie udanych wakacji.

Planujemy między innymi (wliczone w koszty):

1.    Rejs statkiem po morzu,

2.    Pobyt w Aquaparku, największym na Pomorzu (woda morska, liczne zjeżdżalnie itd.); http://www.parkwodny.net/pl/page/top/galerie/park-wodny.html

3.    Zwiedzanie Zamku Książąt Pomorskich, XVI – wiecznego Kościoła Mariackiego i in.; http://www.muzeumdarlowo.pl/

4.    Rejs tramwajem wodnym,

5.    Ognisko / grill,

6.    Częste pobyty na plaży,

7.    Spacer czerwonym szlakiem turystycznym, tzw. nadmorskim,

8.    Wieczorek zapoznawczy oraz na zakończenie turnusu,

9.    Liczne gry, zawody sportowe z nagrodami, zabawy, dyskoteki.

Dzieci i młodzież będą znajdowali się pod stałą opieką profesjonalnych wychowawców.

Kwalifikacja uczestnika i informacje w sprawie Turnusu:

Obsługą administracyjną Integracyjnego Turnusu Rehabilitacyjnego zajmuje się Centrum Wspierania Rozwoju Osobistego i Funkcjonowania Społecznego ARKA Fundacji FROGOS (Organizacja Pożytku Publicznego).

Zgłoszenie uczestnika na turnus odbywa się poprzez wysłanie (pocztą lub faxem) wypełnionych:

 • KARTY ZGŁOSZENIOWEJ NA INTEGRACYJNY TURNUS REHABILITACYJNY (w miarę możliwości dodatkowo również drogą elektroniczna),
 • ANKIETY DLA UCZESTNIKA TURNUSU,
 • KARTY KWALIFIKACYJNEJ UCZESTNIKA WYPOCZYNKU (tzw. Karty Kolonijnej) – dotyczy tylko młodzieży pod opieka wychowawców.

Pliki do pobrania

Prosimy o kontakt, najlepiej e-mailowy, celem pobrania potrzebnych dokumentów.

Zgłoszenia (czytelnymi DRUKOWANYMI literami) należy dokonać do dnia 10 maja br. na adres korespondencyjny: Fundacja FROGOS, 31-853 Kraków, os. Albertyńskie 21/121.

e-mail: arka-krakow@frogos.org.pl

Tel.: (793) 00 11 60.

Ze względu na ograniczona ilość miejsc – naprawdę trzeba się spieszyć – i atrakcyjną ofertę proszę o szybki kontakt (telefoniczny lub e-mailowy). Decyduje kolejność zgłoszeń.

Odpłatność uczestników:

Obsługę finansową Integracyjnego Turnusu Rehabilitacyjnego realizuje Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Jąkających się OSTOJA, 20-426 Lublin, ul. Próżna 26

Zdzisław Gładosz tel. (605)  440  294, tel/fax (81) 741 76 14; e-mail: ostojalublin@onet.pl, facebook: Ostoja Lublin

1650 zł – dotyczy osób nie korzystających z dofinansowania z PFRON.

1700 zł – dotyczy osób korzystających z dofinansowania z PFRON. Większa odpłatność wynika ze sposobu przyznawania i rozliczania dofinansowania (każdą osobę indywidualnie), co powoduje większe koszty.

Istnieje możliwość uczestniczenia asystenta w Integracyjnym Turnusie Rehabilitacyjnym bez realizowania zajęć terapeutycznych. Wówczas koszt pobytu wynosi: 1250 zł. W takim przypadku prosimy o indywidualny kontakt z organizatorami.

Wpłaty prosimy dokonać na konto Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Jąkających się OSTOJA: Bank Pocztowy S.A. Oddział w Lublinie, Nr 81 1320 1104 3122 4639 2000 0001, w  nieprzekraczalnym terminie do dnia 10 maja 2014 r.

Ważne: Płatnikiem na dokumencie wpłaty/przelewu powinna być osoba/firma na którą będzie wystawiona faktura!

Inne:

1.          O dofinansowanie turnusu – oprócz PFRON – można starać się również w macierzystym zakładzie pracy rodziców lub uczestników, w pomocy społecznej (gmina, powiat) oraz – w przypadku studentów – w dziekanacie,

2.          Proszę zabrać ze sobą aktualne książeczki zdrowia, legitymacje szkolne/studenckie oraz wygodny strój treningowy.

3.          Wszyscy są ubezpieczeni od NW, w czasie pobytu na turnusie.

4.          Prosimy by uczestnicy, korzystający z dofinansowania PFRON koniecznie zabrali ze sobą „INFORMACJĘ O STANIE ZDROWIA" – ważna jest 3 miesiące od daty jej sporządzenia. Prosimy, by informacje w niej zawarte były pełne oraz by w diagnozie było wpisane "jąkanie" lub „zacinanie mowy", gdyż będą bardzo istotne dla lekarza na turnusie.

5.          Prosimy by uczestnicy, korzystający z dofinansowania PFRON (do 26 roku życia) koniecznie zrobili duplikat „WNIOSKU LEKARSKIEGO NA TURNUS REHABILITACYJNY" (może być kopia, potwierdzona z oryginałem przez lekarza lub PCPR). Prosimy, by lekarz w miejscu „Zalecenia" wpisał: miejsce i termin turnusu rehabilitacyjnego. Będzie to konieczny dokument dla skorzystania z ulgowego przejazdu na turnus rehabilitacyjny.

Serdecznie zapraszamy!!!

Informacje o powyższym Projekcie Terapeutycznym – w tym pliki do pobrania – są zamieszczone na stronach:

1.          Centrum Wspierania Rozwoju Osobistego i Funkcjonowania Społecznego ARKA Fundacji FROGOS:

http://www.frogos.org.pl Dział Społeczeństwo – Menu Zdrowie – Jąkanie – Turnusy – 2014

2. Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Jąkających się OSTOJA:   http://jakanielublin.pl/

Zdzisław Gładosz (OSTOJA)          Bogusław Pietrus (ARKA)

 

PRZEKAŻ INFORMACJE INNYM ZAINTERESOWANYM!!!

 

Zasady dofinansowania turnusów rehabilitacyjnych ze środków PFRON w roku 2014

 • Zasady dofinansowania turnusów rehabilitacyjnych zostały określone w  rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 22 maja 2003 r. w sprawie turnusów rehabilitacyjnych (Dz. U. Nr 100, poz. 926 ze zm.).
 • Osoba ubiegająca się o dofinansowanie kosztów udziału w turnusie rehabilitacyjnym powinna złożyć we właściwym dla miejsca zamieszkania Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (Ośrodku Pomocy Społecznej):
 • WNIOSEK O PRZYZNANIE DOFINANSOWANIA ZE ŚRODKÓW PFRON DO UCZESTNICTWA W TURNUSIE REHABILITACYNYM". W miejscu: „Planowany termin uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym" wpisujemy: 14 – 28 sierpnia 2014 roku.
 •  kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (konieczne jest posiadanie przy sobie oryginału – do wglądu – orzeczenia o niepełnosprawności),
 • WNIOSKU LEKARSKIEGO NA TURNUS REHABILITACYJNY" (możliwe jest dofinansowanie opiekuna; wówczas we wniosku niezbędne jest uzasadnienie lekarza o konieczności pobytu opiekuna np. ze względu na zaburzenie komunikacji ograniczającą samodzielną egzystencję i  pełnienie ról społecznych)
 • oświadczenie o wysokości miesięcznego dochodu oraz liczbie osób we wspólnym gospodarstwie domowym.

Wnioski pobieramy w PCPR lub Ośrodku Pomocy Społecznej.

PCPR rozpatruje wnioski w terminie 30 dni od daty ich złożenia.

Na korzyść wnioskodawcy uwzględnia się fakt niekorzystania z dofinansowania do turnusu w roku ubiegłym, lecz nie eliminuje to z możliwości uzyskania dofinansowania w tym roku.

Osoba niepełnosprawna może korzystać z dofinansowania PFRON – na turnus rehabilitacyjny jeden raz w roku kalendarzowym.

W przypadku przyznania dofinansowania osoba zainteresowana dokonuje – w terminie 30 dni od daty otrzymania decyzji (nie później jednak niż na 21 dni przed rozpoczęciem turnusu) – wyboru turnusu rehabilitacyjnego, zgodnie z wnioskiem/zaleceniem lekarza, przez wypełnienie „Oświadczenia wnioskodawcy o wyborze turnusu" i przekazanie go do PCPR.

Organizatorem turnusu jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Jąkających się OSTOJA, 20-426 Lublin, ul. Próżna 26. Posiada wpis do rejestru instytucji uprawnionych do organizowania grup turnusowych, przy udziale środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nr:  OR/06/0009/13

Ośrodek Wypoczynkowy "Diuna 2", 76-153 Darłówko, ul. Słowiańska 16 posiada wpis do Rejestru Ośrodków uprawnionych do przyjmowania grup turnusowych przy udziale środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nr:  OD/32/0011/11, ważny do dnia 24.05.2014 r. (w maju wpis będzie przedłużony o kolejne 3 lata)

Pamiętaj o: „INFORMACJI O STANIE ZDROWIA" (dokument ten należy koniecznie zabrać ze sobą na turnus rehabilitacyjny).

 

Uwagi:

1.    Wysokość dofinansowania waha się od 18% do 35% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w  gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, czyli  waha się od ok. 700 zł do ok. 1300 zł.

2.    Jest ona zależna od stopnia niepełnosprawności, wieku oraz sytuacji życiowej wnioskodawcy.

3.    Powiaty mają pewną swobodę w ustalaniu wysokości dofinansowania. W przypadku niedoborów środków starosta może obniżyć wysokość dofinansowania, nie więcej jednak niż o 20% kwoty wynikającej z przysługującego dofinansowania.

4.    W przypadku uzasadnionym szczególnie trudną sytuacją życiową osoby niepełnosprawnej dofinansowanie dla tej osoby lub dofinansowanie uczestnictwa jej opiekuna może zostać podwyższone do wysokości 35% przeciętnego wynagrodzenia (ok. 1300 zł); trzeba wówczas napisać odrębny wniosek wraz z uzasadnieniem.

 

Ulgi w przejazdach dzieci i młodzieży niepełnosprawnych

Na podstawie ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 254 ze. zm.) o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, a raczej jej zmiany z dnia 21 grudnia 2001 r. (obowiązująca od 31 stycznia 2002 r.) dzieci i młodzież niepełnosprawna oraz ich jedno z rodziców lub opiekunów (także podróżujący po dziecko lub po odwiezieniu dziecka) mogą korzystać z ulgi 78% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego (PKP, PKS oraz środkami innych przewoźników, wykonujących zbiorowy przewóz) w pociągach osobowych, pośpiesznych, EIC w klasie 2 oraz oraz autobusowego linii zwykłych, przyśpieszonej i  pośpiesznej. Uprawnienie to obejmuje wyłącznie przejazd z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej, placówki opiekuńczo – wychowawczej, placówki oświatowo-wychowawczej, ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego, DPS, ośrodka wsparcia, ZOZ-u, poradni psychologiczno-pedegogicznej, w tym poradni specjalistycznej i z powrotem. Ulga nie obejmuje kosztu zakupu dopłaty tj. np. miejscówki, kuszetki.

Ważne!  W przypadku dojazdu dzieci i młodzieży do szkoły i z powrotem wymagana jest legitymacja szkolna wraz z legitymacją osoby niepełnosprawnej wystawioną przez uprawniony organ (najczęściej Powiatowy Zespół Orzekający o Niepełnosprawności). Tymi samymi dokumentami (dziecka) musi wykazać się jeden z rodziców lub opiekunów wracający do domu, po odwiezieniu dziecka.

Przy przejazdach do jednostek udzielających świadczeń zdrowotnych albo pomocy społecznej wymagany jest – oprócz legitymacji osoby niepełnosprawnej wystawionej przez uprawniony organ (najczęściej powiatowy zespół orzekający o niepełnosprawności), legitymacji szkolnej (studenckiej)zaświadczenie (zawiadomienie) określające miejsce i termin badania, leczenia, konsultacji, zajęć rehabilitacyjnych, zajęć terapeutycznych albo pobytu w ośrodku wsparcia lub domu pomocy społecznej. Tymi samymi dokumentami (dziecka) musi wykazać się jeden z rodziców lub opiekunów wracający do domu, po  odwiezieniu dziecka. (Rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 29 stycznia 2002r. – Dz. U. z  2002r., nr 8, poz. 72-74).

Uprawnienia ulgowe przysługują dzieciom i młodzieży szkolnej do ukończenia 24 roku życia oraz studentom do ukończenia 26 roku życia.