Turnus Terapeutyczny dla Osób z Jąkaniem w Darłówku 17 – 31 sierpienia 2022


Szanowni Państwo!

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Jąkających się OSTOJA oraz Centrum Wspierania Rozwoju Osobistego i Funkcjonowania Społecznego ARKA Fundacji Rozwoju Gospodarczo-Społecznego Sieć Solidarności  (Organizacja Pożytku Publicznego) ponownie mają zaszczyt zaproponować udział w integracyjnym Turnusie terapeutycznym dla osób jąkających się, który odbędzie się nad polskim morzem w Ośrodku Wypoczynkowym Diuna w Darłówku, w sąsiedztwie plaży.

Uczestnicy zostaną podzieleni na grupy wiekowe ( dzieci z rodzicami, młodzież kolonijna, osoby dorosłe lub grupy osobowe: zaawansowanych „Demostenes”, zwiększonych potrzeb.

Zachęcamy do przyjazdu całe rodziny.

Nowy wpis Organizatorów Turnusów Rehabilitacyjnych OR/06/0010/22 ważny do 24 czerwca 2025 roku.

Planowana Grupa Demostenes została połączona z grupą dla osób dorosłych.

Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby i tekst „Karolina Jankiewicz Gabinet neurologopedyczny PŁOCK NEUROLOGOPEDAJAKANIE.WORDPRESS. .COM Zapraszam na webinarium na temat elektrostymulacji TENS/EMS TURNUS DARŁOWKO 17-31 SIERPNIA 2022 OSOBY ZAINTERESOWANE ELEKTROSTYMULACJĄ NA TURNUSIE DLA OSÓB JĄKAJĄCYCH DARŁÓWKU PROSZĘ KONTAKT E-MAIL NEUROLOGOPEDA.K.JANKIEWICZ@GMAIL.COM TELEFON 509812667 FACEBOOK KAROLINAJANKIEWICZNEUROLOGOPEDAJAKANIE INSTAGRAM @GABINETNEUROLOGOPEDYCZNY OTRZYMAJĄ PAŃSTWO LINK DO SPOTKANIA (GOOGLE MEET WYMAGANY GMAIL) PLANOWANY TERMIN SIERPNIA 19:30 (PONIEDZIAŁEK) mgr Karolina Jankiewicz logopeda wieloletnim doświadczeniem specjalista neurologopeda terapeuta jąkania f”

Termin: 17 – 31 sierpnia 2022 r.

Miejsce: Ośrodek Wypoczynkowy „Diuna”,76-153 Darłówko Wschodnie, ul. Słowiańska 16

http://mojadiuna.pl/diuna-darlowko/

http://www.owdiuna.pl/diuna-darlowko/

Ośrodek Wypoczynkowy „Diuna” (byliśmy w nim kilkukrotnie na turnusach) położony jest 100 m. od morza, na rozłożystym, ogrodzonym terenie (2 ha), pośród sosnowego lasu wydmowego, przy głównym trakcie spacerowym

Koszt: od 2650zł

Pliki do pobrania (w tym szczegółowa informacja):

Serdecznie zapraszamy!

 Szanowni Państwo!

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Jąkających się OSTOJA oraz Centrum Wspierania Rozwoju Osobistego i Funkcjonowania Społecznego ARKA Fundacji Rozwoju Gospodarczo-Społecznego Sieć Solidarności  (Organizacja Pożytku Publicznego) ponownie mają zaszczyt zaproponować udział w integracyjnym Turnusie terapeutycznym dla osób jąkających się, który odbędzie się nad polskim morzem w Ośrodku Wypoczynkowym Diuna w Darłówku, w sąsiedztwie plaży.

Wydaje się, że Covid-19 jest już w odwrocie. Od dnia 28 marca br. zostały zniesione prawie wszystkie obostrzenia. Dodatkowo nasze doświadczenie z poprzednich lat wskazuje, że Covid-19 i tak wycofywał się w okresie wakacyjnym.

Relacje z wielu turnusów, w oprawie zdjęciowej, można znaleźć na stronie http://jakanielublin.pl/

Zdjęcia i relacja z turnusów w Darłówku:

http://jakanielublin.pl/turnusy-terapeutyczne-dla-osob-jakajacych-sie/morza-szum-ptakow-spiew/#more-2706

https://photos.google.com/share/AF1QipP-7Qqy6-KaYNaNH2ziRNghMe7STeugyJLTajtwhvA-iWdS-x018z1BWzden4qcSQ?key=N0t0eVF0aHhONGRGc2w2YjBiWXZRV0Y1N0FGWVlR
https://photos.google.com/share/AF1QipPqp1ASbljN43nAH7FH9owFY7awYfcDen0nuZLUF1tgCb3Lm1Z5Ctd0rkLnUUKLdg?key=ejY0QW1IcnRlbS1FdDg3Z2IteEVrNVVWSGp0Y1hR
https://photos.google.com/share/AF1QipNFPWLNxRM5tPlD-J9rW8GFJrqkMMNOrK0vTSeiGqQsnztXO-Hnsl0BDWLtUFaUmA?key=TU8wUzMzTjhRYm1RY0tsOER6R0lJMV82eWllZlVB

oraz z Turnusu, który odbył się w Murzasichle:

http://tinyurl.com/q6fq47w

Na wyjątkowość tej oferty składa się:

 • uczestniczenie w nowatorskich programach terapeutycznych, opracowanych przez wiodących terapeutów mowy – praktyków, pracujących na co dzień z grupami osób jąkających się w poszczególnych regionach kraju, w tym również specjalistów, którzy kiedyś sami mieli problem z jąkaniem,
 • gwarancja usług na najwyższym poziomie, przy najniższej możliwej cenie (projekt organizowany przez organizacje pozarządowe – nie dla zysku),
 • jedyne turnusy w Polsce, gdzie jest optymalny podział na grupy wiekowe lub grupy osobowe: zaawansowanych „Demostenes”, zwiększonych potrzeb
 • wieloletnie doświadczenie w organizowaniu specjalistycznych turnusów rehabilitacyjnych – od 1993 roku,
 • nie obiecujemy „gruszek na wierzbie”; prowadzimy stałe, wieloletnie badania nad skutecznością oddziaływań terapeutycznych na naszych turnusach,
 • turnus trwa 15 dni (14 pełnych dób), w szczycie sezonu,
 • program dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta, dzięki zaangażowaniu do turnusu wielu specjalistów,
 • możliwość wsparcia zasadniczej terapii treningiem Neuroflow (usprawniającym procesy komunikowania i uczenia się dziecka), elektrostymulacją TENS/EMS (wspomaganie działania aparatu artykulacyjnego) i in.
 • program rekreacyjno – wypoczynkowy mieszczący się w kosztach turnusu,
 • uwzględniamy dofinansowanie z PFRON, zakładów pracy, pomocy społecznej, bon turystyczny i in.

Zainteresowanych prosimy o podjęcie następujących działań:

osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności powinny składać wnioski o dofinansowanie turnusu w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR lub MOPS).

Organizatorem turnusu jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Jąkających się OSTOJA, 20-400 Lublin, ul. Leszczyńskiego 23

Ważne!!! Adres korespondencyjny: 20-881 Lublin, ul. Oratoryjna 3/3.

Posiada wpis do rejestru instytucji uprawnionych do organizowania grup turnusowych, przy udziale środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nr:  OR/06/0010/22, ważny do dnia 2025-06-24.

Ośrodek Wypoczynkowy „Diuna”, 76-153 Darłówko, ul. Słowiańska 16 posiada wpis do Rejestru Ośrodków uprawnionych do przyjmowania grup turnusowych przy udziale środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nr: OD/32/0016/20, ważny do dnia 2023-07-03.

O dofinansowanie turnusu można starać się również w macierzystym zakładzie pracy rodziców lub uczestników, w pomocy społecznej (gmina, powiat) oraz – w przypadku studentów – w dziekanacie.

Na życzenie uczestników OW “Diuna” realizuje bon turystyczny dzieci. W przypadku chęci skorzystania z takiej możliwości proszę o wcześniejszy kontakt z Organizatorami.

Integracyjny Turnus Rehabilitacyjny w Darłówku

Czas trwania:

Turnus rozpoczyna się od dnia 17 sierpnia 2022 r. (środa) kolacją ok. godz. 1900.  Kwaterowanie uczestników od godz. 1700. Osoby, które przyjadą wcześniej będą mogły przechować swoje rzeczy we wspólnej sali.

Turnus kończy się 31 sierpnia (środa) br. śniadaniem + suchy prowiant na drogę.

Dojazd:

Jeżeli będzie taka potrzeba, to możemy pomóc w zorganizowaniu wspólnego dojazdu i powrotu do/z Darłówka.

Osoby zainteresowane wspólnym dojazdem do Darłówka (przez Sławno lub Koszalin) i późniejszym powrotem, proszone są, by tę chęć wstępnie odznaczyć w Karcie Kwalifikacyjnej w nieprzekraczalnym terminie do 30 czerwca br. Wówczas ustalimy najrozsądniejsze połączenia – jedno z kierunku Kraków, drugie z kierunku Lublin.

Bilety (PKP i/lub PKS) płatne dodatkowo.

TAM

Połączenie bezpośrednie do Sławna:

Pociąg TLK 38170 „USTRONIE”: Kraków Główny 16.08, br (2000) – Kielce (2208) – Radom Główny (2330) – Warszawa Śródmieście PKP (0116) – Mława (0316) – Iława Główna (0408) – Gdynia Główna (0614) – Sławno (0816); pociąg ma wagon z miejscami do leżenia i wagon sypialny; jedzie 805 km. Koszt całego biletu (bez żadnych zniżek / ulg) to ok. 100 zł

Odjazdy pociągiem regionalnym Sławno – Darłowo: 0548; 0652; 1344; 1621; 1848. W sezonie letnim godziny odjazdu mogą ulec zmianie i być bardziej dostosowane do przyjazdów pociągów dalekobieżnych. Czas podróży: 21 min. Koszt całego biletu (bez ulg): ok. 5 zł. Z Darłowa jeżdżą busy (2 km) do Darłówka Wschodniego. Uwaga! Busem należy jechać do Darłówka Wschodniego, a nie Zachodniego. Końcowy przystanek jest ok. 50m od OW Diuna.

Z innych kierunków można dojechać pociągiem również do Koszalina.

Z Koszalina do Darłowa można dojechać autobusem – całościowy rozkład jazdy z Koszalina:

http://www.pkskoszalin.pl/images/Koszalin_040319

Jak na razie nie ma sensownego połączenia Lublin – Sławno / Koszalin. Niemniej w sezonie letnim dodawane są połączenia dalekobieżne.

POWRÓT

Odjazdy pociągiem regionalnym Darłowo – Sławno: 0620; 0723; 1440; 1650; 1916

W sezonie letnim godziny odjazdu mogą ulec zmianie i być bardziej dostosowane do odjazdów pociągów dalekobieżnych. Czas podróży: 21 min. Koszt całego biletu (bez ulg): ok. 5 zł.

Połączenia bezpośrednie ze Sławna:

Pociąg TKL 83170 „USTRONIE”: Sławno (2204) – Gdynia Główna (2340) – Iława Główna (0133) – Mława (0221) – Warszawa Centralna (0414) – Radom Główny (0544) – Kielce (0652) – Kraków Główny (0803); pociąg ma wagon z miejscami do leżenia i wagon sypialny; jedzie 805 km. Koszt całego biletu (bez żadnych zniżek / ulg) to ok. 100 zł

Jak na razie nie ma sensownego połączenia Sławno / Koszalin – Lublin.. Niemniej w sezonie letnim dodawane są połączenia dalekobieżne.

Uwaga! Rozkład jazdy pociągów może ulec zmianie. Korekta rozkładu nastąpi dnia 11.06.2022 r.

Ośrodek Wypoczynkowy „Diuna”, 76-153 Darłówko Wschodnie, ul. Słowiańska 16 tel./fax: (94) 314 10 90; (94) 314 12 27

http://mojadiuna.pl/diuna-darlowko/

http://www.owdiuna.pl/diuna-darlowko/

Ośrodek Wypoczynkowy „Diuna” (byliśmy w nim kilkukrotnie, na turnusach) położony jest 100 m. od morza, na rozłożystym, ogrodzonym terenie (2 ha), pośród sosnowego lasu wydmowego, przy głównym trakcie spacerowym Darłówka Wschodniego – ulicy Słowiańskiej. Pozwala to na nieograniczone korzystanie z plaży i atrakcji w centrum miasta, równocześnie umożliwiając uniknięcie śródmiejskiego zgiełku.

Zakwaterowani będziemy przede wszystkim w budynku Hotelowym A i B. Pokoje 3 – 5 osobowe z funkcjonalną łazienką, balkonem i telewizorem oraz z wyposażeniem (tapczany, szafy, krzesła itd.).

Ponadto na życzenie: lampka, czajnik i szklanki, parawan, leżaki i koce na plażę.

Pokoje będą sprzątane na życzenie.

Kwaterowanie w pokojach następuje według kolejności zgłoszeń i wpłat! Ilość miejsc ograniczona. Na miejsce kwaterowania będzie miała również wpływ przynależność do danej grupy wiekowej oraz płeć, szczególnie w przypadku grupy kolonijnej.

Przykładowe pokoje (jak również inne walory Ośrodka) można oglądnąć wchodząc na jego stronie w Galerię / Budynki Hotelowe – pokoje

Na terenie ośrodka znajdują się (do dyspozycji uczestników) między innymi:

 • sale do zajęć i na dyskoteki
 • boiska: dwa do piłki nożnej, dwa do piłki siatkowej i jedno do badmintona (w tym boisko wielofunkcyjne tzw. Orlik)
 • siłownia zewnętrzna,
 • sprzęt do tenisa stołowego (2 stoły),
 • sprzęt sportowo-rekreacyjnego (gry planszowe, piłki, paletki, skakanki, rzutki, itp.),
 • miejsca na ognisko i grilla,
 • duży plac zabaw,
 • wiele ławek,
 • sauna,
 • internet w holu (Wi-Fi),
 • automaty do przekąsek

Teren jest ogrodzony, posiada bezpłatny, dozorowany parking (mieszczący ok. 100 samochodów).

Grupy – terapeuci / trenerzy oraz uczestnicy:

Uczestnicy zostaną podzieleni na grupy wiekowe lub grupy osobowe: zaawansowanych „Demostenes”, zwiększonych potrzeb.

Zachęcamy do przyjazdu całe rodziny.

Na Turnusie Rehabilitacyjnym odbywać będą się grupowe zajęcia terapeutyczne (ok. 4 h dziennie, łącznie z przerwami, z wyłączeniem świąt), jak również zajęcia indywidualne – w miarę potrzeb.

Zajęcia prowadzić będą najlepsi specjaliści – logopedzi i psychologowie oraz trenerzy, niejednokrotnie związani z ośrodkami akademickimi.

 1. Grupa dzieci młodszych – uczestnicy od ok. 5 roku do ok. 8 roku życia. Wymaga się by dzieci uczestniczyły w turnusie (i w zajęciach terapeutycznych) razem z rodzicami / opiekunami prawnymi (przebywającymi na codzień z dziećmi)

Z grupą młodszych dzieci będzie pracowała mgr Karolina Jankiewicz. Oto jej propozycje:

LIST DO RODZICÓW

Drodzy Rodzice!

W 2022 roku mam przyjemność prowadzić zajęcia na turnusie wakacyjnym dla osób jąkających w najmłodszej grupie wiekowej. Moimi planowanymi celami terapii pośredniej i bezpośredniej dzieci z wczesnymi objawami jąkania (niepłynności mówienia) jest m.in. wprowadzenie strategii interakcyjnych w Waszych rodzinach, abyście zmniejszyli niepokój związany z jąkaniem, dowiedzieli się jak możecie w praktyce wspierać Wasze dzieci oraz nauczyli się zabaw wspierających rozwój dzieci i ich płynność mówienia. Zapraszam na spotkanie organizacyjne online, abym mogła odpowiedzieć na Państwa pytania (informacja pojawi się na moim Instagramie i Facebooku bliżej terminu turnusu).

mgr Karolina Jankiewicz. Jestem logopedą, neurologopedą, zajmuję się terapią jąkania i wczesnej niepłynności mówienia; mieszkam i pracuję w Płocku; Ukończyłam pięcioletnie magisterskie studia logopedyczne na Uniwersytecie Warszawskim (polonistyka z logopedią) oraz neurologopedię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jestem założycielką i koordynatorką Klubu J w Płocku (od 2011 roku); od czasu studiów interesuję się tematyką jąkania i pomocy osobom jąkającym (od 2009 roku), Moje prace naukowe dotyczyły tematyki jąkania (Wpływ wsparcia ręką dominującą bądź niedominującą na efektywność terapii niepłynności mówienia; Wiedza o jąkaniu wśród nauczycieli); W latach 2012 do 2016 roku brałam czynny udział jako terapeuta i wychowawca w turnusach rehabilitacyjnych dla osób z jąkaniem organizowanych przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Jąkających i Fundację FROGOS. 

Doświadczenie zawodowe zdobywałam m. in. dzięki pracy z dziećmi w młodszym i starszym wieku przedszkolnym, dziećmi, młodzieżą i dorosłymi osobami z jąkaniem i niepłynnością mówienia, dziećmi i młodzieżą z zespołami genetycznymi, trudnościami w komunikacji, zaburzeniami mowy i języka w publicznych i niepublicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych,  przedszkolach i fundacjach. 

Ukończyłam wiele szkoleń, kursów, warsztatów oraz brałam udział w konferencjach naukowych z szeroko rozumianej dziedziny logopedii oraz balbutologopedii, aby uaktualniać swoją wiedzę i móc skuteczniej pomagać dzieciom, młodzieży i dorosłym poprzez metody oparte na dowodach naukowych.

W terapii jąkania staram się służyć swoją wiedzą i doświadczeniem, indywidualizować proces terapii, dobrać znane mi metody/techniki terapeutyczne oparte na dowodach naukowych, pomagać rodzinom, dzieciom, młodzieży i dorosłym, których dotyka jąkanie.

Obecnie pracuję w dwóch publicznych przedszkolach na terenie Płocka oraz w prywatnym gabinecie neurologopedycznym.

http://neurologopedajakanie.worpress.com

https://www.instagram.com/gabinetneurologopedyczny/

Facebook: Karolina Jankiewicz Gabinet neurologopedyczny

https://www.facebook.com/Karolina-Jankiewicz-Gabinet-neurologopedyczny-104625532035337/?ref=pages_you_manage

Facebook: Logopeda radzi

https://www.facebook.com/Logopeda-radzi-263071633740136/?ref=pages_you_manage

Facebook Klubu J w Płocku https://www.facebook.com/Klub-J-w-P%C5%82ocku-198286146869031

 • Grupa dzieci starszych – uczestnicy od ok. 9 roku do ok. 12 roku życia. Wymaga się by dzieci uczestniczyły w turnusie (i w zajęciach terapeutycznych) razem z rodzicami / opiekunami prawnymi; nie mogą być w zastępstwie (za rodziców) inni członkowie rodziny / znajomi

Z grupą starszych dzieci będą pracowały mgr Justyna Solecka – Głodek oraz mgr Joanna Szymczakowska.

Oto ich propozycje:

Najnowsze badania nad jąkaniem pokazują, że bazę do kształtowania osobowości dziecka i wzmacniania jego odporności psychicznej stanowi stworzenie środowiska zachęcającego do rozmowy, akceptującego dziecko takim, jakie ono jest. Celem grupy jest poprawa umiejętności komunikacyjnych i zmiana negatywnych postaw związanych z mówieniem i jąkaniem.

Terapia obejmuje:

 • rozwijanie umiejętności komunikowania się z innymi
 • utrwalanie technik i metod radzenia sobie z jąkaniem i wzmacnianie płynności mowy poprzez niwelowanie napięcia związanego z mówieniem
 • wzmacnianie wewnętrznych zasobów dziecka i rodziny (budowanie poczucia własnej wartości, rozwijanie mocnych stron, strategie rozwiązywania problemów)
 • zwiększanie świadomości własnych emocji i przekonań
 • integrację ciała, emocji i umysłu dziecka i rodziców (fakultatywnie)

mgr Justyna Solecka – Głodek: pedagog specjalny, logopeda – balbutolog, terapeuta Integracji Sensorycznej, trener Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Ukończyła Studium Rozwoju Osobistego w Warszawie przygotowujące do pracy psychoterapeuty. Jako logopeda pracuje od 1995 roku, specjalizuje się w terapii jąkania. Prowadzi terapię logopedyczną w zakresie terapii jąkania metodami Palin PCI, MiniKids i modyfikacji jąkania. W roku 2017 otrzymała stypendium od The Stuttering Foundation (USA) i wzięła udział w kursie „Diagnoza i terapia dzieci i nastolatków – praktyczne strategie”. Praktykowała u Róży Sobocińskiej i superwizowała się u Katarzyny Węsierskiej. Pisze artykuły, wykłada na DSW we Wrocławiu oraz prowadzi szkolenia na temat zaburzeń płynności mowy. W sferze jej zainteresowań leży poszukiwanie zależności między ciałem a psychiką. Jest praktykiem MA-URI, prowadzi sesje bodywork’u.

mgr Joanna Szymczakowska – magister filologii polskiej, nauczyciel wychowania przedszkolnego, neurologopeda kliniczny. Absolwentka warsztatów dla terapeutów jąkania, organizowanych przez The Stuttering Foundation of America na Uniwersytecie w Bostonie (2017) oraz na Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle (2019). Od kilku lat zajmuje się terapią zaburzeń płynności mowy. Brała udział w licznych szkoleniach i konferencjach dotyczących metod terapii jąkania. Współorganizowała grupowe zajęcia terapeutyczne dla dzieci jąkających się i ich rodziców. Publikowała na łamach czasopisma „Forum Logopedy” na temat wsparcia dzieci jąkających się w przedszkolu. Prowadzi terapię logopedyczną dzieci i dorosłych. Jest laureatką Grantu im. prof. Gene’a Bruttena, który otrzymała podczas IV Edycji Międzynarodowej Konferencji Logopedycznej „Zaburzenia płynności mowy” organizowanej w czerwcu 2021 r. przez Uniwersytet Śląski w Katowicach. Na co dzień stara się upowszechniać wiedzę na temat jąkania wśród logopedów i nauczycieli. Pracuje w Przedszkolu nr 35 z oddziałami integracyjnymi „Tęczowy Domek” oraz prowadzi Gabinet Logopedyczny „Wymówione” we Wrocławiu.

 • Grupa kolonijna pod opieką wychowawcy.

Z grupą młodzieżową będą pracowały mgr Angelika Sędziak i mgr Agata Antosiuk.

Zajęcia z zakresu terapii jąkania będą podzielone na dwie części: logopedyczną i psychologiczną. W czasie terapii logopedycznej uczestnicy będą mieli okazję poznać metody i techniki upłynniające mowę, popracować nad oddechem, wzmocnić narządy artykulacyjne, usprawnić słuch fonematyczny. Natomiast w części psychologicznej młodzież będzie miała okazję popracować nad zwiększeniem pewności siebie, poczuciem własnej wartości, poznaniem swoich mocnych stron, a być może – również odnalezieniu swoich pasji. Ponadto zajmiemy się ćwiczeniem radzenia sobie w sytuacjach trudnych komunikacyjnie. Samo spotkanie ludzi mających „tak samo jak ja” powoduje poczucie wspólnoty, zrozumienia.

mgr Angelika Sędziak – logopeda, terapeuta, pedagog, instruktor tańca. Ukończyła studia z zakresu: logopedia ogólna, logopedia szkolna, pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna z terapią pedagogiczną. Głównym obszarem jej zainteresowań jest terapia osób z jąkaniem oraz taniec. Połączenie tych dwóch dziecin oraz własnego doświadczenia pozwoliło na poszerzenie horyzontu w podejściu do terapii jąkania. Prowadzi terapię zaburzeń mowy w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej. Pracuje również w Słupskim Ośrodku Kultury w pracowni tańca, gdzie prowadzi zajęcia muzyczno – ruchowe oraz autorskie zajęcia dla dzieci „Logotrele”. Organizuje również różnego rodzaju eventy dla dzieci i młodzieży.  Od 1998 roku – rok do roku – aktywnie uczestniczy w turnusach terapeutycznych, dzięki czemu uporała się z problemem jąkania. Na podstawie nabytych doświadczeń staje po tej „drugiej stronie”, by pomóc również innym wyjść z problemu. Kieruje się mottem „ile dasz z siebie, tyle dostaniesz sam”.

mgr Agata Antosiuk – logopeda z kilkuletnim doświadczeniem, absolwentka Logopedii z Fonoaudiologią Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz absolwentka studiów podyplomowych z zakresu Integracji sensorycznej z warsztatem terapii ręki. Obecnie logopeda w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Legionowie. Terapeuta SI i Logopeda w Inpraxis w Legionowie. Ciepła, życzliwa osoba, łatwo nawiązująca kontakt zarówno z dziećmi, jak i z dorosłymi. Wymaga więcej od siebie, niż od innych. Pasjonuje się ruchem, ukończyła kurs z Metody Ruchu Rozwijającego wg Weroniki Sherborne, uczestniczyła w warsztatach logorytmicznych. Cały czas podnosi swoje kwalifikacje zawodowe poprzez różnorodne kursy i szkolenia, m.in. odnośnie połykania i pozycji spoczynkowej języka, ORM, a także Bajkoterapii. Chce skupić się na pomocy osobom jąkającym się, z mutyzmem wybiórczym, oraz Opóźnionym Rozwojem Mowy. Związana z Warszawskim Klubem J. W wolnej chwili praktykuje jogę, skąd czerpie inspiracje także do pracy terapeutycznej.

 •  Grupa dorosłych. Prowadząca grupę: mgr Zenobia Bogdanowska

Grupa dorosłych: forma warsztatowa oraz sesje indywidualne, których celem będzie pogłębienie diagnozy jąkania, podniesienie świadomości o sobie, identyfikacja problemu, poszukiwanie rozwiązań problemu oraz realizacja wyznaczonych zadań.

W procesie terapeutycznym osób dorosłych wykorzystywane będą metody kształtowania płynności mówienia, poprawy jakości komunikowania i przetwarzania słuchowego, zmiany postaw i przekonań związanych z jąkaniem, podejście skoncentrowane na rozwiązaniach – koncentracja na zasobach i mocnych stronach osoby jąkającej, na celach i zmianie, którą dana osoba chce osiągnąć, komunikacja oparta na empatii, afirmacje, wizualizacja, relaksacja, praca z ciałem i oddechem, zwiększenie odporności psychicznej, redukcja lęku i stresu, uważność – mindfulness, talasoterapia – terapia morzem.

mgr Zenobia Bogdanowska – posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami jąkającymi. Trener rozwoju osobistego i komunikacji opartej na empatii, neurologopeda, surdologopeda, spec. emisji głosu, logorytmiki, terapeuta JIAS, Neuroflow ATS oraz różnorodnych metod. Jest pracownikiem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Olsztynie.  Autorka i współautorka programów wspomagania rozwoju słuchu i mowy dzieci oraz wsparcia ich rodziców, grupowej terapii jąkania, innowacji pedagogicznych, artykułów o tematyce psychoedukacyjnej. Współtworzy materiał językowy Aktywnego Treningu Słuchowego Neuroflow. Od wielu lat prowadzi szkolenia i warsztaty dla nauczycieli, dziennikarzy i rodziców. Współpracuje z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim oraz Collegium Humanum. Od 2007 r. koordynuje działania Klubu J w Olsztynie dla osób z zaburzoną płynnością mówienia.

 • Grupa uczestników o zwiększonych potrzebach. Zapraszamy osoby, które mają jeszcze inne trudności niż niepłynność mowy. Wymaga się by uczestnicy przyjechali na turnus z rodzicami / opiekunami. Rodzice będą częściowo uczestniczyli w warsztatach z córkami / synami, a częściowo w osobnych warsztatach dla nich dedykowanych. Dla rodziców będą również zorganizowane spotkania samopomocowe, gdzie będzie można wymienić wzajemne doświadczenia.

Formy prowadzonych zajęć będą różnorodne (np. logopedyczne, ruchowe i in.), by zaciekawić i pobudzić do aktywności uczestników, a równocześnie realizowane w krótszych blokach czasowych.

Zarys propozycji:

W pierwszych dniach będziemy się poznawać i budować wspierającą się i otwartą na emocje przestrzeń. Będziemy dążyć do stworzenia zaufanej grupy, której członkowie i członkinie pomagają sobie i dają moc skuteczności we wzajemnym oddziaływaniu. Pierwszego dnia spiszemy także kontrakt oraz postaramy się ustalić własne oczekiwania. W ten sposób umożliwimy sobie wzajemną pracę i poczucie odpowiedzialności za podejmowanie zadania.

W kolejnych dniach poznamy swoje postawy i uczucia związane z jąkaniem. Nadamy tym uczuciom ważność, a te które sprawiają ból lub utrudniają komunikację nazwiemy i postaramy się odmienić. Odkryjemy, kiedy i w jakich sytuacjach jąkanie przeszkadza nam najbardziej, a następnie poznamy techniki radzenia sobie z nim. Naszym celem będzie redukcja strachu przed mówieniem oraz modyfikacja jąkania obciążonego blokami i przeciągnięciami do mowy pozbawionej silnych napięć i spastyczności. Ustalimy co nam pomaga w komunikacji, a co wprost przeciwnie. Wzmocnimy nasze ciała, oddech i narządy artykulacyjne. Będziemy się relaksować i dużo oddychać, następnie pracować – zarówno nad postawami wobec jąkania, jak i samym jąkaniem. Będziemy odkrywać czym jest spokój ciała i ducha oraz jak je uzyskiwać w chaotycznej rzeczywistości. Istotnym elementem naszych zadań będzie praca nad pewnością siebie oraz wiarą we własne możliwości.

Z grupą uczestników o zwiększonych potrzebach będą pracowali między innymi:

mgr Tomasz Głodek: pedagog specjalny, technik masażysta, praktyk MA-URI, trener Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Ukończył Studium Rozwoju Osobistego w Warszawie przygotowujące do pracy psychoterapeuty. Swoje doświadczenia zawodowe jako masażysty zdobywał pracując w 4 Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu oraz prowadząc praktykę prywatną. W pracy z ciałem korzysta z technik masażu klasycznego, masażu tkanek głębokich, powięzi, terapii punktów spustowych oraz swojego doświadczenia psychoterapeutycznego.

Jagoda Jankowska – studentka logopedii III roku na Uniwersytecie Gdańskim. Jej głównym zainteresowaniem naukowym jest terapia osób jąkających się. Przez ostatni rok pracowała nad badaniami dotyczącymi postaw młodych dorosłych wobec osób jąkających się. Z wynikami tegoż badania podejdzie w czerwcu do obrony dyplomu. Przez ostatnie 3 lata odbywała praktyki logopedyczne zarówno w szkołach masowych, jak i w szkołach dla dzieci niesłyszących i słabosłyszących. Znaczną cześć warsztatu metodycznego uzyskała w latach 2017-2022 pełniąc rolę instruktorki, drużynowej oraz Rzeczniczki Prasowej w Okręgu Pomorskim ZHR. Od września 2019 roku jest wolontariuszką w Fundacji neurologopedycznej „Między Słowami”. Wraz z zespołem profesjonalistów – poprzez skuteczną pomoc w społecznej reintegracji – dąży do podnoszenia jakości życia osób z afazją. Chociaż jest na początku swojej logopedycznej drogi nabrała już bardzo dużo wiedzy i doświadczenia – między innymi angażując się w poprzednią edycję naszego Turnusu czy też będąc uczestniczką IV edycji Konferencji Logopedycznej. Od lutego 2022 angażuje się w działania Centrum Wsparcia Uchodźcy w Gdańsku, a wolne chwile spędza na siłowni lub w przy dobrej kawie w towarzystwie przyjaciół.

mgr Zenobia Bogdanowska – patrz biogram w: grupa dorosłych

mgr Joanna Szymczakowska – patrz biogram w: grupa dzieci starszych

 • Grupa uczestników zaawansowanych Demostenes

Zaproszenie dedykowane jest dla osób, które już nie potrzebują zbytnio wsparcia logopedycznego, czy też psychologicznego. Doświadczają jeszcze pewnych trudności komunikacyjnych w różnych sytuacjach społecznych, np. dyskusja w większej grupie osób, wystąpienia publiczne, wywiady / praca w mediach itp. i nad takimi umiejętnościami chcieliby popracować, by je „doszlifować”.

Kilka słów o Demostenesie:

Demostenes (384-322 p.n.e.), polityk i mówca. Był przeciwnikiem króla macedońskiego Filipa II. Demostenesa rozsławiły mowy skierowane przeciwko Filipowi, zwane filipkami. Już pierwsza mowa powstrzymała Filipa od zajęcia Termopil, co wydałoby Grecję środkową na jego łaskę i niełaskę. Trzema mowami olintejskimi Demostenosowi udało się skłonić Ateńczyków do ruszenia na pomoc oblężonemu przez Macedończyków Olintowi, ale flota ateńska przybyła po zdobyciu miasta. Mówca zawarł przymierze z Tebami, jednak klęska pod Cheroneą (338 r. p.n.e.) sprawiła, że prawie cała Grecja została podporządkowana Macedonii. Wielki mówca do historii przeszedł również jako twórca specyficznej metody radzenia sobie z jąkaniem, które utrudniało mu karierę. Aby nauczyć się poprawnej wymowy wkładał sobie garść kamieni do ust i wstawiał nóż między zębami.

Współcześnie – na szczęście – nie potrzeba stosować tak radykalnych metod…

Z grupą uczestników zaawansowanych będą pracowali:

Arkadiusz Ceglarski

Władysław Bogdanowski

Filip Werstler

w blokach po kilka sesji 4 h (łącznie z przerwami) z każdym z trenerów, po kolei.

Arkadiusz Ceglarski – z wykształcenia inżynier automatyk, od wielu lat pracuje na stanowisku managerskim w firmie produkcyjnej. Będąc sam osobą jąkającą się, od prawie 20 lat intensywnie zajmuje się problematyką jąkania, ze szczególnym ukierunkowaniem na programy autoterapii. Wiedzę o jąkaniu i samopomocy dla doświadczających jąkania propaguje w publikacjach i artykułach poświęconych tej tematyce, w mediach (np. w audycjach radiowych, Internecie – jako administrator strony www.demostenes.eu), a także na licznych kongresach, zjazdach logopedycznych i turnusach terapeutycznych. Jest certyfikowanym coachem oraz moderatorem warsztatów opartych na programie autoterapii Malcolma Frasera, łącząc w swej praktyce metody coachingu i mentoringu. 

Twórca autorskiego programu Coach-Ment, działacz lokalnego Klubu J.  

Brał udział m.in. w następujących konferencjach / projektach: 

 • 23.11.2019 (Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego) – Konferencja: Wspieranie osób z jąkaniem i ich rodzin. Autor referatu: „Jąkanie, ograniczenie, czy motywacja do pracy nad sobą.” 
 • Prelegent podczas Międzynarodowa Konferencji Logopedycznej: Zaburzenia płynności mowy. Edycja IV (2021) – “CoachMent – program modyfikacji jąkania z elementami coachingu – moderowany przez osobą jąkającą się. (https://www.konferencja-zpm.edu.pl/en/home-2/

   
 • “Życie z zacięciem. Integralny przewodnik po jąkaniu”. wyd. 2012, Wydawnictwo Edukacyjne (Autor rozdziału: Rozdział: 5 – „Przekleństwo czy dar”) 

Propozycje Arkadiusza Ceglarskiego:

 • intensywne warsztaty grupowe
 • coaching(indywidualne sesje dla uczestników)
 • sesje nagrywane + analiza
 • treningi praktyczne w terenie
 • problematyka lęku społecznego

GŁÓWNE KROKI TERAPII M.FRASERA

Mowa powolna i niespieszna

Zasada ta wymaga, aby wprowadzić zwyczaj mówienia wolno i niespiesznie.

Łagodne jąkanie z przedłużaniem trudnych słów

Zgodnie z tą najważniejszą, drugą zasadą należy praktykować jąkanie łagodne i płynne – bez wymuszeń (napięć).

Przyznanie się do jąkania

Trzecia wytyczna terapii wymaga, aby przyjąć postawę otwartego przyznania się i nieukrywania faktu, że się jąkasz.

Eliminacja symptomów wtórnych.

Ta zasada wymaga, że wyeliminujesz – przestaniesz stosować – wszystkie wtórne zachowania i ruchy, które wykonujesz podczas jąkania albo podczas próby uniknięcia trudności.

Eliminacja unikania, opóźnień lub zastąpień

Ta szczególnie ważna rada skłania Cię do naprawdę dużego wysiłku w celu stałej eliminacji (zaprzestania) zachowań typu: unikanie, stosowanie zastąpień lub opóźnień, które posiadasz, aby wstrzymać, ukryć lub też zmniejszyć jąkanie.

Utrzymywanie kontaktu wzrokowego

Jeśli jesteś podobny do wielu innych jąkających się, prawdopodobnie nie patrzysz ludziom w oczy podczas rozmowy. Jeśli obserwowałbyś siebie bardzo dokładnie, zauważyłbyś, że zazwyczaj odwracasz oczy, szczególnie podczas wystąpienia lub też, gdy przewidujesz pojawienie się bloku.

Uświadom sobie, co robisz podczas jąkania

Istotna część tej terapii związana jest z uświadomieniem sobie, co robisz ze swoim aparatem mowy podczas jąkania. Musisz więc zidentyfikować i odczuć ruchy artykulacyjne, które wykonujesz nieprawidłowo podczas jąkania.

Korekty bloków

Modyfikacja lub korekta tego, co robisz niepotrzebnie lub nieprawidłowo. Jak to zrobić?

Korekcja „po bloku”

Korekcja „w trakcie bloku”

Korekcja „przed blokiem”

Artykuł tematyczny:

www.demostenes.eu/news.php?readmore=251

Władysław Bogdanowski – dziennikarz radiowy. Pracował jako reporter, prezenter radiowy, reportażysta i manager mediów. W prowadzonej obecnie działalności gospodarczej zajmuje się między innymi produkcją audiobooków.

Propozycje Władysława Bogdanowskiego:

Praca z mikrofonem i przygotowanie wystąpienia publicznego, to główne zagadnienia warsztatów prowadzonych przez doświadczonego dziennikarza radiowego Władysława Bogdanowskiego.

Uczestnicy warsztatów zdobywać będą umiejętności redagowania tekstów i ich interpretacji. Pracować będą nad właściwą emisją głosu, intonacją, dynamiką i tempem oraz wyrazistością mówienia. Dowiedzą się jak mówić do słuchaczy, aby wzbudzić ich zainteresowanie prezentowaną treścią oraz jak wprowadzić zmianę poprzez analizę graficznego zapisu strumienia dźwięku. Podejmować będą także próby interpretacji tekstów literackich oraz ćwiczyć swobodne wypowiedzi na zadawane tematy.

Uczestnicy warsztatów zdobywać też będą umiejętności techniczne: charakterystykę mikrofonów, obsługę urządzeń służących do rejestracji dźwięku, analizę graficznego zapisu ścieżki dźwiękowej oraz zasady montażu radiowego.

Filip Werstler –  jest trenerem prezentacji i wystąpień biznesowych, prowadzącym szkolenia dla międzynarodowych firm, instytucji oraz lokalnych przedsiębiorców a także członkiem krakowskiej społeczności Klubu J. Do jego klientów należą takie firmy jak Orange Polska, ABB, UBS, Polpharma, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie czy Comarch. W swoich szkoleniach szerzy autorską koncepcję zorientowania wystąpień na publiczność (audience-centrism), do której zainspirowała go filozofia firmy Amazon. Jest prelegentem, występującym na konferencjach spod znaku TEDx a także mówcą nagradzanym na wielu konferencjach marketingowych. Podczas swojego wystąpienia na TEDxie opowiada drogę, jaką przeszedł od jąkania się do bycia trenerem wystąpień publicznych. Co roku przygotowuje kilkudziesięciu prelegentów na najważniejsze wydarzenia branżowe w Polsce (m.in. InternetBeta, Infoshare, Forum IAB, I Love Marketing) jak i na świecie (E3 Expo, Collision Conference). Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i stypendysta programu Erasmus na Uniwersytecie w Pampelunie (UNAV). Prywatnie wielbiciel dalekich podróży, bliskich spotkań z psychologią poznawczą i oddany fan FC Barcelony.

Propozycje Filipa Werstlera:
Warsztaty z wystąpień publicznych są idealną okazją do tego, by pod czujnym okiem trenera rozwinąć swoje kompetencje komunikacji i oraz mówienia do szerszej grupy odbiorców. 

Podczas warsztatów uczestnicy:
– Poznają zasady redukcji stresu w wystąpieniach publicznych

– Poznają techniki przykuwania uwagi w prezentacjach

– Poznają zasady organizacji wystąpienia publicznego (struktura wystąpienia)

– Poznają techniki najlepszych mówców na świecie i dowiedzą się jak je wykorzystać w swoich wystąpieniach

– Dowiedzą się, jak zwiększyć pewność siebie podczas wystąpień

– Nauczą się stosować umiejętności prezentacyjnych w praktyce

Ponadto podczas warsztatów będzie okazja do wymiany doświadczeń z praktykiem – trenerem który prowadzi na co dzień szkolenia z wystąpień publicznych i jednocześnie reprezentuję społeczność krakowskiego Klubu J.

Propozycje zajęć dodatkowych:

1.  Uczestnicy – dzieci i młodzież (za zgodą rodziców) oraz dorośli – mają możliwość przeprowadzenia diagnozy wyższych funkcji słuchowych (CAPD) i rozpoczęcia Aktywnego Treningu Słuchowego metodą Neuroflow, który będzie kontynuowany w domu. To pierwszy w Polsce interaktywny trening wyższych funkcji słuchowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych z zaburzeniami przetwarzania słuchowego (centralnymi zaburzeniami słuchu) oraz dzieci z grupy ryzyka tych zaburzeń od 4 roku życia. Neuroflow jest treningiem usprawniającym procesy komunikowania i uczenia się. 

Jest jednym z nielicznych treningów wyższych funkcji słuchowych opracowanym na podstawie najnowszych osiągnięciach naukowych z tej dziedziny.

Diagnoza przetwarzania słuchowego (CAPD) programem Neuroflow obejmuje badanie słuchu (w celu wykluczenia problemów ze słuchem fizjologicznym) oraz baterię testów do badania wyższych funkcji słuchowych. 

Koszt diagnozy podczas turnusu w roku 2022 wynosi 250 zł. Informacje o Aktywnym Treningu Słuchowym Neuroflow – na stronie: www.neuroflow.pl

Koszt Aktywnego Treningu Słuchowego Neuroflow:
https://neuroflow.pl/trening-sluchowy/koszt-treningu

2. Uczestnicy (dzieci, młodzież oraz dorośli) – za zgodą terapeuty wiodącego i rodziców – mają możliwość wzięcia udziału w zabiegach ELEKTROSTYMULACJI NERWOWO-MIĘŚNIOWEJ TENS/EMS.

Elektrostymulacja polega na przepływie prądu (o niskim natężeniu) m in. przez mięśnie mimiczne, podniebienia miękkiego, języka w celu usprawnienia ich funkcji.

Elektroterapia oddziałuje na cały aparat artykulacyjny człowieka, wspomagając jego działanie. Zabieg pobudza do pracy włókna mięśniowe, wskutek czego następuje wzmocnienie siły, przyrost masy oraz objętości mięśni. Elektrostymulacja ma również działanie rozluźniające mięśnie oraz powoduje wydzielanie endorfin – hormonów poprawiających nastrój.

TERAPEUTA: mgr Karolina Jankiewicz – neurologopeda, terapeuta certyfikowany

KOSZTY: 5 zabiegów terapeutycznych – 250 zł; 10 zabiegów – 400 zł.

Uczestnicy wstępnie zainteresowani zabiegami proszeni są o zaznaczenie tego w Karcie Zgłoszeniowej. Ilość miejsc ograniczona.

WIĘCEJ O ELEKTROSTYMULACJI TENS/EMS W LOGOPEDII…

➱O ELEKTROSTYMULACJI W LOGOPEDII

➱ulotka Elektrostymulacja TENS/EMS w logopedii

3. Uczestnicy będą mieli możliwość skorzystania z masażu.

Ciało, umysł i emocje są jak rodzina. Jedno wpływa na drugie. Praca z każdym tych elementów pozwala uzyskać lepszy efekt.  Stres związany z mówieniem jaki przeżywa osoba jąkająca się zwiększa napięcia w ciele – szczególnie mięśni pleców, ramion, twarzy (włącznie z masażem mięśni żuchwy od wewnątrz jamy ustnej oraz użyciem gorących kamieni bazaltowych) i przepony – a po pewnym czasie jąkania może utrwalić się pewien wzorzec ruchu czy napięcia, który może utrudnić tworzenie się nowych wzorców ruchu i mowy wypracowywanych podczas terapii.

Dlatego rozluźnienie i lepsze czucie swojego ciała jest pożądane w terapii osób jąkających się. Jedną z technik, którymi można to uzyskać jest masaż.

Rozluźnienie ciała poprawia samopoczucie jąkającym się dorosłym i dzieciom oraz ich rodzicom.

Zapewniamy podstawową opiekę medyczną: lekarz dojeżdżający w razie potrzeby i stałą opiekę pielęgniarską oraz podstawowe leki pierwszej pomocy i materiały opatrunkowe. W przypadku konieczności użycia specjalistycznych lekarstw, uczestnik ponosi za nie odpłatność.

Organizatorzy i porowadzący zastrzegają sobie możliwość korekt programowych / propozycji np. reagując na potrzeby uczestników.

Wyżywienie:

Trzy posiłki dziennie (śniadania, kolacje i obiad) oraz podwieczorek podawany przy obiedzie.

Wypoczynek, rekreacja:

Poza specjalistycznymi zajęciami terapii mowy, pragniemy w pełni wykorzystać okres wakacji na czynny wypoczynek. Darłówek posiada bogatą ofertą rekreacyjną, zapewniającą spędzenie udanych wakacji.

Planujemy między innymi (wliczone w koszty):

 1. Pobyt w Aquaparku, największym na Pomorzu (woda morska, liczne zjeżdżalnie itd.); http://www.parkwodny.net/pl/page/top/galerie/park-wodny.html
 2. Pobyt w Historycznym Parku Rozrywki „Od neolitu do średniowiecza”; https://darlowo.info/index.php/6139-historyczny-park-rozrywki-od-neolitu-do-sredniowiecza-dziala-w-darlowie-od-maja
 3. Zwiedzanie Zamku Książąt Pomorskich, XVI – wiecznego Kościoła Mariackiego i in.; http://www.muzeumdarlowo.pl/
 4. Ognisko / grill,
 5. Pobyt w saunie dla dorosłych i dzieci z opiekunami,
 6. Częste pobyty na plaży,
 7. Spacer czerwonym szlakiem turystycznym, tzw. nadmorskim,
 8. Wieczorek zapoznawczy oraz na zakończenie turnusu,
 9. Liczne gry, zawody sportowe z nagrodami, zabawy, dyskoteki.

Kwalifikacja uczestnika i informacje w sprawie Turnusu:

Obsługą administracyjną Integracyjnego Turnusu Rehabilitacyjnego zajmuje się Centrum Wspierania Rozwoju Osobistego i Funkcjonowania Społecznego ARKAFundacji Sieć Solidarności (Organizacja Pożytku Publicznego).

Zgłoszenie uczestnika na turnus odbywa się poprzez wysłanie (pocztą w wersji papierowej lub elektronicznie w pliku pdf) wypełnionych i podpisanych:

 • KARTY ZGŁOSZENIOWEJ NA INTEGRACYJNY TURNUS REHABILITACYJNY dla każdego uczestnika (Ważne: dodatkowo należy również tylko Kartę Zgłoszeniową – w pliku Excelu przesłać drogą elektroniczna),
 • ANKIETY PRZED DLA UCZESTNIKA TURNUSU,
 • RODO,
 • KARTY KWALIFIKACYJNEJ UCZESTNIKA WYPOCZYNKU (tzw. Karty Kolonijnej) – dotyczy tylko młodzieży pod opieka wychowawcy.

Ze względu na ograniczona ilość miejsc i atrakcyjną ofertę proszę o szybki kontakt(telefoniczny lub e-mailowy). Decyduje kolejność zgłoszeń i wpłat.

Zgłoszenia (czytelnymi DRUKOWANYMI literami) należy dokonać na adres korespondencyjny: Fundacja Rozwoju Gospodarczo-Społecznego Sieć Solidarności, 30-798 Kraków, ul. Agatowa 37/39

lub e-mail: boguslawpietrus@tlen.pl

tel.: (793) 00 11 60.

Odpłatność uczestników:

Obsługę finansową Integracyjnego Turnusu Rehabilitacyjnego realizuje Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Jąkających się OSTOJA, 20-400 Lublin, ul. Leszczyńskiego 23.

Zdzisław Gładosz tel. (605) 440 294, tel/fax (81) 741 76 14; e-mail: ostojalublin@onet.pl, facebook: Ostoja Lublin

2650– dotyczy dzieci uczestniczących w terapii, nie korzystających z dofinansowania z PFRON

2720 zł – dotyczy dorosłych oraz młodzieży z grupy kolonijnej, uczestniczących w terapii, nie korzystających z dofinansowania z PFRON

3070 zł – dotyczy uczestników z grupy zaawansowanych „Demostenes”, nie korzystających z dofinansowania z PFRON

2700– dotyczy dzieci uczestniczących w terapii, korzystających z dofinansowania z PFRON. Większa odpłatność wynika ze sposobu przyznawania i rozliczania dofinansowania (każdą osobę indywidualnie), co powoduje większe koszty.

2770 zł – dotyczy dorosłych oraz młodzieży z grupy kolonijnej, uczestniczących w terapii, korzystających z dofinansowania z PFRON.

Dopłata do pokoju 2-os.: 525 zł / osoba

Istnieje możliwość uczestniczenia asystenta w Integracyjnym Turnusie Rehabilitacyjnym bez realizowania zajęć terapeutycznych. Wówczas koszt pobytu wynosi:

1810 zł – dziecko do lat 5

1880 zł – osoba niepełnoletnia

1950 zł – osoba dorosła.

W takim przypadku prosimy o indywidualny kontakt z Organizatorami.

Na życzenie uczestników OW “Diuna” realizuje bon turystyczny dzieci. W przypadku chęci skorzystania z takiej możliwości prosimy o wcześniejszy kontakt z Organizatorami.

Wpłaty prosimy dokonać na konto Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Jąkających się OSTOJA: Bank Pocztowy S.A. Oddział w Lublinie, Nr 81 1320 1104 3122 4639 2000 0001.

Ważne: Płatnikiem na dokumencie wpłaty/przelewu powinna być osoba/firma na którą będzie wystawiona faktura!

Inne:

 1. O dofinansowanie turnusu – oprócz PFRON – można starać się również w macierzystym zakładzie pracy rodziców lub uczestników, w pomocy społecznej (gmina, powiat) oraz – w przypadku studentów – w dziekanacie,
 2. Proszę zabrać ze sobą aktualne książeczki zdrowia, legitymacje szkolne/studenckie oraz wygodny strój treningowy.
 3. Wszyscy są ubezpieczeni od NW, w czasie pobytu na turnusie.
 4. Prosimy by uczestnicy, korzystający z dofinansowania PFRON koniecznie zabrali ze sobą „INFORMACJĘ O STANIE ZDROWIA” – ważna jest 3 miesiące od daty jej sporządzenia. Prosimy, by informacje w niej zawarte były pełne oraz by w diagnozie było wpisane „jąkanie” lub „zacinanie mowy”, gdyż będą bardzo istotne dla lekarza na turnusie.
 5. Prosimy by uczestnicy, korzystający z dofinansowania PFRON (do 26 roku życia) koniecznie zrobili duplikat „WNIOSKU LEKARSKIEGO NA TURNUS REHABILITACYJNY” (może być kopia, potwierdzona z oryginałem przez lekarza lub PCPR). Prosimy, by lekarz w miejscu „Zalecenia” wpisał: miejsce i termin turnusu rehabilitacyjnego. Będzie to konieczny dokument dla skorzystania z ulgowego przejazdu na turnus rehabilitacyjny.

Serdecznie zapraszamy!!!

Informacje o powyższym Projekcie Terapeutycznym – w tym pliki do pobrania – są zamieszczone na stronach:

 1. Centrum Wspierania Rozwoju Osobistego i Funkcjonowania Społecznego ARKA Fundacji Sieć Solidarności

2. Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Jąkających się OSTOJA:   http://jakanielublin.pl/

Zdzisław Gładosz (OSTOJA)     Bogusław Pietrus (ARKA)

Pliki do pobrania:

do:

 1. Karta Zgłoszeniowa na Integracyjny Turnus Rehabilitacyjny,
 2. Ankieta przed dla uczestnika turnusu,
 3. RODO,
 4. Inne

PRZEKAŻ INFORMACJE INNYM ZAINTERESOWANYM!!!

Zasady dofinansowania turnusów rehabilitacyjnych ze środków PFRON w roku 2022

Zasady dofinansowania turnusów rehabilitacyjnych zostały określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 22 maja 2003 r. w sprawie turnusów rehabilitacyjnych (Dz. U. Nr 100, poz. 926 ze zm.).

Osoba ubiegająca się o dofinansowanie kosztów udziału w turnusie rehabilitacyjnym powinna złożyć we właściwym dla miejsca zamieszkania Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (Ośrodku Pomocy Społecznej):

 • „WNIOSEK O PRZYZNANIE DOFINANSOWANIA ZE ŚRODKÓW PFRON DO UCZESTNICTWA W TURNUSIE REHABILITACYNYM”. W miejscu: „Planowany termin uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym” wpisujemy: 17 – 31 sierpnia 2022 roku.
 • kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (konieczne jest posiadanie przy sobie oryginału – do wglądu – orzeczenia o niepełnosprawności),
 • WNIOSKU LEKARSKIEGO NA TURNUS REHABILITACYJNY” (możliwe jest dofinansowanie opiekuna; wówczas we wniosku niezbędne jest uzasadnienie lekarza o konieczności pobytu opiekuna np. ze względu na zaburzenie komunikacji ograniczającą samodzielną egzystencję i pełnienie ról społecznych)
 • oświadczenie o wysokości miesięcznego dochodu oraz liczbie osób we wspólnym gospodarstwie domowym.

Wnioski pobieramy w PCPR lub Ośrodku Pomocy Społecznej.

PCPR rozpatruje wnioski w terminie 30 dni od daty ich złożenia.

Na korzyść wnioskodawcy uwzględnia się fakt niekorzystania z dofinansowania do turnusu w roku ubiegłym, lecz nie eliminuje to z możliwości uzyskania dofinansowania w tym roku.

Osoba niepełnosprawna może korzystać z dofinansowania PFRON – na turnus rehabilitacyjny- jeden raz w roku kalendarzowym.

W przypadku przyznania dofinansowania osoba zainteresowana dokonuje – w terminie 30 dni od daty otrzymania decyzji (nie później jednak niż na 21 dni przed rozpoczęciem turnusu) – wyboru turnusu rehabilitacyjnego, zgodnie z wnioskiem/zaleceniem lekarza, przez wypełnienie „Oświadczenia wnioskodawcy o wyborze turnusu” i przekazanie go do PCPR.

Organizatorem turnusu jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Jąkających się OSTOJA, 20-400 Lublin, ul. Leszczyńskiego 23

Ważne!!! Adres korespondencyjny: 20-881 Lublin, ul. Oratoryjna 3/3.

Posiada wpis do rejestru instytucji uprawnionych do organizowania grup turnusowych, przy udziale środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nr:  OR/06/0008/19, ważny do dnia 2022-06-20. (wpis zostanie przedłużony; będzie to możliwe po 20-06-2022 r.)

Ośrodek Wypoczynkowy „Diuna”, 76-153 Darłówko, ul. Słowiańska 16 posiada wpis do Rejestru Ośrodków uprawnionych do przyjmowania grup turnusowych przy udziale środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nr: OD/32/0016/20, ważny do dnia 2023-07-03.

Pamiętaj o: „INFORMACJI O STANIE ZDROWIA” (dokument ten należy koniecznie zabrać ze sobą na turnus rehabilitacyjny).

Uwagi:

 1. Wysokość dofinansowania waha się od 20% do 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, czyli waha się od ok. 1130 zł do ok. 1700 . Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności, wieku oraz sytuacji życiowej wnioskodawcy.
 2. W przypadku uzasadnionym szczególnie trudną sytuacją życiową osoby niepełnosprawnej dofinansowanie dla tej osoby lub dofinansowanie pobytu jej opiekuna na turnusie może zostać podwyższone do wysokości 40% przeciętnego wynagrodzenia tj. ok. 2260 zł. Trzeba wówczas napisać odrębny wniosek wraz z uzasadnieniem.

Ulgi w przejazdach dzieci i młodzieży niepełnosprawnych

Na podstawie ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 254 ze. zm.) o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, a raczej jej zmiany z dnia 21 grudnia 2001 r. (obowiązująca od 31 stycznia 2002 r.) dzieci i młodzież niepełnosprawna oraz ich jedno z rodziców lub opiekunów (także podróżujący po dziecko lub po odwiezieniu dziecka) mogą korzystać z ulgi 78% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego (PKP, PKS oraz środkami innych przewoźników, wykonujących zbiorowy przewóz) w pociągach osobowych, pośpiesznych, EIC w klasie 2 oraz oraz autobusowego linii zwykłych, przyśpieszonej i pośpiesznej. Uprawnienie to obejmuje wyłącznie przejazd z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej, placówki opiekuńczo – wychowawczej, placówki oświatowo-wychowawczej, ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego, DPS, ośrodka wsparcia, ZOZ-u, poradni psychologiczno-pedegogicznej, w tym poradni specjalistycznej i z powrotem. Ulga nie obejmuje kosztu zakupu dopłaty tj. np. miejscówki, kuszetki.

Ważne!            W przypadku dojazdu dzieci i młodzieży do szkoły i z powrotem wymagana jest legitymacja szkolna wraz z legitymacją osoby niepełnosprawnej wystawioną przez uprawniony organ (najczęściej Powiatowy Zespół Orzekający o Niepełnosprawności). Tymi samymi dokumentami (dziecka) musi wykazać się jeden z rodziców lub opiekunów wracający do domu, po odwiezieniu dziecka.

Przy przejazdach do jednostek udzielających świadczeń zdrowotnych albo pomocy społecznej wymagany jest – oprócz legitymacji osoby niepełnosprawnej wystawionej przez uprawniony organ (najczęściej powiatowy zespół orzekający o niepełnosprawności), legitymacji szkolnej (studenckiej)zaświadczenie (zawiadomienie) określające miejsce i termin badania, leczenia, konsultacji, zajęć rehabilitacyjnych, zajęć terapeutycznych albo pobytu w ośrodku wsparcia lub domu pomocy społecznej. Tymi samymi dokumentami (dziecka) musi wykazać się jeden z rodziców lub opiekunów wracający do domu, po odwiezieniu dziecka. (Rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 29 stycznia 2002r. – Dz. U. z 2002r., nr 8, poz. 72-74).

Uprawnienia ulgowe przysługują dzieciom i młodzieży szkolnej do ukończenia 24 roku życia oraz studentom do ukończenia 26 roku życia.