Ogólnopolski Zjazd Osób Jąkających się 2020

Szanowni Państwo!

Poniżej prezentujemy szczegółową propozycję Programu Ogólnopolskiego Zjazdu Osób Jąkających się.

Osoby niezdecydowane mogą jeszcze dołączyć 🙂

Jest możliwość zgłaszania wystąpień, warsztatów 🙂

Ze względu na prognozowaną ciepłą, słoneczną sobotę dnia 03 października br dokonaliśmy korektę w Programie. W tym dniu zaproponujemy wyjście w góry.

Natomiast prelekcje, warsztaty oraz tematyczne filmy odbędą się w piątek dnia 02 października br.

Prosimy by uczestnicy Zjazdu – ze względu na koronawirusa – w czasie prelekcji i warsztatów (w pomieszczeniach zamkniętych)  zakładali maseczki lub przeźroczyste przyłbice; będą do pobrania u Organizatorów. Stosowanie środków zapobiegawczych mamy przetestowane na niedawnym turnusie terapeutycznym, który odbył się w sierpniu br. w Jastrzębiej Górze.

Uczestników prosimy również o przywiezienie wypełnionej „Ankiety wstępnej kwalifikacji Covid” – znajduje się w załączonym pliku.

Ogólnopolski Zjazd Osób Jąkających się 2020

Temat Zjazdu : „Mam coś do powiedzenia”

Termin : 1 – 4 październik 2020 rok

Miejsce:   Dom Wczasowy Halny ul. Sądelska 59B 34-531 Murzasichle k. Zakopanego (więcej szczegółów o miejscu i Domu Wczasowym Halny w końcowej części informacji)

Plan Zjazdu

01.10.2020 (czwartek)

16.00 Przyjazd uczestników

19.00 Kolacja

20.00 Nocne Jotów Rozmowy nt. „Wyzwania i dylematy rodzica z niepłynnością mowy”. Moderacja: Zdzisław Gładosz i Bogusław Pietrus

02.10.2020 (piątek)

9.00 Śniadanie

10.00 – 10.05  Otwarcie Ogólnopolskiego Zjazdu Osób Jąkających się

10.05 – 11.00 Prezentacja filmu „Porozmawiajmy o Jąkaniu” (Let’s talk abaut stuttering …) i dyskusja.

Wywiad Zofii Zbyszewskiej z Profesor Marilyn Langevin (Uniwersytet Alberty i Instytucji ISTAR w Kanadzie) „Porozmawiajmy o jąkaniu” (Let’s talk abaut stuttering …); napisy w języku polskim i angielskim

Zapis niezwykłego spotkania osoby jakającej się, która po kilku terapiach bez lęku rozmawia o swoich problemach w płynnym komunikowaniu się, oraz kanadyjskiej Profesor specjalizującej się w badaniach naukowych nad jąkaniem i wdrażaniem potwierdzonych empirycznie metod diagnozy i terapii niepłynności mowy. Mimo różnych perspektyw i doświadczeń prezentowanych przez rówieśników to wzajemne dzielenie się własnymi przemyśleniami okazuje się wyjątkowo wzbogacające dla obu stron.

11.00 – 11.30  „Moje życie, moje jąkanie” – Jarosław Hanulak

11.30 – 12.00  Przerwa na kawę, herbatę

12.00 – 12.30  „Jak ważne jest właściwe nastawienie i konsekwencja w konfrontacji z jąkaniem” – Kamil Marchewczyk

Można latami pracować nad swoją mową i przechodzić różne terapie, ale jednocześnie cały czas stać w tym samym miejscu. Krótka historia o tym, jak zmiana nastawienia może wszystko zmienić.

12.30 – 13.00 „Zaakceptować siebie z jąkaniem” – Natalia Saj 

13.30  Obiad

15.00 – 16.30 Warsztaty równoległe:

1. „Program wsparcia dla dzieci i osób dorosłych z jąkaniem” – Grzegorz Chmielewski

Odbiorcami warsztatu są rodzice, osoby dorosłe oraz specjaliści. Celem warsztatu jest zapoznanie uczestników z głównymi założeniami programu oraz przybliżenie im poszczególnych etapów modelu 3z : zrozumienie, zaangażowanie, zmiana.

2. „Jąkanie to trudność, ale nie przeszkoda nie do przejścia” – Kamil Marchewczyk

Można unikać mówienia w sytuacjach trudnych, ale to jedynie działanie maskujące. Jak szukać motywacji do tego, aby mówić płynnie i nie bać się tego?

16.30 – 17.00  Przerwa na kawę, herbatę

17.00 – 18.30 Prezentacja filmu „When I stutter – Kiedy się jąkam” i dyskusja

„When I stutter – Kiedy się jąkam” Reżyseria: John Gomez 

Film dokumentalny „When I stutter” to wielokrotnie nagradzany i prezentowany materiał edukacyjny, który miał już projekcie na całym świecie (ponad 100 pokazów – przede wszystkim organizowanych na uniwersytetach i podczas prestiżowych konferencji logopedycznych). Film prezentuje fenomen jąkania w sposób niezwykle rzetelny, obiektywny i wielowymiarowy. W filmie wypowiadają się na ten temat osoby doświadczające jąkania – przedstawicie rożnych grup społecznych. Dla przykładu o swoich codziennych zmaganiach z jąkaniem mówią: pracownik fizyczny, księgowy, tancerka, aktorzy, ale też naukowcy, a także logopedzi – w tym wybitni przedstawiciele dyscypliny, jak prof. Barry Guitar (jeden z największych amerykańskich autorytetów w dziedzinie  jąkania, autor wielokrotnie wznawianego podręcznika do logopedii „Stuttering. An Integrated Approach to Its Nature and Treatment”), czy dr Scott Palasik, dr Dale Williams. Ponadto w filmie dokumentalnym pojawiają się, tzw. winiety edukacyjne, które dodatkowo dostarczają aktualnej, zweryfikowanej naukowo wiedzy na temat jąkania. Ważnym elementem filmu jest podążanie śladami młodego mężczyzny, który uczestniczy w terapii jąkania, wdrażanej przez specjalistkę, która sama jest osobą jąkającą się. Relacja, którą ten młody człowiek tworzy z logopedą, i postępy, który czyni, mogą być  cennym źródłem refleksji dla widzów – czym tak naprawdę jest sukces w terapii jąkania.

Więcej informacji na temat filmu można znaleźć na stronie: https://www.whenistutter.org/

Polski zespół tłumaczeniowy: Aleksandra Krawczyk, MA – University of Central Florida, Marta Węsierska, PhD., – University of Sheffield, dr hab. Katarzyna Węsierska oraz mgr Mikołaj Witkowski – Uniwersytet Śląski.

19.00 Kolacja

20.00  Propozycje alternatywne:

1. Wyjście do Góralskiej Karczmy

2. Sauna (dodatkowo płatna w zależności od ilości osób)

3. Spotkanie towarzyskie w sali bilardowej

03.10.2020 (sobota)

9.00 Śniadanie

10.00 Wyjście w grupach w góry (przygotowane będą alternatywne trasy, o różnym stopniu trudności do wyboru; propozycje w końcowej części informacji); ze względu na koronowirusa proponujemy przejazd pod początek szlaku samochodami osobowymi uczestników

18.00 Ognisko Balbuta (wiata przy DW Halny – przestrzeń otwarta).

04.10.2020 (niedziela)

10.00 Śniadanie

Wyjazd uczestników

Warsztaty Grzegorz Chmielewski „Program wsparcia dla dzieci i osób dorosłych z jąkaniem.

Opis: Odbiorcami warsztatu są rodzice, osoby dorosłe oraz specjaliści. Celem warsztatu jest zapoznanie uczestników z głównymi założeniami programu, oraz przybliżenie im poszczególnych etapów modelu 3z : zrozumienie, zaangażowanie, zmiana.

Prelekcja Kamil Marchewczyk „Jak ważne jest właściwe nastawienie i konsekwencja w konfrontacji z jąkaniem”.

Opis: Można latami pracować nad swoją mową i przechodzić różne terapie, ale jednoczerśnie cały czas stać w tym samym miejscu. Krótka historia o tym, jak zmiana nastawienia może wszystko zmienić.

Warsztaty Kamil Marchewczyk „Jąkanie to trudność, ale nie przeszkoda nie do przejścia”

Opis: Można unikać mówienia w sytuacjach trudnych, ale to jedynie działanie maskujące. Jak szukać motywacji do tego, aby mówić płynnie i nie bać się tego?

Zapraszamy do zgłaszania wystąpień i warsztatów.

Termin : 1 – 4 październik 2020 rok

Miejsce:   Dom Wczasowy Halny ul. Sądelska 59B 34-531 Murzasichle k. Zakopanego (więcej szczegółów o miejscu i Domu Wczasowym Halny w końcowej części informacji)

Drodzy Uczestnicy,

tegoroczny Zjazd proponujemy spędzić w górach. Piękno Tatrzańskiego Parku Narodowego będzie dobrym atutem do wspólnych wędrówek na świeżym powietrzu.

Ze względu na zagrożenie koronawirusem program Zjazdu został tak ułożony, by zminimalizować ryzyko. m.in. poprzez przebywanie na zewnątrz, Ognisko Balbuta i in. Stosowanie środków zapobiegawczych mamy przetestowane na niedawnym – szczęśliwie zakończonym – turnusie terapeutycznym, który odbył się w sierpniu br. w Jastrzębiej Górze.

Koncepcję wystąpień i warsztatów oparliśmy na aktywności osób uczestniczących w Zjeździe. Po długim czasie spędzonym w domach, zapewne „Macie wiele do powiedzenia”. Opowiedzcie nam o swoich sukcesach, problemach, podzielcie się pytaniami i wątpliwościami. To czas dla Was – wykorzystajcie go aktywnie.

Może już nie wystarcza bycie słuchaczem? Może czas wypowiedzieć się, aby inni poznali Wasze zdanie?

To też czas na podzielenie się swoimi talentami – podzielenie się sobą, udowodnienie, że marzenia można spełniać.

Czekamy na Was! Do zobaczenia!!!

Odpłatność: 320,00 zł (300 zł dla członków Stowarzyszenia z opłaconą składką członkowską; składka 20,00 zł)

Przy pobytach częściowych prosimy o kontakt z Bogusławem Pietrusem pod nr tel. 793001160 w celu wyliczenia indywidualnego kosztu.

Wpłaty prosimy dokonać na konto Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Jąkających się OSTOJA: Bank Pocztowy S.A. Oddział w Lublinie, Nr 81 1320 1104 3122 4639 2000 0001.

Ważne: Płatnikiem na dokumencie wpłaty/przelewu powinna być osoba/firma na którą będzie wystawiona faktura!

Zgłoszenia wysyłamy na mail: ostojalublin@onet.pl, sms 605440294, 793001160

Ośrodek:

Dom Wczasowy „HALNY” znajduje się w Murzasichle, kilka kilometrów od Zakopanego. 

Zlokalizowany jest w ścisłym centrum Murzasichle. W odległości ok. 100 – 200 m znajduje się m. in.: przystanek autobusowy, kościół, sklep, bankomat, punkt apteczny, karczma, pizzeria włoska, straż pożarna itd. Równocześnie jest nieco oddalony od głównej drogi i blisko lasu, przez który można dojść do Małego Cichego.

Dom Wczasowy „HALNY” jest stosunkowo nowym (grudzień 2008 r.), przestronnym (duże pokoje!), ekskluzywnym obiektem. DW „HALNY” posiada 60 miejsc noclegowych, przede wszystkim w pokojach 2 osobowych; zdarzają się 3 i 4 – osobowe. Pokoje są przestronne, starannie wykończone, wyposażone w łazienkę z natryskiem, ubikację i umywalkę, tapczany, stół, krzesła, szafę i szafki, wieszak zewnętrzny, telewizor, radio, lampkę przenośną, czajnik. Prawie wszystkie pokoje mają balkony z niezapomnianym widokiem na Tatry. Na każdym balkonie – pod sufitem – zamontowana jest stylowa lampka dla stworzenia dobrego nastroju wieczorową pora, gdy siedzimy zachwycając się widokami. Korytarze przestronne, wykończone stylowo i starannie, kuchnia nowoczesna – wyposażona w najnowsze urządzenia do przygotowywania posiłków, stołówka duża, nowe meble.

W Domu Wczasowym i na zewnątrz znajdują się (do dyspozycji uczestników) między innymi:

przestronna sala do codziennych, wieczorowych spotkań,

nowy bar z bilardem (bardzo przyjazne ceny),

nowa sauna z biczami wodnymi (dodatkowo płatna),

 nowa, przestronna wiata w stylu góralskim na ognisko/grilla,

plac zabaw dla dzieci

boisko do piłki nożnej i in.

Teren jest ogrodzony, posiada bezpłatny parking.

Wieczory można również spędzać w pobliskiej (150 m) Karczmie u Wiktora.

Dojazd:

Dojazd do DW „Halny”, ul. Sądelska 59: 

najlepiej – omijamy korki przed Zakopanem – w Nowym Targu kierujemy się na Białkę, Bukowinę Tatrzańską, Łysą Polanę itd. W Bukowinie Tatrzańskiej kierujemy się na Poronin; następnie znaki drogowe skierują nas do Murzasichle (odbicie w lewo)

druga możliwość – w Poroninie należy skierować się w stronę Bukowiny Tatrzańskiej (nowe, bezkolizyjne skrzyżowanie już zostało oddane do użytku); następnie znaki drogowe skierują nas do Murzasichle (odbicie w prawo). 

DW „Halny” znajduje się w środkowej części miejscowości, naprzeciwko kościoła, z lewej strony.

Miejsce:

Murzasichle k. Zakopanego, to znana miejscowość turystyczna, która dodatkowo korzysta z walorów sąsiedztwa Zakopanego.

http://www.zakopane.pl/

Murzasichle i sąsiednie Zakopane posiada bogatą ofertą rekreacyjną, zapewniającą spędzenie udanego wypoczynku. Dużą zaletą Murzasichle jest położenie przy otulinie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN). Można odbywać wycieczki i spacery po Parku, nie napotykając na budkę z bileterami TPN!

Poza tym można również zobaczyć:

1 .Wycieczka na Wiktorówki do Sanktuarium MB Jaworzyńskiej Królowej Tatr i na Rusinową Polanę (piękne widoki, bacówka, można spotkać owce).

Z Sanktuarium na Wiktorówkach związana jest ciekawa legenda o czternastoletniej pasterce Marysi Murzańskiej, którą uratowała postać Jaśniejącej Pani. 

http://przewodnik.onet.pl/1110,2156,1064303,1064305,artykulr.html

Ci, którzy mają więcej sił i dotrą wcześniej mogą od razu iść na Rusinową Polanę i dalej na Gęsią Szyję, gdzie są jeszcze lepsze widoki.

W święta (przed mszami św.) wstęp na Wiktorówki (TPN) od strony Zazadniej jest bezpłatny.

Dojazd z DW „Halny” własnymi samochodami. Parking TPN przy wejściu na szlak od Zazadniej to koszt 25 – 30 zł / samochód osobowy / każdy dzień.

Samochody parkują również wzdłuż pasa drogowego, powyżej wejścia na szlak; parking jest administrowany przez firmę pobierającą opłaty, ale w dni ustawowo wolne opłaty nie mogą być pobierane.

2 . Spacer do Małego Cichego (przejście przez Tatrzański Park Narodowy do Karczmy Regionalnej „Tatrzański Bór”, wyciągu i in.; powrót tą samą trasą)

3. Dolina Chochołowska: Siwa Polana, Polana Huciska, Niżnia Brama Chochołowska, Wyżnia Brama Chochołowska, Polanka Trzydniówka, Schronisko na Polanie Chochołowskiej, Dolina Jarząbcza- Szlak Papieski

http://www.promocja.zakopane.pl/?strona,doc,pol,turystyka,1415,0,381,1,1415,dol._chocholowska,_czas_przejscia_ok._5h,ant.html
http://www.gory-szlaki.pl/dolina_chocholowska.htm

 3. Morskie Oko (dojazd busem ok. 10 zł/osobę x 2),

4. Giewont:

http://natatry.pl/tatry-zachodnie/okolice-giewontu/na-giewont-z-kuznic

Powrót do Doliny Strążyskiej

http://natatry.pl/tatry-zachodnie/okolice-giewontu/na-giewont-z-doliny-strazyskiej

5. Wycieczka do Aquaparku z wodami geotermalnymi – Oravice-Słowacja; ok. 15 km za granicą (dojazd-najlepiej własnym samochodem)

http://www.meanderpark.com

lub w Bukowinie Tatrzańskiej (najbliżej!)

http://www.termabukowina.pl/

lub w Zakopanem: http://www.aquapark.zakopane.pl/

lub w Termach Podhalańskich (Szaflary):

http://termypodhalanskie.pl/

6. Wycieczka na Galicową Grapę i Górny Gliczarów,

7. Wycieczka na Krupówki (dojazd busem ok. 5 zł/osobę x 2)

8. Piesza wycieczka na Kasprowy Wierch (dojazd busami do Kuźnic)

9. Zwiedzanie Małego Cichego (Karczma Regionalna, wyciąg i in.)

10. Wycieczka do Murowańca i nad Czarny Staw Gąsienicowy

11. Wycieczka przez Olczę do Jaszczurówki i Doliny Olczyskiej (powrót busem ok. 5 zł/osobę)

12. Wyjazd na Gubałówkę (dojazd busem ok. 5 zł/osobę x 2)

Inne miejsca: Bachledówka, Książówka, Cmentarz na Pęksowym Brzysku, Teatr Witkacego, Dolinki: Białego, Strążyska, Chochołowska, Giewont, Dolina 5-ciu Stawów, Willa Atma, Willa Koliba, Galeria Miejska

Ceny biletów wstępu do TPN:

bilet normalny – 5 zł

bilet ulgowy – 2,50 zł

bilet 7-dniowy normalny – 25 zł, ulgowy – 12,50 zł

bilet grupowy (10 osób) – normalny 45 zł, ulgowy 22,50 zł.

Bilety ulgowe przysługują:

uczniom i studentom

emerytom i rencistom

osobom niepełnosprawnym

żołnierzom służby czynnej.

Zwolnieni z opłat są:

mieszkańcy gmin położonych w granicach parku narodowego i gmin graniczących z parkiem narodowym – Zakopane, Kościelisko, Poronin, Bukowina Tatrzańska, Biały Dunajec

dzieci w wieku do 7 lat

posiadacze Karty Dużej Rodziny (więcej informacji tu: tpn.pl/nowosci/karta-duzej-rodziny)

osoby udające się najkrótszą drogą do wyznaczonych miejsc kultu religijnego. Z Zazadniej na Wiktorówki oraz z Kuźnic do kaplicy Albertynek i Albertynów na Kalatówkach

Warunkiem zwolnienia z opłaty lub sprzedaży biletu ulgowego jest okazanie osobie sprzedającej bilety dokumentu uprawniającego do zastosowania ulgi.