Relacja z turnusu terapeutycznego dla osób jąkających się w Darłówku 2007

W dniach od 1 do 15 sierpnia 2007 roku odbył się w Darłówku Integracyjny Turnus Rehabilitacyjny zorganizowany przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Jąkających się OSTOJA oraz Fundację Rozwoju Społeczno-Gospodarczego FROGOS. Turnus przeznaczony był dla osób jąkających się.
 Zajęcia były prowadzone w czterech grupach wiekowych:

1. dla dzieci młodszych z rodzicami – prowadziła je mgr Róża Sobocińska,
2. dla starszych dzieci z rodzicami – prowadzone przez mgr Małgorzatę Wiślicką,
3. dla młodzieży – prowadziły mgr Katarzyna Rasilewicz i mgr Maria Bieńkowska,
4. dla osób dorosłych – prowadzone pod kierunkiem mgr Elwiry Zadęckiej i mgr Barbary Galas.
Opiekę psychologiczną sprawowała mgr Elżbieta Lewandowska.

Terapia

Zajęcia terapeutyczne w grupach zajmowały połowę dnia. Dalsza część dnia była przeznaczona na imprezy integracyjne, zajęcia dla wszystkich grup wiekowych, wycieczki, rozgrywki sportowe i czynny wypoczynek. Elementy te pozwalały w naturalny sposób wykorzystywać wiadomości zdobyte na zajęciach w sytuacjach codziennych, a także zachęcały do rozmowy i kontaktu z większą grupą osób, różną wiekowo. Zakupy, wyjścia na miasto, na dyskotekę, na plażę, do kawiarni, prowadzenie zajęć sportowych bądź rozrywkowych dla innych uczestników, występy na scenie stwarzały możliwość sprawdzenia siebie w różnych sytuacjach i stanowiły istotny element terapii. Cenna była również możliwość wymiany doświadczeń. Celowo nie piszę o zajęciach prowadzonych przez specjalistów na terapii, ponieważ każdy z nich opracował swój własny program specjalistyczny dla poszczególnych grup wiekowych.

Zajęcia sportowe i rekreacyjne

Wolny czas uczestnicy turnusu spędzali na boisku, świetlicy, plaży, spacerach itp. Chętni wzięli udział w turniejach siatkówki, koszykówki, tenisa stołowego, szachów. Duże zainteresowanie wzbudzał mecz kadry z reprezentacją uczestników. Dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach i konkursach takich jak: slalom z przeszkodami, rzuty do celu, taniec z balonami, gra w dwa ognie, budowanie muru, podawanie butelki itp. W przygotowaniu i prowadzeniu tych zabaw czynny udział brały grupa młodzieży, dorosłych i rodziców. Najlepsi zostali nagrodzeni upominkami. Twardziele mogli spróbować swoich sił na zajęciach karate. Niewątpliwym przebojem stała się gra w „Mafię”, za co należą się szczególne podziękowania Pani Róży, która do perfekcji opanowała jej prowadzenie, a nawet w naturalny sposób włączała w nią elementy terapii grupowej. Uczestnicy podchodów doskonale wywiązali się ze wszystkich zadań. Z największą sympatią wspominali śpiewanie i maszerowanie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wyjścia do spa. Zjeżdżalnie, jacuzzi, bicze wodne, baseny z podgrzewaną morską wodą pozwoliły się zrelaksować i odprężyć po wyczerpujących porannych zajęciach na plaży.

Wycieczki
Nie chciałbym tutaj opowiadać o wszystkich atrakcjach i walorach miejsc, które mieliśmy możliwość odwiedzić. Pomorze i Kaszuby są miejscem o bardzo burzliwej historii, bogatej kulturze, urokliwym położeniu geograficznym, specyficznym klimacie nadmorskim, ciekawej faunie i florze, a ludzie są serdeczni i życzliwi. Pozwolę sobie wymienić miejsca, które odwiedziliśmy:

1. Słowiński Park Narodowy (wydmy, plaża, latarnia morska),
2. skansen w Klukach (wytwarzanie garnków z gliny, lin konopnych, kluków – buty dla koni, pieczenie chleba, robienie masła, różdżkarstwo, degustacja potraw regionalnych i ciast, występ kaszubskiej orkiestry grającej na instrumentach regionalnych, korowanie pni, cięcie drzewa i zwiedzanie domów z oryginalnym wyposażeniem z dawnych czasów),
3. Darłowo (Zamek Książąt Pomorskich, Rynek, Katedra, Cmentarz z zabytkową Kaplicą w stylu skandynawskim),
4. spacer do bunkrów wojskowych w Bobolinie,
5. rejs statkiem Viking i podziwianie zachodu słońca.

Chciałbym jeszcze raz podziękować wszystkim uczestnikom za wspaniałą, serdeczną atmosferę, zainteresowanie i dyscyplinę na naszych zajęciach i wyjazdach. Może nie wszytko udało nam się zrealizować, może niektóre sprawy trzeba jeszcze poprawić. Zdajemy sobie z tego sprawę. Widzimy też, że takie spotkania są potrzebne. Przyjeżdżają na nie wspaniali ludzie, którzy potrzebują pomocy, ale też mają sami wiele do zaoferowania innym. Dziękujemy za wypełnienie ankiety, która jest dla nas bardzo cenną informacją na przyszłość

Turnus nie odbyłby się bez naszych terapeutów. Myślę, że będę wyrazicielem opinii wszystkich, jeżeli w tym miejscu jeszcze raz podziękuję im za pracę i za to, że byli do naszej dyspozycji praktycznie 24 godziny na dobę.

Serdecznie pozdrawiam
Zdzisław