IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa – Świat, który rozumie jąkanie 2011

Isad_ribbonW Katowicach w przeddzień Światowego Dnia Osób Jąkających się po raz IV miała miejsce Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Świat, który rozumie jąkanie”. Na auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pojawiły się osoby dotknięte jąkaniem, specjaliści oraz studenci psychologii i logopedii.
Czy dzisiejszy świat rozumie jąkanie? Osobiście uważam, że jesteśmy na najlepszej drodze ku temu aby jąkanie zrozumieć. Światowy Dzień Osób Jąkających się z każdym rokiem przyciąga uwagę mediów. Audycje, programy telewizyjne odgrywają olbrzymią rolę w popularyzacji i w uświadamianiu czym jest jąkanie.

Ksiądz dr Stanisław Wilczewski na początku ubiegłego stulecia zajmował się terapią osób jąkających. „Mistrz terapii jąkania, Katowiczanin z wyboru”. Dr Ida Szwed z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w niezwykle barwny sposób przedstawiła jego biografię. Ksiądz Wilczewski wyprzedził swoją epokę w metodach związanych z terapią jąkania. Choć zmarł 21 lat temu, jego praca do dzisiaj inspiruje psychologów i logopedów.

Dr Ida Szwed wygłosiła jeden z referatów w trakcie konferencji naukowej z okazji Światowego Dnia Osób Jąkających się zorganizowanej przez Uniwersytet Śląski. Zapamiętałem go najbardziej, ponieważ w tym wszystkim co mówiła czuć była niezwykłą pasję.

Terapeuta od jąkania to zawód niezwykle wymagający, trudny, dla osób z pasją. W tajniki terapii jąkania uczestników konferencji wprowadzał dr Mieczysław Chęciek ze Specjalistycznego Centrum Terapii Jąkania w Wodzisławiu Śląskim. Temat jego prezentacji – „Terapia osób jąkających się w ujęciu interdyscyplinarnym” pokazywał, że nie można się ograniczać tylko do jednej metody, jednego aspektu związanego z jąkaniem się, ale trzeba działać kompleksowo.

Jednym z aspektów jąkania się jest logofobia, która najczęściej jest określona jako strach przed mówieniem. Logofobia może się nasilać w zależności od sytuacji, ale też może mieć charakter długofalowy. Gdy utrzymuje się powstaje błędne koło – strach przed mówieniem napędza jąkanie. W trakcie konferencji przedstawiono metody leczenia logofobii. Jedną z nich jest socjoterapia.

Logofobia powstaje w obecności innych ludzi, między ludźmi należy leczyć jąkanie. Wszelkie wystąpienia publiczne, wyjścia do sklepów i przede wszystkim nasze codzienne rozmowy. Przełamywanie obaw nie jest łatwe, ale nawet sami jesteśmy w stanie stawić czoło jąkaniu się. W Polsce pojawia się coraz więcej metod upłynniających lub polepszających mowę. Terapia obok gabinetu, odbywa się wśród ludzi. Z jąkaniem musimy się zmierzyć w miejscach, w których funkcjonujemy na co dzień.

Na zakończenie konferencji miały miejsce warsztaty z udziałem osób jąkających. Prowadzili je terapeuci ze Specjalistycznego Centrum Terapii Jąkania w Wodzisławiu Śląskim. Rozpoczęły się od prostego ćwiczenia. Wyjście na scenę auli, i krótkie przedstawienie się. Potem relaksacja i przejście do ćwiczeń z terapii
Grzegorz Chmielewski