Letni turnus terapeutyczny dla osób jąkających się w Jastrzębiej Górze

Szanowni Państwo!

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Jąkających się OSTOJA oraz Centrum Wspierania Rozwoju Osobistego i  Funkcjonowania Społecznego ARKA Fundacji Rozwoju Gospodarczo-Społecznego Sieć Solidarności  (Organizacja Pożytku Publicznego) ponownie mają zaszczyt zaproponować udział w integracyjnym Turnusie terapeutycznym dla osób jąkających się, który odbędzie się nad polskim morzem w Jastrzębiej Górze, blisko plaży.

Informacje o aktualnym i relacje z turnusów w ubiegłych latach w oprawie zdjęciowej, można znaleźć na stronie www.frogos.org.pl oraz http://jakanielublin.pl/

Zdjęcia z Turnusu w Darłówku (http://www.frogos.org.pl Dział Społeczeństwo – Menu Zdrowie – Jąkanie – Turnusy – 2015):

Galeria 1, Galeria 2, Galeria 3, Galeria 4

Na wyjątkowość tej oferty składa się:

 • uczestniczenie w nowatorskich programach terapeutycznych, opracowanych przez wiodących terapeutów mowy – praktyków, pracujących na co dzień z grupami osób jąkających się w poszczególnych regionach kraju, w tym również specjalistów, którzy kiedyś sami mieli problem z jąkaniem,
 • gwarancja usług na najwyższym poziomie, przy najniższej możliwej cenie (projekt organizowany przez organizacje pozarządowe – nie dla zysku),
 • wieloletnie doświadczenie w organizowaniu specjalistycznych turnusów rehabilitacyjnych – od 1993 roku,
 • nie obiecujemy „gruszek na wierzbie”; prowadzimy stałe, wieloletnie badania nad skutecznością oddziaływań terapeutycznych na naszych turnusach,
 •  turnus trwa 15 dni (14 pełnych dób), w szczycie sezonu,
 • program dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta, dzięki zaangażowaniu do turnusu wielu specjalistów,
 • bogaty program rekreacyjno – wypoczynkowy mieszczący się w kosztach turnusu,
 • uwzględniamy dofinansowanie z PFRON, zakładów pracy, pomocy społecznej i in.

Informacje / pliki do pobrania:

Lub bezpośrednio ze strony ww.frogos.org.pl

 Zainteresowanych prosimy o podjęcie następujących pilnych działań:

osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności powinny złożyć wnioski o dofinansowanie turnusu w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR lub MOPS); Później środki skończą się…

Organizatorem turnusu jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Jąkających się OSTOJA, 20-400 Lublin, ul. Leszczyńskiego 23

(adres: Lublin, ul. Próżna 26 już nieaktualny). Ważne!!! Adres korespondencyjny: 20-881 Lublin, ul. Oratoryjna 3/3. Posiada wpis do rejestru instytucji uprawnionych do organizowania grup turnusowych, przy udziale środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nr: OR/06/0008/16, ważny do dnia 2019-06-19.

Ośrodek Wypoczynkowy „Diuna”, ul. Polna 1, Jastrzębia Góra, posiada wpis do Rejestru Ośrodków uprawnionych do przyjmowania grup turnusowych przy udziale środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nr:  OD/22/0004/15, ważny do dnia 2018-04-17.

O dofinansowanie turnusu można starać się również w macierzystym zakładzie pracy rodziców lub uczestników, w pomocy społecznej (gmina, powiat) oraz – w przypadku studentów – w dziekanacie.

 Integracyjny Turnus Rehabilitacyjny w Jastrzębiej Górze

Czas trwania:

Turnus rozpoczyna się od dnia 16 sierpnia 2017 r. kolacją ok. godz. 1900.  uczestników od godz. 1700. Osoby, które przyjadą wcześniej będą mogły przechować swoje rzeczy we wspólnej sali. Można wykupić dodatkowe śniadanie – 10 zł i / lub obiad – 15 zł (płatne na miejscu), po wcześniejszym zgłoszeniu wraz z Kartą Zgłoszeniową.

Turnus kończy się 30 sierpnia br. śniadaniem + suchy prowiant na drogę. Można wykupić dodatkowy obiad – 15 zł i / lub kolację – 10 zł (płatne na miejscu), po wcześniejszym zgłoszeniu w trakcie turnusu.

Dojazd:

Aktualnie jest tylko jeden bezpośredni pociąg w relacji Kraków – Warszawa – Władysławowo.

Zapewniamy transport (autobus):

 1. Z dworca PKP we Władysławowie (do Jastrzębiej Góry) dn. 16.08.br. o godz. przyjazdu pociągu TLK 38170 (o 0540). Preferowany pociąg wyjeżdża dnia 15.08.br.: Kraków (1911) – Kielce (2050) – Radom (2156) – Warszawa Centralna (0002) – Mława (0137) – Gdańsk Główny (0327) – Gdynia Główna (0327) – Władysławowo (0540);
 2. Na dworzec PKP we Władysławowie dn. 30.08.br na godz. odjazdu (2222) pociągu do Krakowa. Preferowane połączenie pociąg TLK 50166: Władysławowo (2222) – Gdynia Główna (0011) – Gdańsk Główny (0038) – Mława (0248) – Warszawa Centralna (0425) – Radom (0651) – Kielce (0728) – Kraków Główny (0902).

Rozkład jazdy tego pociągu na pewno kosmetycznie zmieni się jeszcze po 11 czerwca br., dlatego przed wyjazdem będziemy wysyłali dokładne godziny odjazdów / przyjazdów.

Jak co roku bilety PKP kupujemy zbiorowo (by być obok siebie) – uczestnik pokrywa koszt biletu i koszty dodatkowe, np. miejsca do leżenia.

Planujemy, by były to miejsca do leżenia w przedziale trzymiejscowym i czteromiejscowym (niestety nie ma już w ofercie PKP taniej kuszetki), by być już wyspanym po przyjeździe. Dodatkowy koszt (oprócz biletu TLK) to 63 zł. Może zdarzyć się również niewielki koszt za wcześniejszą rezerwację miejsc biletu grupowego.

Prosimy o opinię czy większość Państwa preferuje zakup miejsc do leżenia tylko na dojazd do Władysławowa, czy również i na powrót?

Dojazd indywidualny:

Najlepiej dojechać pociągiem do Władysławowa. Obok Dworca PKP jest Dworzec Autobusowy (autobusy miejskie) skąd można dojechać do Jastrzębiej Góry – ok. 10 km. Są również taksówki – tu warto zabrać się w dwie, trzy osoby, by obniżyć koszty…

Ośrodek Wypoczynkowy Diuna znajduje się blisko głównego deptaka – ok. 200 m.

 Uwaga praktyczna: jeżeli jedziemy samochodem warto ominąć główny szlak: Gdańsk – Gdynia – Władysławowo – Jastrzębia Góra; często jest zakorkowany.

Ośrodek:

Ośrodek wypoczynkowy to komfortowy, nowoczesny obiekt, otoczony zielenią. Ośrodek oddalony jest od plaży ok. 300 m i ok. 200 m od centrum Jastrzębiej Góry.

Ośrodek Wypoczynkowy Diunaul. Polna 1, 84-104 Jastrzębia Góra

http://www.owdiuna.pl/diuna-jastrzebia-gora/

OW Diuna oferuje zakwaterowanie w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych z łazienką i telewizorem. Ilość pokoi 2-os. jest ograniczona, dlatego prosimy tu o szybkie zgłoszenia i płatności. Do dyspozycji gości posiada także dwupokojowe apartamenty z pokojem przechodnim i łazienką. Wszystkie pokoje zostały poddane generalnemu remontowi i rearanżacji obejmującej wymianę wyposażania na jednolite, hotelowe umeblowanie. Większość z nich posiada balkony. W pokojach na życzenie: lampka, czajnik i szklanki, parawan, leżaki i koce na plażę (pobierana jest kaucja zwrotna).

OW Diuna położony jest na bezpiecznym i ogrodzonym terenie w zachodniej części Jastrzębiej Góry. Wejście na plażę w centrum Jastrzębiej Góry wymaga pokonania ponad stu schodów, jednak lokalizacja Diuny umożliwia także zejście na plażę łagodną ścieżką przez las. Obiekt jest ogrodzony, położony przy spokojnej, bocznej uliczce, z dala od zgiełku głównej drogi, co gwarantuje ciszę i bezpieczeństwo. Śródmiejska promenada ze swymi restauracjami, kawiarniami i sklepikami oddalona jest o kilka minut spacerem.

Smaczne posiłki podawane są trzy razy dziennie (śniadania i kolacje w formie bufetu szwedzkiego) w jadalni znajdującej się w słonecznej rotundzie w obrębie budynku hotelowego. Goście mają dostęp do sali konferencyjno-dyskotekowej, dwóch sal dydaktycznych, ping-ponga i piłkarzyków. W obiekcie znajduje się także ambulatorium. Internet w holu przed recepcją (Wi-Fi).

OW Diuna posiada jeden trzypiętrowy budynek hotelowy, w obrębie którego znajduje się także jadalnia, cały kompleks został poddany generalnemu remontowi. Na otaczającym go zielonym terenie goście ośrodka znajdą kompleks boisk sportowych (do piłki nożnej, siatkowej, koszykowej), atestowany plac zabaw, siłownię zewnętrzną, mały park, namiot  (ok. 40 m2) oraz zadaszony krąg ogniskowy – idealne miejsce na organizację grilla czy bankietu. Na terenie ośrodka znajduje się także monitorowany bezpłatny parking oraz miejsce do wieszania wypranych rzeczy.

Miejsce:

Jastrzębia Góra jest nadmorską miejscowością wypoczynkową, otoczona nadmorskim Parkiem Krajobrazowym.

Słynie z wysokiego klifowego brzegu (o wysokości dochodzącej do 33 m n.p.m.). W latach 1938-39 wybudowano wieżę wyciągową Światowid. Planowano wyposażyć ją w windę, zwożącą turystów z wysokiej skarpy na plażę i z powrotem. Wybuch II wojny światowej sprawił, że plany te udało się zrealizować dopiero w 1966 roku. Wieża działała 5 lat, przewożąc rocznie ok. 60 tys. ludzi. Niszczące działanie morza podmywającego klif morski sprawiło, że po pięciu latach działalności przechylająca się wieża przestała być użytkowana.

Najdalej wysunięty na północ punkt Polski znajduje się w Jastrzębiej Górze, niedaleko centrum miejscowości. Jego okolica jest oznaczona obeliskiem „Gwiazda Północy”.

 W 1932 koło wejścia do liczącego ok. 350 metrów wąwozu Lisi Jar ustawiono obelisk, zwieńczony kulą z orłem wzbijającym się do lotu, upamiętniający miejsce lądowania króla Zygmunta III Wazy, powracającego wraz z armią z nieudanej wyprawy wojennej skierowanej przeciwko Szwecji.

Więcej informacji:

 http://www.jastrzebiagora.org/atrakcje-turystyczne/

Uczestnicy:

Uczestnicy zostaną podzieleni na różne grupy wiekowe:

 • dzieci w wieku 3 – 6 lat; wymaga się by uczestniczyły w turnusie razem z opiekunami,
 • dzieci w wieku 7 – 11 lat; wymaga się by uczestniczyły w turnusie razem z opiekunami,
 • dzieci w wieku 9 – 13 lat; wymaga się by uczestniczyły w turnusie razem z opiekunami,
 • młodzież – pod opieką logopedów, psychologów, wychowawcy oraz ratownika na plaży
 • dorośli

Dostajemy postulaty, by utworzyć nową grupę terapeutyczną dzieci z dysleksją (pracującą z rodzicami). Prosimy o kolejne zgłoszenia, wówczas taką grupę powołamy.

Terapia i opieka medyczna:

Na Turnusie Rehabilitacyjnym odbywać będą się grupowe zajęcia terapii mowy, jak również zajęcia indywidualne – w miarę potrzeb.

Zajęcia prowadzić będą najlepsi specjaliści – logopedzi i psychologowie, niejednokrotnie związani z ośrodkami akademickimi, w tym między innymi:

 • mgr Róża Sobocińska z Torunia. Logopeda – neurologopeda, specjalista
  w zakresie terapii osób jąkających się; emisji i  higieny głosu; wczesnej interwencji logopedycznej oraz pedagog i terapeuta trudności w czytaniu i pisaniu. Posiada II stopień specjalizacji logopedycznej oraz II stopień Alternatywnych sposobów porozumiewania się dzieci niepełnosprawnych; I stopień Kursu – Terapia – Dotyk dla zdrowia (2009 r.). Wykładowca na podyplomowych i stacjonarnych studiach UMK w Toruniu oraz opiekun i wykładowca Logopedii WSB – w Toruniu. Od 1988 roku pracuje z dziećmi
  i młodzieżą jąkającą się i  dyslektyczną. W  terapii jąkania stosuje metodę kompleksową, opierającą się na wykorzystaniu m.in. metody Charls’a van Ripera, Zofii Engiel, metody prof. Lilii Arutiunian, metody ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne. Autorka licznych artykułów z tematyki jąkania. Terapię organizuje w formie zarówno grupowej jak i indywidualnej. Od 1993 r. społecznie pomaga osobom jąkającym w ramach Klubu J w Toruniu. Jej zainteresowania to teatr, rysunek w terapii oraz psychologia i wędrówki górskie.
 • mgr Zenobia Bogdanowska – posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami jąkającymi. Trener rozwoju osobistego, neurologopeda, surdologopeda, spec. emisji głosu, terapeuta różnorodnych metod m.in.  podejścia skoncentrowanego na rozwiązaniach, pracy                   z ciałem i oddechem, redukcji stresu, komunikacji opartej na empatii. Jest pracownikiem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Olsztynie. Autorka i współautorka wielu artykułów o tematyce psychoedukacyjnej, programów wspomagania rozwoju dzieci, grupowej terapii jąkania. Współpracuje z dr. Andrzejem Senderskim (lekarzem otolaryngologiem, specjalistą audiologii i foniatrii), z którym współtworzy pierwszy w Polsce interaktywny trening wyższych funkcji słuchowych dla dzieci z zaburzeniami przetwarzania słuchowego metodą Neuroflow. Od wielu lat prowadzi szkolenia i warsztaty dla nauczycieli,  dziennikarzy, rodziców, studentów. Współpracuje z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim. Uczestniczy  w konferencjach naukowych – w 2016 r. podczas Międzynarodowej Konferencji (UŚ) Zaburzenia płynności mowy – teoria i praktyka” prowadziła warsztat „Bądź ekspertem od samego siebie”. Podejście skoncentrowane na rozwiązaniach w pracy                    z osobami jąkającymi. Koncentruje się na zasobach pacjentów, ich potrzebach, by mogli stać się ekspertami od własnego życia.
 • mgr Małgorzata Wiślicka z Lublina – logopeda, polonista, nauczyciel dyplomowany. Od kilkunastu lat z pasją zajmuje się terapią osób z niepłynnością mówienia (dzieci, młodzieży i dorosłych). W swojej pracy łączy najnowsze metody i techniki upłynniające mowę z elementami psychoterapii. W 2005 roku otworzyła przewód doktorski na Wydziale Humanistycznym UMCS w Lublinie. Kilka lat współpracowała ze Stowarzyszeniem Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo jako terapeuta mowy dzieci: z porażeniem mózgowym, autyzmem, jąkających się, z alalią, dyslalią oraz specjalista wczesnej profilaktyki logopedycznej. Ukończyła ponad dwadzieścia różnych form doskonalenia zawodowego w zakresie psychologii i pedagogiki. Od kilkunastu lat współpracuje z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Osób Jąkających się „Ostoja”.
 • mgr Grzegorz Chmielewski – psycholog, neurologopeda, balubutolog  i oligofrenopedagog. Założyciel Fundacji „Powiemy To” oraz Ośrodka Terapii Jąkania w Lublinie.  Do tej pory pracował w placówkach oświatowych min. w Publicznej i Niepublicznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej,  w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym; oraz w placówkach pomocy społecznej: w Domu Pomocy Społecznej i w Zespole Ośrodków Wsparcia. Od 2007 roku zaangażowany w działalność w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Osób Jąkających się „Ostoja”.  Swoje kwalifikacje poszerza o liczne szkolenia i warsztaty min.  z systemowej terapii rodzin, z logoterapii, z podejścia Mini – KIDS i Palin PCI.  Uczestnik konferencji,  autor i współautor publikacji z tematyki zaburzeń płynności w mowie.
 •  mgr Angelika Sędziak. Logopeda, pedagog, terapeuta, tancerz. Głównym obszarem zainteresowań jest terapia osób jąkających się, dlatego też zajmuje się prowadzeniem Klubu J w Gdańsku. Pracowała w wielu placówkach oświatowych, gdzie zajmowała się wspomaganiem dzieci niepełnosprawnych oraz prowadzeniem zajęć korekcyjno-kompensacyjnych; z zamiłowania prowadzi zajęcia muzyczno – ruchowe oraz zajmuje się organizacją różnego rodzaju eventow dla dzieci i młodzieży w Szkole Tańca. Występuje w licznych spektaklach tanecznych na deskach teatru. Od 1998 roku – rok do roku – aktywnie uczestniczy w turnusach terapeutycznych, dzięki czemu uporała się z problemem jąkania. Na podstawie nabytych doświadczeń staje po tej „drugiej stronie”, by pomóc również innym wyjść z problemu. Kieruje się mottem „ile dasz z siebie, tyle dostaniesz sam”. W dalszym ciągu doskonali swój warsztat kolejnymi studiami oraz szkoleniami, ponieważ wychodzi z założenia, że rozwój osobisty przekłada się na jakość pracy.
 • mgr Małgorzata Krzyształowicz – logopeda, nauczyciel dyplomowany. Prowadzi zajęcia w szkole podstawowej, wcześniej w przedszkolu z oddziałami integracyjnymi we Wrocławiu. Ukończyła kurs doskonalący z terapii jąkania, prowadzony przez mgr Różę Sobocińską. Zainteresowania zawodowe: terapia jąkania, mindfulness, techniki relaksacyjne.
 • Agnieszka Rusinek – logopeda, obecnie studentka II stopnia logopedii z audiologią na UMCS w Lublinie. Wieloletni wychowawca podczas kolonii profilaktycznych, animatorka czasu wolnego oraz tancerka grupy „zMYsł” z Lublina. W ubiegłych latach doświadczenie zdobywała poprzez wolontariat na oddziale neurologicznym w ramach Fundacji „Bez Ograniczeń” oraz uczestnicząc w terapii metodą „3I”. Swoje zainteresowanie problematyką niepłynności mówienia poszerza poprzez uczestnictwo w spotkaniach Klubu „J” w Lublinie oraz zajmując się indywidualną i grupową terapią osób z niepłynnością mówienia jako wolontariusz w Zakładzie Logopedii i Językoznawstwa Stosowanego UMCS. Brała również udział w szkoleniu „Praktyczna Terapia Jąkania” zorganizowanym przez Ośrodek Terapii Jąkania w Lublinie. Zamiłowanie do człowieka, języka i tańca pozwala jej na doskonalenie zdolności interpersonalnych oraz wypracowywania indywidualnego podejścia w kontakcie z drugim człowiekiem.

Propozycje zajęć dodatkowych:

 1. Praca z mikrofonem

Uczestnicy będą mieli możliwość uczestniczenia w warsztacie fakultatywnym (realizowanym w godzinach popołudniowych lub wieczornych) pt. Praca z mikrofonem, który zostanie poprowadzony przez Władysława i Zenobię Bogdanowskich. Na warsztacie będzie można dowiedzieć się i praktycznie sprawdzić jak przekonywująco mówić z mikrofonem, w trakcie wystąpień publicznych.

 1. Nauka tańca – zajęcia taneczne

Warto w życiu zatrzymać się na chwilę, by określić co sprawia, że dobrze się czujesz i robić tego więcej! Być może tą drogą będzie taniec nowoczesny? A może hip-hop ? Jest to alternatywna forma wystąpień publicznych, która pomoże dodać pewności siebie oraz pozwoli uświadomić sobie jak ważna jest umiejętność wyrażenia siebie i własnych emocji, bo przecież 80% komunikacji to mowa ciała. W związku z tym, w wolnym czasie przewidziane są zajęcia taneczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Zajęcia poprowadzi nieoceniona Angelika Sędziak.

Zapewniamy podstawową opiekę medyczną: lekarz dojeżdżający w razie potrzeby i stałą opiekę pielęgniarską oraz podstawowe leki pierwszej pomocy i materiały opatrunkowe. W przypadku konieczności użycia specjalistycznych lekarstw, uczestnik ponosi za nie odpłatność.

Wyżywienie:

Trzy posiłki dziennie (śniadania i kolacje – stół szwedzki; obiad podawany na półmiskach) oraz podwieczorek.

Wypoczynek, rekreacja:

Poza specjalistycznymi zajęciami terapii mowy, pragniemy w pełni wykorzystać okres wakacji na czynny wypoczynek. Jastrzębia Góra posiada bogatą ofertą rekreacyjną, zapewniającą spędzenie udanych wakacji.

Przedstawiamy następujące propozycje z prośbą, by uczestnicy Turnusu określili miejsce (jedna duża wycieczka autobusowa), które najchętniej chcieliby zobaczyć (w ramach kosztów pobytu na turnusie):

Atrakcje z których można skorzystać:

 1. Wycieczka na Hel (Nadmorski Park Krajobrazowy): Muzeum Obrony Wybrzeża (ekspozycja w poniemieckich bunkrach największej baterii na świecie 406 mm), fokarium (karmienie fok), port rybacki, rejs statkiem, cypel „początek Polski”. Czas wolny. Po drodze przystanek w Juracie (spacer po molo, legenda o Juracie). W drodze powrotnej – jeżeli wystarczy czasu – przystanek w Jastarni (prywatne muzeum rybołówstwa „Pod Strzechą”).
 2. Wycieczka do Trójmiasta. Zwiedzanie Westerplatte (miejsce bohaterskiej walki polskiej załogi) i Gdańska (m.in.: Plac Solidarności przy Stoczni Gdańskiej, Starówka – Droga Królewska, Długi Targ, Ratusz Głównomiejski, Długie Pobrzeże, Żuraw, Kościół Mariacki, Wielka Zbrojownia). W Gdańsku dodatkowo zwiedzanie nowego Gdańskiego Centrum Nauki Hewelianum http://www.hewelianum.pl/informacje  oraz czas wolny; w czasie wolnym – dla chętnych – spotkanie z Gdańskim Klubem J.

http://przewodnik.trojmiasto.pl/

 1. Zwiedzanie Jastrzębiej Góry: Pomnik upamiętniający lądowanie Zygmunta III Wazy po nieudanej wyprawie do Szwecji, Obelisk “Gwiazda Północy” – najdalej na północ wysuniety punkt Polski, Kościół pod wezwaniem św. Ignacego Loyoli, Wąwóz Lisi Jar, Promenada Światowida i in.,
 2. Spacer niebieskim szlakiem turystycznym, tzw. nadmorskim (rozewskim) i zwiedzanie Latarni morskiej im. Stefana Żeromskiego w Rozewiu, Muzeum Latarnictwa Morskiego, Izba Pamięci Stefana Żeromskiego,
 3. Liczne gry, zawody sportowe z nagrodami, zabawy, dyskoteki.
 4. Pobyty na plaży.

Oprócz powyższych stałe punkty programu rekreacyjnego:

 • Ognisko / grill,
 • Wieczorek zapoznawczy oraz na zakończenie turnusu,

Młodzież będzie znajdowała się pod stałą opieką profesjonalnego wychowawcy.

Kwalifikacja uczestnika i informacje w sprawie Turnusu:

Obsługą administracyjną Integracyjnego Turnusu Rehabilitacyjnego zajmuje się Centrum Wspierania Rozwoju Osobistego i Funkcjonowania Społecznego ARKA Fundacji Sieć Solidarności (Organizacja Pożytku Publicznego).

Zgłoszenie uczestnika na turnus odbywa się poprzez wysłanie (pocztą w wersji papierowej lub elektronicznie w pliku pdf) wypełnionych i podpisanych:

 • KARTY ZGŁOSZENIOWEJ NA INTEGRACYJNY TURNUS REHABILITACYJNY (Ważne: dodatkowo również – w pliku Excelu – drogą elektroniczna),
 • ANKIETY DLA UCZESTNIKA TURNUSU,
 • KARTY KWALIFIKACYJNEJ UCZESTNIKA WYPOCZYNKU (tzw. Karty Kolonijnej) – dotyczy tylko młodzieży pod opieka wychowawców.

Ze względu na ograniczona ilość miejsc i atrakcyjną ofertę proszę o szybki kontakt (telefoniczny lub e-mailowy). Decyduje kolejność zgłoszeń.

Zgłoszenia (czytelnymi DRUKOWANYMI literami) należy dokonać należy dokonać do dnia 30 kwietnia br. na adres korespondencyjny: Fundacja Rozwoju Gospodarczo-Społecznego Sieć Solidarności, 30-798 Kraków, ul. Malachitowa 12/47

lub e-mail: arka-krakow@frogos.org.pl

Tel.: (793) 00 11 60.

Odpłatność uczestników:

Obsługę finansową Integracyjnego Turnusu Rehabilitacyjnego realizuje Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Jąkających się OSTOJA, 20-400 Lublin, ul. Leszczyńskiego 23.

Zdzisław Gładosz tel. (605) 440 294, tel/fax (81) 741 76 14; e-mail: ostojalublin@onet.pl, facebook: Ostoja Lublin

1950 zł – dotyczy osób nie korzystających z dofinansowania z PFRON i opieki wychowawcy.

1990 zł – dotyczy osób niepełnoletnich pod opieką wychowawcy nie korzystających z dofinansowania z PFRON

2000 zł – dotyczy osób korzystających z dofinansowania z PFRON i nie korzystających z opieki wychowawcy. Większa odpłatność wynika ze sposobu przyznawania i rozliczania dofinansowania (każdą osobę indywidualnie), co powoduje większe koszty.

2040 zł – dotyczy osób niepełnoletnich pod opieką wychowawcy korzystających z dofinansowania z PFRON.

Istnieje możliwość uczestniczenia asystenta w Integracyjnym Turnusie Rehabilitacyjnym bez realizowania zajęć terapeutycznych. Wówczas koszt pobytu wynosi: 1400 zł. W takim przypadku prosimy o indywidualny kontakt z organizatorami

Wpłaty prosimy dokonać na konto Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Jąkających się OSTOJA: Bank Pocztowy S.A. Oddział w Lublinie, Nr 81 1320 1104 3122 4639 2000 0001 w nieprzekraczalnym terminie do dnia 15 maja 2017 r.

Ważne: Płatnikiem na dokumencie wpłaty/przelewu powinna być osoba/firma na którą będzie wystawiona faktura!

Inne:

 1. O dofinansowanie turnusu – oprócz PFRON – można starać się również w macierzystym zakładzie pracy rodziców lub uczestników, w pomocy społecznej (gmina, powiat) oraz – w przypadku studentów – w dziekanacie,
 2. Proszę zabrać ze sobą aktualne książeczki zdrowia, legitymacje szkolne/studenckie oraz wygodny strój treningowy.
 3. Wszyscy są ubezpieczeni od NW, w czasie pobytu na turnusie.
 4. Prosimy by uczestnicy, korzystający z dofinansowania PFRON koniecznie zabrali ze sobą „INFORMACJĘ O STANIE ZDROWIA” – ważna jest 3 miesiące od daty jej sporządzenia. Prosimy, by informacje w niej zawarte były pełne oraz by w diagnozie było wpisane „jąkanie” lub „zacinanie mowy”, gdyż będą bardzo istotne dla lekarza na turnusie.
 5. Prosimy by uczestnicy, korzystający z dofinansowania PFRON (do 26 roku życia) koniecznie zrobili duplikat „WNIOSKU LEKARSKIEGO NA TURNUS REHABILITACYJNY” (może być kopia, potwierdzona z oryginałem przez lekarza lub PCPR). Prosimy, by lekarz w miejscu „Zalecenia” wpisał: miejsce i termin turnusu rehabilitacyjnego. Będzie to konieczny dokument dla skorzystania z ulgowego przejazdu na turnus rehabilitacyjny.

Serdecznie zapraszamy!!!

Informacje o powyższym Projekcie Terapeutycznym – w tym pliki do pobrania – są zamieszczone na stronach:

 1. Centrum Wspierania Rozwoju Osobistego i Funkcjonowania Społecznego ARKA Fundacji Sieć Solidarności:

http://www.frogos.org.pl Dział Społeczeństwo – Menu Zdrowie – Jąkanie – Turnusy – 2017

 1. Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Jąkających się OSTOJA: http://jakanielublin.pl/

Zdzisław Gładosz (OSTOJA)     Bogusław Pietrus (ARKA)

Pliki do pobrania:

http://www.frogos.org.pl/index.php?option=34&cat_id=50&menu_id=529&page=262

do:

 1. Karta Zgłoszeniowa na Integracyjny Turnus Rehabilitacyjny,
 2. Ankieta dla uczestnika turnusu,
 3. Karta (tzw. kolonijna) kwalifikacyjna uczestnika wypoczynku (tylko dla młodzieży pod opieką wychowawców)
 4. Inne

PRZEKAŻ INFORMACJE INNYM ZAINTERESOWANYM!!!

Zasady dofinansowania turnusów rehabilitacyjnych ze środków PFRON w roku 2017

Zasady dofinansowania turnusów rehabilitacyjnych zostały określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 22 maja 2003 r. w sprawie turnusów rehabilitacyjnych (Dz. U. Nr 100, poz. 926 ze zm.).

Osoba ubiegająca się o dofinansowanie kosztów udziału w turnusie rehabilitacyjnym powinna złożyć we właściwym dla miejsca zamieszkania Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (Ośrodku Pomocy Społecznej):

 • „WNIOSEK O PRZYZNANIE DOFINANSOWANIA ZE ŚRODKÓW PFRON DO UCZESTNICTWA W TURNUSIE REHABILITACYNYM”. W miejscu: „Planowany termin uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym” wpisujemy: 16 – 30 sierpień 2017 roku.
 • kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (konieczne jest posiadanie przy sobie oryginału – do wglądu – orzeczenia o niepełnosprawności),
 • WNIOSKU LEKARSKIEGO NA TURNUS REHABILITACYJNY” (możliwe jest dofinansowanie opiekuna; wówczas we wniosku niezbędne jest uzasadnienie lekarza o konieczności pobytu opiekuna np. ze względu na zaburzenie komunikacji ograniczającą samodzielną egzystencję i pełnienie ról społecznych)
 • oświadczenie o wysokości miesięcznego dochodu oraz liczbie osób we wspólnym gospodarstwie domowym.

Wnioski pobieramy w PCPR lub Ośrodku Pomocy Społecznej.

PCPR rozpatruje wnioski w terminie 30 dni od daty ich złożenia.

Na korzyść wnioskodawcy uwzględnia się fakt niekorzystania z dofinansowania do turnusu w roku ubiegłym, lecz nie eliminuje to z możliwości uzyskania dofinansowania w tym roku.

Osoba niepełnosprawna może korzystać z dofinansowania PFRON – na turnus rehabilitacyjny – jeden raz w roku kalendarzowym.

W przypadku przyznania dofinansowania osoba zainteresowana dokonuje – w terminie 30 dni od daty otrzymania decyzji (nie później jednak niż na 21 dni przed rozpoczęciem turnusu) – wyboru turnusu rehabilitacyjnego, zgodnie z wnioskiem/zaleceniem lekarza, przez wypełnienie „Oświadczenia wnioskodawcy o wyborze turnusu” i przekazanie go do PCPR.

Organizatorem turnusu jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Jąkających się OSTOJA, 20-400 Lublin, ul. Leszczyńskiego 23

(adres: Lublin, ul. Próżna 26 już nieaktualny). Ważne!!! Adres korespondencyjny: 20-881 Lublin, ul. Oratoryjna 3/3. Posiada wpis do rejestru instytucji uprawnionych do organizowania grup turnusowych, przy udziale środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nr: OR/06/0008/16, ważny do dnia 2019-06-19.

Ośrodek Wypoczynkowy „Diuna”, ul. Polna 1, Jastrzębia Góra, posiada wpis do Rejestru Ośrodków uprawnionych do przyjmowania grup turnusowych przy udziale środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nr:  OD/22/0004/15, ważny do dnia 2018-04-17.

Pamiętaj o: „INFORMACJI O STANIE ZDROWIA” (dokument ten należy koniecznie zabrać ze sobą na turnus rehabilitacyjny).

Uwagi:

 1. Wysokość dofinansowania waha się od 18% do 35% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, czyli waha się od ok. 730 zł do ok. 1420 zł.
 2. Jest ona zależna od stopnia niepełnosprawności, wieku oraz sytuacji życiowej wnioskodawcy.
 3. Powiaty mają pewną swobodę w ustalaniu wysokości dofinansowania. W przypadku niedoborów środków starosta może obniżyć wysokość dofinansowania, nie więcej jednak niż o 20% kwoty wynikającej z przysługującego dofinansowania.
 4. W przypadku uzasadnionym szczególnie trudną sytuacją życiową osoby niepełnosprawnej dofinansowanie dla tej osoby lub dofinansowanie uczestnictwa jej opiekuna może zostać podwyższone do wysokości 35% przeciętnego wynagrodzenia (ok. 1420 zł); trzeba wówczas napisać odrębny wniosek wraz z uzasadnieniem.
Ulgi w przejazdach dzieci i młodzieży niepełnosprawnych

Na podstawie ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 254 ze. zm.) o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, a raczej jej zmiany z dnia 21 grudnia 2001 r. (obowiązująca od 31 stycznia 2002 r.) dzieci i młodzież niepełnosprawna oraz ich jedno z rodziców lub opiekunów (także podróżujący po dziecko lub po odwiezieniu dziecka) mogą korzystać z ulgi 78% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego (PKP, PKS oraz środkami innych przewoźników, wykonujących zbiorowy przewóz) w pociągach osobowych, pośpiesznych, EIC w klasie 2 oraz oraz autobusowego linii zwykłych, przyśpieszonej i pośpiesznej. Uprawnienie to obejmuje wyłącznie przejazd z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej, placówki opiekuńczo – wychowawczej, placówki oświatowo-wychowawczej, ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego, DPS, ośrodka wsparcia, ZOZ-u, poradni psychologiczno-pedegogicznej, w tym poradni specjalistycznej i z powrotem. Ulga nie obejmuje kosztu zakupu dopłaty tj. np. miejscówki, kuszetki.

Ważne!            W przypadku dojazdu dzieci i młodzieży do szkoły i z powrotem wymagana jest legitymacja szkolna wraz z legitymacją osoby niepełnosprawnej wystawioną przez uprawniony organ (najczęściej Powiatowy Zespół Orzekający o Niepełnosprawności). Tymi samymi dokumentami (dziecka) musi wykazać się jeden z rodziców lub opiekunów wracający do domu, po odwiezieniu dziecka.

Przy przejazdach do jednostek udzielających świadczeń zdrowotnych albo pomocy społecznej wymagany jest – oprócz legitymacji osoby niepełnosprawnej wystawionej przez uprawniony organ (najczęściej powiatowy zespół orzekający o niepełnosprawności), legitymacji szkolnej (studenckiej)zaświadczenie (zawiadomienie) określające miejsce i termin badania, leczenia, konsultacji, zajęć rehabilitacyjnych, zajęć terapeutycznych albo pobytu w ośrodku wsparcia lub domu pomocy społecznej. Tymi samymi dokumentami (dziecka) musi wykazać się jeden z rodziców lub opiekunów wracający do domu, po odwiezieniu dziecka. (Rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 29 stycznia 2002r. – Dz. U. z 2002r., nr 8, poz. 72-74).

Uprawnienia ulgowe przysługują dzieciom i młodzieży szkolnej do ukończenia 24 roku życia oraz studentom do ukończenia 26 roku życia.