Integracyjny Turnus terapeutyczny dla osób jąkających się w Tatrach (Murzasichle)

Szanowni Państwo!

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Jąkających się OSTOJA oraz Centrum Wspierania Rozwoju Osobistego i  Funkcjonowania Społecznego ARKA Fundacji Rozwoju Gospodarczo-Społecznego Sieć Solidarności  (Organizacja Pożytku Publicznego) ponownie mają zaszczyt zaproponować udział w integracyjnym Turnusie terapeutycznym dla osób jąkających się, który odbędzie się w Tatrach (Murzasichle).

Informacje o aktualnym i relacje z turnusów w ubiegłych latach w oprawie zdjęciowej, można znaleźć na stronie www.frogos.org.pl oraz http://jakanielublin.pl/

Zdjęcia z ubiegłorocznego Turnusu w Darłówku (http://www.frogos.org.pl      Dział Społeczeństwo – Menu Zdrowie – Jąkanie – Turnusy – 2015):

https://picasaweb.google.com/108476071317689829274/Darlowko_2015?authkey=Gv1sRgCImkrr_f7NuxbA&feat=directlink

https://photos.google.com/share/AF1QipP-7Qqy6-KaYNaNH2ziRNghMe7STeugyJLTajtwhvA-iWdS-x018z1BWzden4qcSQ?key=N0t0eVF0aHhONGRGc2w2YjBiWXZRV0Y1N0FGWVlR

https://photos.google.com/share/AF1QipPqp1ASbljN43nAH7FH9owFY7awYfcDen0nuZLUF1tgCb3Lm1Z5Ctd0rkLnUUKLdg?key=ejY0QW1IcnRlbS1FdDg3Z2IteEVrNVVWSGp0Y1hR

https://photos.google.com/share/AF1QipNFPWLNxRM5tPlD-J9rW8GFJrqkMMNOrK0vTSeiGqQsnztXO-Hnsl0BDWLtUFaUmA?key=TU8wUzMzTjhRYm1RY0tsOER6R0lJMV82eWllZlVB

oraz z Turnusu, który odbył się w Murzasichle (2013):

http://jakanielublin.pl/turnusy-terapeutyczne-dla-osob-jakajacych-sie/relacja-z-turnusu-terapeutycznego-dla-osob-jakajacych-sie-w-murzasichle-28-07-2013-11-08-2013/

http://tinyurl.com/q6fq47w

Na wyjątkowość tej oferty składa się:

 • uczestniczenie w nowatorskich programach terapeutycznych, opracowanych przez wiodących terapeutów mowy – praktyków, pracujących na co dzień z grupami osób jąkających się w poszczególnych regionach kraju, w tym również specjalistów, którzy kiedyś sami mieli problem z jąkaniem,
 • gwarancja usług na najwyższym poziomie, przy najniższej możliwej cenie (projekt organizowany przez organizacje pozarządowe – nie dla zysku),
 • wieloletnie doświadczenie w organizowaniu specjalistycznych turnusów rehabilitacyjnych – od 1993 roku,
 • nie obiecujemy „gruszek na wierzbie”; prowadzimy stałe, wieloletnie badania nad skutecznością oddziaływań terapeutycznych na naszych turnusach,
 • turnus trwa 15 dni (14 pełnych dób), w szczycie sezonu,
 • program dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta, dzięki zaangażowaniu do turnusu wielu specjalistów,
 • możliwość wsparcia zasadniczej terapii treningami EMG-Biofeedback
 • bogaty program rekreacyjno – wypoczynkowy mieszczący się w kosztach turnusu,
 • uwzględniamy dofinansowanie z PFRON, zakładów pracy, pomocy społecznej i in.

Zainteresowanych prosimy o podjęcie następujących pilnych działań:

osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności powinny złożyć wnioski o dofinansowanie turnusu w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR lub MOPS); Później środki skończą się…

Organizatorem turnusu jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Jąkających się OSTOJA, 20-426 Lublin, ul. Próżna 26. Adres korespondencyjny: 20-881 Lublin, ul. Oratoryjna 3/3. Posiada wpis do rejestru instytucji uprawnionych do organizowania grup turnusowych, przy udziale środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nr: OR/06/0009/13, ważny do dnia 18.06.2016 r.

Domy Wczasowe „HALNY”, 34-531 Murzasichle, ul. Sądelska 59 i 59B posiada wpis do Rejestru Ośrodków uprawnionych do przyjmowania grup turnusowych przy udziale środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nr:  OD/12/0044/15, ważny do dnia 24.08.2018 r.

O dofinansowanie turnusu można starać się również w macierzystym zakładzie pracy rodziców lub uczestników, w pomocy społecznej (gmina, powiat) oraz – w przypadku studentów – w dziekanacie

Integracyjny Turnus Rehabilitacyjny w Murzasichle

Czas trwania:

Turnus rozpoczyna się od dnia 09 lipca 2016 r. kolacją ok. godz. 1800. Przyjmowanie uczestników od godz. 1500. Osoby, które przyjadą wcześniej będą mogły przechować swoje rzeczy we wspólnej sali.

Turnus kończy się 23 lipca br. śniadaniem + suchy prowiant na drogę.

Dojazd:

Zapewniamy transport (autobus/bus):

 1. Z dworca PKS w Zakopanem (do Murzasichle) dn. 09.07.br. na godz. 1621 przyjazdu autobusu Szwagropol z Krakowa.

Preferowany pociąg Express IC Kaszub: Gdynia Gł. (0720) – Gdańsk Gł. (0746) – Warszawa C. (1055) – Kraków Gł. (1328).

Później Kraków RDA / MDA (obok Dworca PKP) odjazd autobusu Szwagropol (1410) – Zakopane PKS (1621).

 1. Z Murzasichle na dworzec PKP / PKS w Zakopanem dn. 23.07.br. na godz. 1045 odjazdu autobusu Szwagropol: Zakopane (1045) – Kraków RDA / MDA. (1252)

Grupa warszawsko – gdańska przesiadka: Kraków Główny na pociąg Express IC Kaszub do Gdyni Głównej: Kraków Główny (1434) – Warszawa Centralna (1720) – Gdańsk Gł. (2013) – Gdynia Gł. (2035).

Uwaga! Rozkład jazdy pociągów i autobusów może ulec zmianie. W połowie kwietnia br. spodziewany jest ostateczny rozkład jazdy PKP.

Jak co roku bilety PKP kupujemy zbiorowo (by być obok siebie). Koszt biletu PKP/PKS dodatkowo płatny. Zgłoszenia  prosimy odznaczać w Karcie Kwalifikacyjnej w nieprzekraczalnym terminie do 31 maja br.

Dojazd indywidualny:

Dojazd do DW „Halny”: w Poroninie należy skierować się w stronę Bukowiny Tatrzańskiej; następnie znaki drogowe skierują nas do Murzasichle (odbicie w prawo). DW „Halny” znajdują się w środkowej części miejscowości, naprzeciwko kościoła, z lewej strony.

Uwaga praktyczna: w Nowym Targu warto zjechać z „Zakopianki” (w sobotę zapewne będą korki na dojeździe do Zakopanego) i dotrzeć do Murzasichle od strony Białki, Bukowiny Tatrzańskiej…

Ośrodek:

Domy Wczasowe „HALNY”, 34-531 Murzasichle k. Zakopanego, ul. Sądelska 59 i 59B, tel. (18) 201 63 13

http://www.dwhalny.pl/

Spacer wirtualny:

http://www.dwhalny.com.pl/pl/spacer_wirtualny

DW „HALNY” znajdują się w Murzasichle, kilka kilometrów od Zakopanego. Zlokalizowane są w ścisłym centrum Murzasichle. W odległości ok. 100 – 200 m znajduje się m. in.: przystanek autobusowy, kościół, sklep, poczta, bankomat, punkt apteczny, karczma, pizzeria włoska, straż pożarna itd. Budynek I jest nieco oddalony od głównej drogi i blisko lasu, przez który można dojść do Małego Cichego.

Dom Wczasowy „HALNY” I jest stosunkowo nowym (grudzień 2008 r.), przestronnym, ekskluzywnym obiektem. Ma dużo pokoi 2 osobowych; zdarzają się 3 – 6 osobowe. Pokoje są przestronne, starannie wykończone, wyposażone w łazienkę z natryskiem, ubikację i umywalkę, tapczany, stół, krzesła, szafę i szafki, wieszak zewnętrzny, telewizor, radio, lampkę przenośną, czajnik. Prawie wszystkie pokoje mają balkony z niezapomnianym widokiem na Tatry. Na każdym balkonie – pod sufitem – zamontowana jest stylowa lampka dla stworzenia dobrego nastroju wieczorową pora, gdy siedzimy zachwycając się widokami. Korytarze przestronne, wykończone stylowo i starannie.

Link do zdjęć pokoi i budynku I:

http://www.dwhalny.com.pl/pl/galeria#prettyPhoto[budynek1]/1/

Dom Wczasowy „HALNY” II posiada pokoje 2 – 6 osobowe (zwykle większe). Pokoje są wyposażone w łazienkę z natryskiem, ubikację i umywalkę, tapczany, stół, pufy, szafę i szafki, telewizor i in.; po generalnym remoncie tj. z całkowicie nowym wyposażeniem i wystrojem wnętrz.

Link do zdjęć pokoi i Budynku II:

http://www.dwhalny.com.pl/pl/galeria#prettyPhoto[budynek2]/2/

Stołówka duża, znajduje się w Budynku I, oddalonym o ok. 50 m od Budynku II. Kuchnia nowoczesna – wyposażona w najnowsze urządzenia do przygotowywania posiłków.

W Budynku I oraz II (i na zewnątrz) znajdują się (do dyspozycji uczestników) między innymi:

 • sale do zajęć oraz codziennych, wieczorowych spotkań integracyjnych,
 • nowa sauna z biczami wodnymi (dodatkowo płatna),
 • przestronna wiata w stylu góralskim na ognisko/grilla,
 • boisko do piłki nożnej, piłki siatkowej i do kosza (trawiaste) i in.

Teren jest ogrodzony, posiada bezpłatny parking.

W sąsiedztwie znajduje się Willa Modrzewiowy Dwór, gdzie jest możliwość korzystania z krytego basenu i sauny, parku linowego i ścianki wspinaczkowej w przystępnych cenach.

Miejsce:

Murzasichle k. Zakopanego, to znana miejscowość turystyczna, która dodatkowo korzysta z walorów sąsiedztwa Zakopanego.

http://www.zakopane.pl/

Murzasichle i sąsiednie Zakopane posiada bogatą ofertą rekreacyjną, zapewniającą spędzenie udanego wypoczynku. Dużą zaletą Murzasichle jest położenie przy otulinie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN). Można odbywać wycieczki i spacery po Parku, nie napotykając na budkę z bileterami TPN!

Uczestnicy:

Uczestnicy zostaną podzieleni na różne grupy wiekowe:

 • dzieci do 12 – 13 lat; wymaga się by uczestniczyły w turnusie razem z opiekunami,
 • młodzież – pod opieką wychowawców (kwaterowani będą w Budynku II)
 • dorośli

Terapia i opieka medyczna:

Na Turnusie Rehabilitacyjnym odbywać będą się grupowe zajęcia terapii mowy, jak również zajęcia indywidualne – w miarę potrzeb.

Zajęcia prowadzić będą najlepsi specjaliści – logopedzi i psychologowie, niejednokrotnie związani z ośrodkami akademickimi, w tym między innymi:

 mgr Róża Sobocińska z Torunia. Logopeda – neurologopeda, specjalista
w zakresie terapii osób jąkających się; emisji i  higieny głosu; wczesnej interwencji logopedycznej oraz pedagog i terapeuta trudności w czytaniu i pisaniu. Posiada II stopień specjalizacji logopedycznej oraz II stopień Alternatywnych sposobów porozumiewania się dzieci niepełnosprawnych; I stopień Kursu – Terapia – Dotyk dla zdrowia (2009 r.). Wykładowca na Podyplomowych studiach UMK w Toruniu oraz opiekun i wykładowca Logopedii WSB – w Toruniu. Od 1988 roku pracuje z dziećmi i młodzieżą jąkającą się i  dyslektyczną. W  terapii jąkania stosuje metodę kompleksową, opierającą się na wykorzystaniu m.in. metody Charls’a van Ripera, Zofii Engiel, metody prof. Lilii Arutiunian, metody ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne. Autorka licznych artykułów z tematyki jąkania. Terapię organizuje w formie zarówno grupowej jak i indywidualnej. Od 1993 r. społecznie pomaga osobom jąkającym w ramach Klubu J w Toruniu. Jej zainteresowania to teatr ruchu i psychologia oraz wędrówki górskie.

mgr Zenobia Bogdanowska – posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami jąkającymi. Trener rozwoju osobistego, neurologopeda, surdologopeda, spec. emisji głosu, terapeuta wielu metod m.in.  podejścia skoncentrowanego na rozwiązaniach, pracy z ciałem i oddechem, redukcji stresu, metody Johansena, komunikacji opartej na empatii. Jest pracownikiem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Olsztynie. Autorka i współautorka wielu artykułów o tematyce psychoedukacyjnej, programów wspomagania rozwoju dzieci, grupowej terapii jąkania. Realizatorka „Szkoły dla rodziców i wychowawców”, konsultantka multimedialnych programów edukacyjnych. Od wielu lat prowadzi szkolenia i warsztaty dla nauczycieli,  dziennikarzy i rodziców.

mgr Małgorzata Wiślicka z Lublina – logopeda, polonista, nauczyciel dyplomowany. Od kilkunastu lat z pasją zajmuje się terapią osób z niepłynnością mówienia (dzieci, młodzieży i dorosłych). W swojej pracy łączy najnowsze metody i techniki upłynniające mowę z elementami psychoterapii. W 2005 roku otworzyła przewód doktorski na Wydziale Humanistycznym UMCS w Lublinie. Kilka lat współpracowała ze Stowarzyszeniem Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo jako terapeuta mowy dzieci: z porażeniem mózgowym, autyzmem, jąkających się, z alalią, dyslalią oraz specjalista wczesnej profilaktyki logopedycznej. Ukończyła ponad dwadzieścia różnych form doskonalenia zawodowego w zakresie psychologii i pedagogiki. Od kilkunastu lat współpracuje z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Osób Jąkających się „Ostoja”.

mgr Karolina Jankiewicz-Kuźniewska – neurologopeda, mieszka i pracuje w Płocku; od początku swojej pracy zawodowej zainteresowana tematyką jąkania i pomocy osobom jąkającym; magistrantka Doktora Krzysztofa Szamburskiego; od 2012 roku prowadzi terapię grupową i indywidualną na turnusach rehabilitacyjnych dla osób jąkających; od 2011 bierze udział w Ogólnopolskich Zjazdach Osób Jąkających. Pracowała w wielu placówkach publicznych i niepublicznych, gdzie zajmowała się diagnozą, terapią oraz profilaktyką logopedyczną, w tym terapią jąkania. Obecnie pracuje w Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Czarodziejski ogród”, gdzie organizuje spotkania Klubu J w Płocku.

mgr Grzegorz Chmielewski – psycholog, logopeda i pedagog. Na co dzień pracuje z osobami z zaburzeniami płynności w mowie. Doświadczenie zawodowe zdobywał: w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, w Polskim Instytucie Psychoterapii, w  Domu Pomocy Społecznej, oraz we własnym gabinecie.  Od 2007 roku zaangażowany w działalność w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Osób Jąkających się „Ostoja”. Na początku 2016 roku powołał Fundację dla osób z zaburzeniami mowy i komunikacji „Powiemy To”.  Swoje kwalifikacje poszerza o psychoterapię:  kurs z  Logoterapii,  kurs z systemowej terapii rodzin (w trakcie). Ukończył studia podyplomowe z wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, oraz szkolenie Mini-KIDS – z terapii małego dziecka z objawem jąkania. Uczestnik konferencji,  autor/ współautor publikacji z tematyki jąkania.

mgr Marta Danielowska – psycholog, trener biofeedback II stopnia. Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Aktualnie prowadzi własny gabinet terapii biofeedback w Skawinie, gdzie współpracuje z innymi terapeutami w ramach Centrum Terapii Tugi. Zwolenniczka holistycznego podejścia w terapii. Pasjonatka pracy z ciałem, oddechem i głosem – brała udział w kursach dotyczących tej tematyki. Uczestniczyła w warsztatach dr Katarzyny Węsierskiej poświęconych tematyce jąkania. Angażuje się w prace Uniwersyteckiej Grupy Wsparcia dla Osób Jąkających Się – „Klub Ludzi Mówiących Wystarczająco Płynnie” – przy Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

mgr Agnieszka Gorczyca – pedagog, logopeda, nauczyciel dyplomowany w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Radomiu. Od kilkunastu lat zajmuje się diagnozą pedagogiczną przyczyn trudności edukacyjnych dzieci i młodzieży szkolnej. Prowadzi zajęcia terapeutyczne dla dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi oraz terapię dla dzieci dyslektycznych. W ramach spotkań konsultacyjnych, prelekcji dla rodziców i nauczycieli wspiera wychowawczą i edukacyjną funkcję szkoły oraz opiekuńczo-wychowawczą funkcję rodziny. W kontakcie z klientami (dziecko/rodzic) kieruje się dewizą: zrozumieć i pomagać, tak aby czuli się komfortowo i z wysokim poziomem akceptacji ich trudności. Interesuje się terapią racjonalna – emotywną Alberta Ellisa i jego podejściem do pacjentów, zawartych m.in. w pozycjach: „Jak zadbać o własne szczęście” oraz „Głębokie uzdrawianie emocji”.

Angelika Sędziak. Pedagog, terapeuta, tancerz. Głównym obszarem zainteresowań jest terapia osób jąkających się. Pracowała w wielu placówkach oświatowych, gdzie zajmowała się wspomaganiem dzieci niepełnosprawnych oraz prowadzeniem zajęć korekcyjno-kompensacyjnych; z zamiłowania prowadzi zajęcia muzyczno – ruchowe oraz zajmuje się organizacją różnego rodzaju eventow dla dzieci i młodzieży w Szkole Tańca. Występuje w licznych spektaklach tanecznych na deskach teatru. Od 1998 roku – rok do roku -aktywnie uczestniczy w turnusach terapeutycznych, dzięki czemu uporała się z problemem jąkania. Na podstawie nabytych doświadczeń staje po tej „drugiej stronie”, by pomóc również innym wyjść z problemu. Kończy studia magisterskie na kierunku logopedia. Kieruje się mottem „ile dasz z siebie, tyle dostaniesz sam”.

Arkadiusz Ceglarski z Wrocławia. Absolwent Politechniki Wrocławskiej, czynny zawodowo w branży inżynierskiej. Aktywny działacz Wrocławskiego Klubu J. Entuzjasta podejścia terapeutycznego bazującego na koncepcji Malcolma Frasera – opisanego w książce „Autoterapia dla osób jąkających się” (Self-therapy for the stutterer) oraz moderujący to podejście terapeutyczne na spotkaniach Wrocławskiego Klubu J. Uczestnik i prelegent zlotów osób jąkających się. Amator biegania rekreacyjnego.

Propozycje zajęć dodatkowych:

 1. Uczestnicy – za zgodą terapeuty wiodącego – mają możliwość wsparcia zasadniczej terapii pakietem 9 sesji treningowych EMG-Biofeedback (nieco inne narzędzie niż EEG Biofeedback) – dodatkowy koszt 300 zł/osoba (w ustalonym wolnym czasie popołudniowym lub wieczornym). Indywidualne sesje poprowadzi Marta Danielewska. Ilość pakietów sesji ograniczona; można je już rezerwować – decyduje kolejność akcesu! Artykuł tematyczny:

http://www.frogos.org.pl/index.php?option=18&action=articles_show&art_id=123&cat_id=59

 1. Uczestnicy, szczególnie z grupy osób dorosłych, będą mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach fakultatywnych (kilka sesji, realizowanych w godzinach popołudniowych lub wieczornych) pt. Samodzielna terapia jąkania wg Malcolma Frasera / lęk społeczny a jąkanie, które zostaną poprowadzone przez Arkadiusza Ceglarskiego.

Podstawowe cele warsztatów:

 • Zapoznanie się z podejściem do terapii jąkania wg M. Frasera (na bazie modyfikacji jąkania Van Ripera).
 • Nabycie wiedzy dotyczącej samodzielnej terapii jąkania wg M. Frasera.
 • Nabycie wiedzy związanej z lękiem społecznym w kontekście jąkania.

Artykuł tematyczny:

www.demostenes.eu/news.php?readmore=251

 1. Nauka tańca – zajęcia taneczne

Warto w życiu zatrzymać się na chwilę, by określić co sprawia, że dobrze się czujesz i robić tego więcej! Być może tą drogą będzie taniec nowoczesny? A może hip-hop ? Jest to alternatywna forma wystąpień publicznych, która pomoże dodać pewności siebie oraz pozwoli uświadomić sobie jak ważna jest umiejętność wyrażenia siebie i własnych emocji, bo przecież 80% komunikacji to mowa ciała. W związku z tym, w wolnym czasie przewidziane są zajęcia taneczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Zajęcia poprowadzi nieoceniona Angelika Sędziak.

Zapewniamy podstawową opiekę medyczną: lekarz dojeżdżający w razie potrzeby i stałą opiekę pielęgniarską oraz podstawowe leki pierwszej pomocy i materiały opatrunkowe. W przypadku konieczności użycia specjalistycznych lekarstw, uczestnik ponosi za nie odpłatność.

Wyżywienie:

Trzy posiłki dziennie (śniadania i kolacje – stół szwedzki; obiad podawany na półmiskach) oraz podwieczorek.

Wypoczynek, rekreacja:

Poza specjalistycznymi zajęciami terapii mowy, pragniemy w pełni wykorzystać okres wakacji na czynny wypoczynek. Murzasichle i sąsiednie Zakopane posiada bogatą ofertą rekreacyjną, zapewniającą spędzenie udanych wakacji.

Przedstawiamy następujące propozycje z prośbą, by uczestnicy Turnusu określili miejsce / miejsca, które najchętniej chcieliby zobaczyć (w ramach kosztów pobytu na turnusie):

 1. Wycieczka na Krupówki, pobyt na nowoczesnym Kąpielisku (z wodami geotermalnymi) obok Hotelu Mercure Kasprowy Zakopane

http://www.szymoszkowa.pl/pl/kapielisko.html

 1. Dolina Chochołowska: wyjście na Grzesia (ew. do Rakonia)

http://mojetatry.pl/Zwiedzamy/Dolina-Chocholowska

 1. Wyjazd na Kasprowy Wierch kolejką linową i późniejsze zejście szlakiem

http://www.kasprowywierch.biz/szlaki.html

 1. Pobyt na basenie w sąsiedniej WilliModrzewiowy Dwór: http://www.modrzewiowydwor.pl/?strona,menu,pol,glowna,1385,0,1383,ant.html
 2. Wycieczka na Wiktorówki (kościół), Rusinową Polanę (piękne widoki, bacówki, owce); dla bardziej wytrwałych dalej na Gęsią Szyję

http://tytan.pl/wiktorowki/index.html

 1. Wycieczka do Doliny Kościeliskiej, w tym zwiedzanie Sanktuarium na Krzeptówkach (konsekrowanego przez Jana Pawła II), Jaskini Mroźnej oraz pobyt w schronisku Ornak

http://www.tatry.turystyka-gorska.pl/koscieliska.htm

 1. Zwiedzanie Małego Cichego (Karczma Regionalna, wyciąg i in.) http://www.maleciche.com/

http://www.tatrzanskibor.pl/

Oprócz powyższych stałe punkty programu rekreacyjnego:

 • Ognisko / grill,
 • Wieczorek zapoznawczy oraz na zakończenie turnusu,
 • Liczne gry, zawody sportowe z nagrodami, zabawy, dyskoteki.

Młodzież będzie znajdowała się pod stałą opieką profesjonalnych wychowawców.

Kwalifikacja uczestnika i informacje w sprawie Turnusu:

Obsługą administracyjną Integracyjnego Turnusu Rehabilitacyjnego zajmuje się Centrum Wspierania Rozwoju Osobistego i Funkcjonowania Społecznego ARKA Fundacji Sieć Solidarności (Organizacja Pożytku Publicznego).

Zgłoszenie uczestnika na turnus odbywa się poprzez wysłanie (pocztą w wersji papierowej lub elektronicznie w pliku pdf) wypełnionych i podpisanych:

 • KARTY ZGŁOSZENIOWEJ NA INTEGRACYJNY TURNUS REHABILITACYJNY (Ważne: dodatkowo również – w pliku Excelu – drogą elektroniczna),
 • ANKIETY DLA UCZESTNIKA TURNUSU,
 • KARTY KWALIFIKACYJNEJ UCZESTNIKA WYPOCZYNKU (tzw. Karty Kolonijnej) – dotyczy tylko młodzieży pod opieka wychowawców.

Ze względu na ograniczona ilość miejsc i atrakcyjną ofertę proszę o szybki kontakt (telefoniczny lub e-mailowy). Decyduje kolejność zgłoszeń.

Zgłoszenia (czytelnymi DRUKOWANYMI literami) należy dokonać należy dokonać do dnia 30 kwietnia br. na adres korespondencyjny: Fundacja Rozwoju Gospodarczo-Społecznego Sieć Solidarności, 30-853 Kraków, os. Albertyńskie 21/121

lub e-mail: arka-krakow@frogos.org.pl

Tel.: (793) 00 11 60.

Odpłatność uczestników:

Obsługę finansową Integracyjnego Turnusu Rehabilitacyjnego realizuje Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Jąkających się OSTOJA, 20-426 Lublin, ul. Próżna 26

Zdzisław Gładosz tel. (605) 440 294, tel/fax (81) 741 76 14; e-mail: ostojalublin@onet.pl, facebook: Ostoja Lublin

1650 zł (zakwaterowanie w budynku II) / 1720 zł (zakwaterowanie w budynku I)

1700 zł (zakwaterowanie w budynku II) / 1770 zł (zakwaterowanie w budynku I) – dotyczy osób korzystających z dofinansowania z PFRON. Większa odpłatność wynika ze sposobu przyznawania i rozliczania dofinansowania (każdą osobę indywidualnie), co powoduje większe koszty.

Istnieje możliwość uczestniczenia asystenta w Integracyjnym Turnusie Rehabilitacyjnym bez realizowania zajęć terapeutycznych. Wówczas koszt pobytu wynosi: 1200 zł (zakwaterowanie w budynku II) / 1270 zł (zakwaterowanie w budynku I). W takim przypadku prosimy o indywidualny kontakt z organizatorami.

Wpłaty prosimy dokonać na konto Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Jąkających się OSTOJA: Bank Pocztowy S.A. Oddział w Lublinie, Nr 81 1320 1104 3122 4639 2000 0001 w nieprzekraczalnym terminie do dnia 15 maja 2016 r.

Ważne: Płatnikiem na dokumencie wpłaty/przelewu powinna być osoba/firma na którą będzie wystawiona faktura!

Inne:

 1. O dofinansowanie turnusu – oprócz PFRON – można starać się również w macierzystym zakładzie pracy rodziców lub uczestników, w pomocy społecznej (gmina, powiat) oraz – w przypadku studentów – w dziekanacie,
 2. Proszę zabrać ze sobą aktualne książeczki zdrowia, legitymacje szkolne/studenckie oraz wygodny strój treningowy.
 3. Wszyscy są ubezpieczeni od NW, w czasie pobytu na turnusie.
 4. Prosimy by uczestnicy, korzystający z dofinansowania PFRON koniecznie zabrali ze sobą „INFORMACJĘ O STANIE ZDROWIA” – ważna jest 3 miesiące od daty jej sporządzenia. Prosimy, by informacje w niej zawarte były pełne oraz by w diagnozie było wpisane „jąkanie” lub „zacinanie mowy”, gdyż będą bardzo istotne dla lekarza na turnusie.
 5. Prosimy by uczestnicy, korzystający z dofinansowania PFRON (do 26 roku życia) koniecznie zrobili duplikat „WNIOSKU LEKARSKIEGO NA TURNUS REHABILITACYJNY” (może być kopia, potwierdzona z oryginałem przez lekarza lub PCPR). Prosimy, by lekarz w miejscu „Zalecenia” wpisał: miejsce i termin turnusu rehabilitacyjnego. Będzie to konieczny dokument dla skorzystania z ulgowego przejazdu na turnus rehabilitacyjny.

Serdecznie zapraszamy!!!

Informacje o powyższym Projekcie Terapeutycznym – w tym pliki do pobrania – są zamieszczone na stronach:

 1. Centrum Wspierania Rozwoju Osobistego i Funkcjonowania Społecznego ARKA Fundacji Sieć Solidarności:

http://www.frogos.org.pl Dział Społeczeństwo – Menu Zdrowie – Jąkanie – Turnusy – 2016

 1. Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Jąkających się OSTOJA: http://jakanielublin.pl/

Zdzisław Gładosz (OSTOJA)      Bogusław Pietrus (ARKA)

Pliki do pobrania:

http://www.frogos.org.pl/index.php?option=34&cat_id=49&menu_id=526&page=262

do:

 1. Karta Zgłoszeniowa na Integracyjny Turnus Rehabilitacyjny,
 2. Ankieta dla uczestnika turnusu,
 3. Karta (tzw. kolonijna) kwalifikacyjna uczestnika wypoczynku (tylko dla młodzieży pod opieką wychowawców)
 4. Inne

PRZEKAŻ INFORMACJE INNYM ZAINTERESOWANYM!!!

Zasady dofinansowania turnusów rehabilitacyjnych ze środków PFRON w roku 2016

Zasady dofinansowania turnusów rehabilitacyjnych zostały określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 22 maja 2003 r. w sprawie turnusów rehabilitacyjnych (Dz. U. Nr 100, poz. 926 ze zm.).

Osoba ubiegająca się o dofinansowanie kosztów udziału w turnusie rehabilitacyjnym powinna złożyć we właściwym dla miejsca zamieszkania Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (Ośrodku Pomocy Społecznej):

 • „WNIOSEK O PRZYZNANIE DOFINANSOWANIA ZE ŚRODKÓW PFRON DO UCZESTNICTWA W TURNUSIE REHABILITACYNYM”. W miejscu: „Planowany termin uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym” wpisujemy: 09 – 23 lipiec 2016 roku.
 • kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (konieczne jest posiadanie przy sobie oryginału – do wglądu – orzeczenia o niepełnosprawności),
 • WNIOSKU LEKARSKIEGO NA TURNUS REHABILITACYJNY” (możliwe jest dofinansowanie opiekuna; wówczas we wniosku niezbędne jest uzasadnienie lekarza o konieczności pobytu opiekuna np. ze względu na zaburzenie komunikacji ograniczającą samodzielną egzystencję i pełnienie ról społecznych)
 • oświadczenie o wysokości miesięcznego dochodu oraz liczbie osób we wspólnym gospodarstwie domowym.

Wnioski pobieramy w PCPR lub Ośrodku Pomocy Społecznej.

PCPR rozpatruje wnioski w terminie 30 dni od daty ich złożenia.

Na korzyść wnioskodawcy uwzględnia się fakt niekorzystania z dofinansowania do turnusu w roku ubiegłym, lecz nie eliminuje to z możliwości uzyskania dofinansowania w tym roku.

Osoba niepełnosprawna może korzystać z dofinansowania PFRON – na turnus rehabilitacyjny – jeden raz w roku kalendarzowym.

W przypadku przyznania dofinansowania osoba zainteresowana dokonuje – w terminie 30 dni od daty otrzymania decyzji (nie później jednak niż na 21 dni przed rozpoczęciem turnusu) – wyboru turnusu rehabilitacyjnego, zgodnie z wnioskiem/zaleceniem lekarza, przez wypełnienie „Oświadczenia wnioskodawcy o wyborze turnusu” i przekazanie go do PCPR.

Organizatorem turnusu jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Jąkających się OSTOJA, 20-426 Lublin, ul. Próżna 26. Posiada wpis do rejestru instytucji uprawnionych do organizowania grup turnusowych, przy udziale środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nr: OR/06/0009/13 ważny do dnia 18.06.2016 r.

Domy Wczasowe „HALNY”, 34-531 Murzasichle, ul. Sądelska 59 i 59B posiada wpis do Rejestru Ośrodków uprawnionych do przyjmowania grup turnusowych przy udziale środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nr:  OD/12/0044/15, ważny do dnia 24.08.2018 r.

Pamiętaj o: „INFORMACJI O STANIE ZDROWIA” (dokument ten należy koniecznie zabrać ze sobą na turnus rehabilitacyjny).

Uwagi:

 1. Wysokość dofinansowania waha się od 18% do 35% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, czyli waha się od ok. 710 zł do ok. 1380 zł.
 2. Jest ona zależna od stopnia niepełnosprawności, wieku oraz sytuacji życiowej wnioskodawcy.
 3. Powiaty mają pewną swobodę w ustalaniu wysokości dofinansowania. W przypadku niedoborów środków starosta może obniżyć wysokość dofinansowania, nie więcej jednak niż o 20% kwoty wynikającej z przysługującego dofinansowania.
 4. W przypadku uzasadnionym szczególnie trudną sytuacją życiową osoby niepełnosprawnej dofinansowanie dla tej osoby lub dofinansowanie uczestnictwa jej opiekuna może zostać podwyższone do wysokości 35% przeciętnego wynagrodzenia (ok. 1380 zł); trzeba wówczas napisać odrębny wniosek wraz z uzasadnieniem.
Ulgi w przejazdach dzieci i młodzieży niepełnosprawnych

Na podstawie ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 254 ze. zm.) o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, a raczej jej zmiany z dnia 21 grudnia 2001 r. (obowiązująca od 31 stycznia 2002 r.) dzieci i młodzież niepełnosprawna oraz ich jedno z rodziców lub opiekunów (także podróżujący po dziecko lub po odwiezieniu dziecka) mogą korzystać z ulgi 78% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego (PKP, PKS oraz środkami innych przewoźników, wykonujących zbiorowy przewóz) w pociągach osobowych, pośpiesznych, EIC w klasie 2 oraz oraz autobusowego linii zwykłych, przyśpieszonej i pośpiesznej. Uprawnienie to obejmuje wyłącznie przejazd z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej, placówki opiekuńczo – wychowawczej, placówki oświatowo-wychowawczej, ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego, DPS, ośrodka wsparcia, ZOZ-u, poradni psychologiczno-pedegogicznej, w tym poradni specjalistycznej i z powrotem. Ulga nie obejmuje kosztu zakupu dopłaty tj. np. miejscówki, kuszetki.

Ważne!            W przypadku dojazdu dzieci i młodzieży do szkoły i z powrotem wymagana jest legitymacja szkolna wraz z legitymacją osoby niepełnosprawnej wystawioną przez uprawniony organ (najczęściej Powiatowy Zespół Orzekający o Niepełnosprawności). Tymi samymi dokumentami (dziecka) musi wykazać się jeden z rodziców lub opiekunów wracający do domu, po odwiezieniu dziecka.

Przy przejazdach do jednostek udzielających świadczeń zdrowotnych albo pomocy społecznej wymagany jest – oprócz legitymacji osoby niepełnosprawnej wystawionej przez uprawniony organ (najczęściej powiatowy zespół orzekający o niepełnosprawności), legitymacji szkolnej (studenckiej)zaświadczenie (zawiadomienie) określające miejsce i termin badania, leczenia, konsultacji, zajęć rehabilitacyjnych, zajęć terapeutycznych albo pobytu w ośrodku wsparcia lub domu pomocy społecznej. Tymi samymi dokumentami (dziecka) musi wykazać się jeden z rodziców lub opiekunów wracający do domu, po odwiezieniu dziecka. (Rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 29 stycznia 2002r. – Dz. U. z 2002r., nr 8, poz. 72-74).

Uprawnienia ulgowe przysługują dzieciom i młodzieży szkolnej do ukończenia 24 roku życia oraz studentom do ukończenia 26 roku życia.